Nejčastější mýty o revmatických nemocech
5. 9. 2021Revmatické nemoci jsou chronické zánětlivé choroby, při nichž se imunitní systém obrátí proti vlastnímu tělu. Řadíme mezi ně více než stovku různých onemocnění, která postihují nejenom pohybový aparát, ale i další orgánové systémy. I přesto, že nejde o vzácné nemoci, panuje o nich celá řada mýtů.
Mýtus: Revmatické nemoci postihují pouze staré lidi
Revmatické nemoci jsou často považované za synonymum artrózy, kdy dochází k onemocnění kloubu z důvodu jeho opotřebení. Proto si je lidé spojují spíše s vyšším věkem. Skutečnost je ale jinde.
Onemocnění se může vyskytnout v jakémkoliv věku, a to včetně dětského. Podle nadace Arthritis Foundation se první příznaky revmatoidní artritidy, jednoho z revmatických onemocnění, nejčastěji objevují mezi 30. a 60. rokem života.
Mýtus: Revmatické nemoci zasahují pouze klouby a kosti
Nejznámějším zástupcem revmatických onemocnění je revmatoidní artritida, a proto není divu, že se považují za nemoci pohybového aparátu. To samozřejmě není chyba, protože chronický zánět kloubu najdeme u velké části z nich, ale není jediným postiženým systémem.
Revmatické nemoci mohou postihovat také plíce, srdce, nervový systém, ledviny, kůži a oči. Proto může být jejich diagnostika docela oříškem. Mezi příznaky těchto nemocí patří především:
- bolesti kloubů a svalů,
- zánět, otok, začervenání či zatuhnutí kloubů,
- zánět očí,
- únava, teploty,
- suchost očí a úst.
Mýtus: Revmatické nemoci postihují pouze ženy
Revmatická onemocnění si pohlaví nevybírají. Je sice pravdou, že ženy těmito nemocemi trpí častěji, ale nevyhýbají se ani mužům. Zatímco ženy mají vyšší pravděpodobnost rozvoje například systémového onemocnění lupus erythematodes či revmatoidní artritidy, u mužů se častěji objevuje dna.
V USA se s diagnózou některého z revmatických onemocnění setká zhruba 5 % mužů.
Mýtus: Revmatická onemocnění jsou vždy dědičná
Příčinu revmatických nemocí prozatím neznáme, ale předpokládá se, že svou roli může hrát i genetika. To ale neznamená, že se nemoc v rodině dědí anebo že by ji vyvolal chybný gen.
Mýtus: Křupání kloubů způsobuje revmatické nemoci
Možná i vám rodiče a lidé v okolí říkali: „Nekřupej si prsty, akorát si zničíš klouby a budeš mít revma!“ Jedná se o častý mýtus. Zatím žádná studie neprokázala vztah mezi prokřupáváním kloubů a jejich následným poškozením, ať už jde o revmatické nemoci, nebo samotnou artrózu z opotřebení.
Mýtus: Pokud kloub bolí, je třeba s ním cvičit, aby nezatuhl
Pokud vás kloub silně bolí a je oteklý, na cvičení naopak zapomeňte. Nechejte ho odpočinout a nezatěžujte ho. Ke cvičení se můžete vrátit ve chvíli, kdy bolest zmizí a domluvíte se na tom se svým ošetřujícím lékařem.
(jala)
Zdroje:
- https://www.healthline.com/health/rheumatoid-arthritis-symptoms-women
- https://www.nm.org/healthbeat/healthy-tips/seven-myths-about-rheumatic-disease
- https://www.fyzioprozivot.cz/tema-stoleti-krupani-kloubu/
- https://reumatologi.or.id/en/myths-and-facts-about-rheumatic-diseases/