Novinky - revmatoidní artritida

Nejčastější mýty o revmatických nemocech

Nejčastější mýty o revmatických nemocech

Revmatické nemoci jsou chronické zánětlivé choroby, při nichž se imunitní systém obrátí proti vlastnímu tělu. Řadíme mezi ně více než stovku různých onemocnění, která postihují nejenom pohybový aparát, ale i další orgánové systémy. I přesto, že nejde o vzácné nemoci, panuje o nich celá řada mýtů.

Mýtus: Revmatické nemoci postihují pouze staré lidi

Revmatické nemoci jsou často považované za synonymum artrózy, kdy dochází k onemocnění kloubu z důvodu jeho opotřebení. Proto si je lidé spojují spíše s vyšším věkem. Skutečnost je ale jinde.

Onemocnění se může vyskytnout v jakémkoliv věku, a to včetně dětského. Podle nadace Arthritis Foundation se první příznaky revmatoidní artritidy, jednoho z revmatických onemocnění, nejčastěji objevují mezi 30. a 60. rokem života.

Mýtus: Revmatické nemoci zasahují pouze klouby a kosti

Nejznámějším zástupcem revmatických onemocnění je revmatoidní artritida, a proto není divu, že se považují za nemoci pohybového aparátu. To samozřejmě není chyba, protože chronický zánět kloubu najdeme u velké části z nich, ale není jediným postiženým systémem.

Revmatické nemoci mohou postihovat také plíce, srdce, nervový systém, ledviny, kůži a oči. Proto může být jejich diagnostika docela oříškem. Mezi příznaky těchto nemocí patří především:

  • bolesti kloubů a svalů,
  • zánět, otok, začervenání či zatuhnutí kloubů,
  • zánět očí,
  • únava, teploty,
  • suchost očí a úst.

Mýtus: Revmatické nemoci postihují pouze ženy

Revmatická onemocnění si pohlaví nevybírají. Je sice pravdou, že ženy těmito nemocemi trpí častěji, ale nevyhýbají se ani mužům. Zatímco ženy mají vyšší pravděpodobnost rozvoje například systémového onemocnění lupus erythematodes či revmatoidní artritidy, u mužů se častěji objevuje dna.

V USA se s diagnózou některého z revmatických onemocnění setká zhruba 5 % mužů.

Mýtus: Revmatická onemocnění jsou vždy dědičná

Příčinu revmatických nemocí prozatím neznáme, ale předpokládá se, že svou roli může hrát i genetika. To ale neznamená, že se nemoc v rodině dědí anebo že by ji vyvolal chybný gen.

Mýtus: Křupání kloubů způsobuje revmatické nemoci

Možná i vám rodiče a lidé v okolí říkali: „Nekřupej si prsty, akorát si zničíš klouby a budeš mít revma!“ Jedná se o častý mýtus. Zatím žádná studie neprokázala vztah mezi prokřupáváním kloubů a jejich následným poškozením, ať už jde o revmatické nemoci, nebo samotnou artrózu z opotřebení.

Mýtus: Pokud kloub bolí, je třeba s ním cvičit, aby nezatuhl

Pokud vás kloub silně bolí a je oteklý, na cvičení naopak zapomeňte. Nechejte ho odpočinout a nezatěžujte ho. Ke cvičení se můžete vrátit ve chvíli, kdy bolest zmizí a domluvíte se na tom se svým ošetřujícím lékařem.

 

(jala)

Zdroje:

 

Hodnocení článku:
(1825 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Připravte nemocnému partnerovi romantický večer ve dvou

Připravte nemocnému partnerovi romantický večer ve dvou

Revmatické onemocnění, tak jako většina chronických zdravotních potíží, klade na nemocného člověka nemalé nároky. Zvládat každodenní povinnosti je obtížné a na speciální aktivity mnohdy nezbývá energie. Pokud vám záleží na tom, aby z vašeho vztahu nevyprchalo napětí a romantika, připravte občas svému nemocnému partnerovi malé překvapení. Poradíme vám, jak na to.
20. 5. 2011 Revmatoidní artritida
I děti s JIA zvládnou školní docházku (1. díl)

I děti s JIA zvládnou školní docházku (1. díl)

Škola není pro dítě jen místem učení a vzdělávání, ale podílí se i na jeho společenských či sportovních aktivitách. Pokud kvůli chronické chorobě nemůže dítě delší dobu školu navštěvovat, často kromě znalostí ztratí i své místo v kolektivu spolužáků a kamarádů. Čím delší taková absence je, tím déle a obtížněji se po návratu vše vrací k normálu.
5. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.
1. 10. 2013 Revmatoidní artritida
Těhotná revmatička? Proč ne!

Těhotná revmatička? Proč ne!

Trpíte nějakým druhem revmatického onemocnění a bojíte se přijít do jiného stavu? Nemusíte. Výsledky studie z University Medical Center v Nizozemsku totiž ukazují, že ženy s revmatoidní artritidou mají pravděpodobnost, že se jejich nemoc zlepší právě v průběhu těhotenství.
16. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
S revmatem na kole aneb Šlápněte do pedálů

S revmatem na kole aneb Šlápněte do pedálů

Pokračujeme v našem seriálu o doporučených pohybových aktivitách u revmatických onemocnění. Dnes se zaměříme na cyklistiku, jeden z nejvhodnějších sportů při těchto problémech.
12. 3. 2012 Revmatoidní artritida
Inzerce: