Novinky - revmatoidní artritida

Cílená biologická léčba psoriázy, těhotenství a kojení

Cílená biologická léčba psoriázy, těhotenství a kojení

Lupénka ovlivňuje život pacientů v řadě aspektů, těhotenství nevyjímaje. Není proto s podivem, že se ženy, které se pro početí rozhodnou, zajímají, jaký vliv může mít tato choroba a její léčba na jejich potomka.

V první řadě je nutné připomenout, že během těhotenství dochází v těle ženy k řadě změn, které ovlivňují mimo jiné i funkci imunitního systému. Z toho plyne, že těhotenství má vliv i na průběh autoimunitních onemocnění. Vliv těhotenství na průběh psoriázy je však značně nevyzpytatelný. Jako dobrou zprávu je možno vnímat, že u více než poloviny žen dochází ke zlepšení jejich stavu. Jedna pětina žen nepociťuje změny průběhu onemocnění a bohužel u zbývající přibližně pětiny žen se projeví zhoršení choroby. Po porodu je pak obvykle pozorován návrat k původnímu stavu nemoci.

Mohu během těhotenství pokračovat v léčbě?

Cílem lékařů je obecně stabilizovat stav pacientky, aby mohla vysadit systémově působící léky. Většina z nich je totiž v těhotenství a při kojení kontraindikována. U každého z těchto typů léků pak existuje doporučená doba, která má být dodržena, než se žena po jeho vysazení pokusí otěhotnět. Tato lhůta se v případě cílené biologické léčby pohybuje od několika týdnů až po několik měsíců.

Tento přístup však není možné využít u všech pacientek s psoriázou a pak je namístě jednotlivě posuzovat přínosy a rizika vysazení/ponechání léčby. V zásadě lze říci, že v opodstatněných případech je možné s cílenou biologickou léčbou pokračovat i během těhotenství a kojení. Obvykle se k tomuto řešení přistupuje u pacientek, které trpí těžkou formou psoriázy, kterou není možné dostat pod kontrolu bez tohoto typu léčby. Naštěstí už jsou v současné době na trhu léky s dobrým bezpečnostním profilem, které je možné těhotným ženám doporučit, je-li léčba během těhotenství nezbytná.

Jaké léky na psoriázu v době těhotenství

Cílené léky, používané při léčbě těchto těžkých forem psoriázy, obsahují obvykle protilátky proti látkám, které v těle podporují rozvoj zánětu. Protože v počátcích těhotenství (během prvních dvou trimestrů) protilátky neprocházejí přes placentu, předpokládá se, že jejich podání je bezpečné.

Zároveň jsou ale v současné době k dispozici i léčivé přípravky, které obsahují molekuly s vhodně modifikovanou strukturou, která zajišťuje minimální přenos přes placentu. K léčbě těhotných žen jsou tedy nejvhodnější. S léčbou je pak možné pokračovat i během třetího trimestru. Rodiče by měli o této skutečnosti informovat dětského lékaře, který vhodně upraví očkovací plán miminka. Konkrétně očkování vakcínami, které obsahují živé oslabené patogeny.

Bude mé dítě také trpět lupénkou?

Bohužel, existuje riziko, že i vaše dítě bude trpět lupénkou, neboť psoriáza je autoimunitní geneticky podmíněnou chorobou. Jinými slovy, potomek po svých rodičích dědí určitou genetickou predispozici k této chorobě. K propuknutí nemoci ale přispívají i další vlivy, které na daného jedince působí, například různé infekce, životní styl a podobně. U dětí rodičů, kteří lupénkou trpí, je proto skutečně zvýšené riziko, že i ony budou tuto chorobu mít. Zároveň je podstatné vědět, že se nejedná o chorobu infekční. Žádný člověk se tedy nemůže psoriázou nakazit například dotykem (třeba když rodič má ložiska lupénky na rukou atd.) či kapénkovou infekcí apod. Alespoň v tomto ohledu nemusí mít maminky o své novorozené miminko strach. 

Psoriáza, cílená biologická léčba a kojení

Ani s kojením se nemusí maminky trpící psoriázou rozloučit. Některé biologické léky mohou v určité míře přecházet do mateřského mléka a u řady z nich je opět určena doba, po kterou by se od ukončení léčby nemělo kojit. Na druhou stranu existují i taková léčiva, u nichž je přechod do mateřského mléka minimální, a je tedy možné je využít i během kojení. Mimo to existuje opodstatněný předpoklad, že tyto látky jsou díky svému proteinovému charakteru v trávicím traktu dítěte rychle rozloženy.

Ženy trpící psoriázou a uvažující o mateřství by si měly být vědomy tří důležitých skutečností.

  1. Psoriáza sama o sobě nebrání možnosti otěhotnět.
  2. Těhotenství je dobré plánovat.
  3. Plány na otěhotnění je nezbytně nutné konzultovat s lékařem a společně vytvořit nejvhodnější léčebnou strategii.

(eub)

Zdroje a použitá literatura:

https://www.solen.cz/pdfs/der/2019/02/02.pdf

https://www.prolekare.cz/casopisy/cesko-slovenska-dermatologie/2019-4-12/soucasny-stav-moderni-lecby-psoriazy-aktualizovana-doporuceni-cds-jep-k-cilene-lecbe-zavazne-chronicke-psoriazy-118891

Hodnocení článku:
(10 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Zlepšete revma sportem: tanec

Zlepšete revma sportem: tanec

Jednou z nejpříjemnějších forem pohybu je tanec. Že jste na diskotéku staří, tančili jste naposledy na svatbě a do tanečních pro pokročilé by vás nikdo nedostal?
7. 1. 2012 Revmatoidní artritida
Dostaňte nemoc pod kontrolu: budete výkonnější v práci i v sexu

Dostaňte nemoc pod kontrolu: budete výkonnější v práci i v sexu

Až 40 % nemocných uvedlo, že revmatická artritida byla jediným důvodem, proč nejsou sexuálně aktivní. Závěry také ukázaly, že kromě fyzických problémů a emocionálních následků hlásili pacienti s RA pocity viny a frustrace.
30. 8. 2010 Revmatoidní artritida
Při artritidě cvičte, budete pružnější

Při artritidě cvičte, budete pružnější

Aerobní cvičení, posilování a flexibilita, to je zdravý pohybový mix při artritidě. Neexistuje totiž důvod, proč byste nemohli cvičit, samozřejmě poté, co vše zkonzultujete se svým revmatologem. Od bolestí zad vám totiž pomůže ulevit i vhodné cvičení! Důležité je zařadit do tréninku cviky podporující nejen vaši sílu ale i ohebnost a pružnost...
28. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Za bolestmi nohou nemusí být jen revmatoidní artritida

Za bolestmi nohou nemusí být jen revmatoidní artritida

Vyrazíte si na ranní vycházku, ale lýtka vás bolí a nohy jsou ztěžklé. Připisujete to artritidě a zkoušíte bolest nohou rozchodit. Ale ta se jen zhoršuje. Proč? Protože taková bolest nemusí mít vůbec žádnou souvislost s vaším onemocněním.
8. 4. 2009 Revmatoidní artritida
Tai-či pomůže ulevit od ztuhlého těla

Tai-či pomůže ulevit od ztuhlého těla

Pokud trpíte artritidou, jste si jistě vědomi pozitivního účinku pohybové aktivity na své onemocnění. Proti bolestem kloubů a svalů působí například posilovací a protahovací cviky, plavání nebo jízda na kole. Pokud však chcete vyzkoušet něco méně tradičního, zabruste do světa čínských bojových umění a objevte tai-či.
22. 11. 2009 Revmatoidní artritida
Co je vlastně revmatoidní artritida

Co je vlastně revmatoidní artritida

Mnoho lidí se domnívá, že revmatoidní artritida je onemocněním kloubů, avšak tak tomu není. Jedná se ale o onemocnění imunitního systému.
1. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce:
meduka_logo