Novinky - revmatoidní artritida

Cílená biologická léčba psoriázy, těhotenství a kojení

Cílená biologická léčba psoriázy, těhotenství a kojení

Lupénka ovlivňuje život pacientů v řadě aspektů, těhotenství nevyjímaje. Není proto s podivem, že se ženy, které se pro početí rozhodnou, zajímají, jaký vliv může mít tato choroba a její léčba na jejich potomka.

V první řadě je nutné připomenout, že během těhotenství dochází v těle ženy k řadě změn, které ovlivňují mimo jiné i funkci imunitního systému. Z toho plyne, že těhotenství má vliv i na průběh autoimunitních onemocnění. Vliv těhotenství na průběh psoriázy je však značně nevyzpytatelný. Jako dobrou zprávu je možno vnímat, že u více než poloviny žen dochází ke zlepšení jejich stavu. Jedna pětina žen nepociťuje změny průběhu onemocnění a bohužel u zbývající přibližně pětiny žen se projeví zhoršení choroby. Po porodu je pak obvykle pozorován návrat k původnímu stavu nemoci.

Mohu během těhotenství pokračovat v léčbě?

Cílem lékařů je obecně stabilizovat stav pacientky, aby mohla vysadit systémově působící léky. Většina z nich je totiž v těhotenství a při kojení kontraindikována. U každého z těchto typů léků pak existuje doporučená doba, která má být dodržena, než se žena po jeho vysazení pokusí otěhotnět. Tato lhůta se v případě cílené biologické léčby pohybuje od několika týdnů až po několik měsíců.

Tento přístup však není možné využít u všech pacientek s psoriázou a pak je namístě jednotlivě posuzovat přínosy a rizika vysazení/ponechání léčby. V zásadě lze říci, že v opodstatněných případech je možné s cílenou biologickou léčbou pokračovat i během těhotenství a kojení. Obvykle se k tomuto řešení přistupuje u pacientek, které trpí těžkou formou psoriázy, kterou není možné dostat pod kontrolu bez tohoto typu léčby. Naštěstí už jsou v současné době na trhu léky s dobrým bezpečnostním profilem, které je možné těhotným ženám doporučit, je-li léčba během těhotenství nezbytná.

Jaké léky na psoriázu v době těhotenství

Cílené léky, používané při léčbě těchto těžkých forem psoriázy, obsahují obvykle protilátky proti látkám, které v těle podporují rozvoj zánětu. Protože v počátcích těhotenství (během prvních dvou trimestrů) protilátky neprocházejí přes placentu, předpokládá se, že jejich podání je bezpečné.

Zároveň jsou ale v současné době k dispozici i léčivé přípravky, které obsahují molekuly s vhodně modifikovanou strukturou, která zajišťuje minimální přenos přes placentu. K léčbě těhotných žen jsou tedy nejvhodnější. S léčbou je pak možné pokračovat i během třetího trimestru. Rodiče by měli o této skutečnosti informovat dětského lékaře, který vhodně upraví očkovací plán miminka. Konkrétně očkování vakcínami, které obsahují živé oslabené patogeny.

Bude mé dítě také trpět lupénkou?

Bohužel, existuje riziko, že i vaše dítě bude trpět lupénkou, neboť psoriáza je autoimunitní geneticky podmíněnou chorobou. Jinými slovy, potomek po svých rodičích dědí určitou genetickou predispozici k této chorobě. K propuknutí nemoci ale přispívají i další vlivy, které na daného jedince působí, například různé infekce, životní styl a podobně. U dětí rodičů, kteří lupénkou trpí, je proto skutečně zvýšené riziko, že i ony budou tuto chorobu mít. Zároveň je podstatné vědět, že se nejedná o chorobu infekční. Žádný člověk se tedy nemůže psoriázou nakazit například dotykem (třeba když rodič má ložiska lupénky na rukou atd.) či kapénkovou infekcí apod. Alespoň v tomto ohledu nemusí mít maminky o své novorozené miminko strach. 

Psoriáza, cílená biologická léčba a kojení

Ani s kojením se nemusí maminky trpící psoriázou rozloučit. Některé biologické léky mohou v určité míře přecházet do mateřského mléka a u řady z nich je opět určena doba, po kterou by se od ukončení léčby nemělo kojit. Na druhou stranu existují i taková léčiva, u nichž je přechod do mateřského mléka minimální, a je tedy možné je využít i během kojení. Mimo to existuje opodstatněný předpoklad, že tyto látky jsou díky svému proteinovému charakteru v trávicím traktu dítěte rychle rozloženy.

Ženy trpící psoriázou a uvažující o mateřství by si měly být vědomy tří důležitých skutečností.

  1. Psoriáza sama o sobě nebrání možnosti otěhotnět.
  2. Těhotenství je dobré plánovat.
  3. Plány na otěhotnění je nezbytně nutné konzultovat s lékařem a společně vytvořit nejvhodnější léčebnou strategii.

(eub)

Zdroje a použitá literatura:

https://www.solen.cz/pdfs/der/2019/02/02.pdf

https://www.prolekare.cz/casopisy/cesko-slovenska-dermatologie/2019-4-12/soucasny-stav-moderni-lecby-psoriazy-aktualizovana-doporuceni-cds-jep-k-cilene-lecbe-zavazne-chronicke-psoriazy-118891

Hodnocení článku:
(194 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Může být alkohol prevencí proti revmatoidní artritidě?

Může být alkohol prevencí proti revmatoidní artritidě?

Zřejmě ano, ale jen v malém množství! Jeho střídmá konzumace údajně snižuje riziko rozvoje této nemoci, alespoň to tvrdí studie nedávno publikovaná v medicínském časopise British Medical Journal. Alkohol tak někdy může být i zdraví prospěšný.
25. 10. 2012 Revmatoidní artritida
Nedovolte revmatoidní artritidě vzít dítěti dobrou náladu!

Nedovolte revmatoidní artritidě vzít dítěti dobrou náladu!

Je známo, že mysl je silným spojencem v boji s řadou nemocí, revmatické choroby nevyjímaje. Projevy onemocnění se často zhoršují stresem, a proto se na úspěchu léčby nemalou měrou podílí i duševní pohoda pacienta. V případě dětí to platí dvojnásob.
25. 5. 2017 Revmatoidní artritida
Revma se nevyhýbá ani slavným

Revma se nevyhýbá ani slavným

Kromě věhlasu a mnohdy pohnutých osudů spojuje mnoho známých osobností napříč časem i jedno onemocnění – revmatoidní artritida. Podívejte se, kdo se s touto nemocí také potýkal.
30. 6. 2014 Revmatoidní artritida
Léků na artritidu je dost, jen se musí správně zvolit

Léků na artritidu je dost, jen se musí správně zvolit

Revmatoidní artritida se úplně vyléčit nedá, ale je možné mírnit její projevy. Některé přípravky zabírají na bolest, jiné zase zpomalují průběh nemoci. Všechny však mají kromě výhody i svá rizika.
26. 9. 2016 Revmatoidní artritida
Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Revmatické nemoci jsou závažný zdravotní problém, o tom není sporu. Některé z nich však představují pro svého nositele také břemeno estetické. Patří k nim i systémová sklerodermie.
3. 3. 2017 Revmatoidní artritida
Inzerce: