Novinky - revmatoidní artritida

Sjögrenův syndrom aneb Život ve znamení sucha

Sjögrenův syndrom aneb Život ve znamení sucha

Autoimunitní onemocnění nazývající se Sjögrenův syndrom dokáže tělo pěkně potrápit. Nemocného mohou mimo jiné pálit a řezat oči, může trpět neustálým pocitem sucha v ústech a v krku, běžná je i ztráta energie. Napovíme, jak si s potížemi poradit.

Sjögrenův syndrom často doprovázejí jiná onemocnění imunitního systému, například lupus nebo revmatoidní artritida. Syndrom postihuje žlázy – nejprve slznou a slinnou, po čase i další. Ačkoliv se nejčastěji vyskytuje po čtyřicítce, může se rozvinout v každém věku. Pacientkami bývají hlavně ženy.

Nepříjemné jevy 

Jaké jsou příznaky této autoimunitní choroby? Nemocné trápí kromě potíží se slznými žlázami také:

  • bolesti, ztuhlost a otoky kloubů,
  • otoky slinných žláz – hlavně parotid (slinné žlázy umístěné před ušima),
  • vyrážka a suchá pokožka,
  • suchost vaginální sliznice,
  • suchý kašel,
  • únava.

Zmatená imunita 

Sjögrenův syndrom vzniká tehdy, pokud imunitní systém útočí na struktury vlastního těla. Vědci stále netuší, proč někteří lidé onemocní a jiní ne. Pravděpodobně existují určité geny, jejichž přítomnost zvyšuje riziko vzniku nemoci. Dále je však ještě nutná přítomnost nějakého spouštěče. Zda se jedná o bakterii, či vir, to se zatím neví. Jisté je, že se na vzniku Sjögrenova syndromu podílí víc faktorů.

Jak žít bez omezení 

Máte-li Sjögrenův syndrom, určitě vás zajímají způsoby, jak si ulevit od potíží.

  • Pokud trpíte suchostí očí, můžete vyzkoušet umělé slzy nebo oční lubrikační kapky. Uvidíte, že tyto přípravky mají okamžitý účinek. Umělé slzy se musí aplikovat častěji než oční lubrikant. Na druhou stranu lubrikant se může usazovat na řasách nebo způsobovat zamlžené vidění. Vyhněte se konzervačním látkám v umělých slzách – někdy mohou působit dráždivě.
  • Zvyšte vlhkost ve svém domově a klimatizaci užívejte minimálně – oči zbytečně vysušuje.
  • Trápí-li vás nedostatek slin, pijte více tekutin. Noste všude s sebou lahvičku s vodou. Tvorbu slin lze podpořit také například žvýkačkou. Podobně jako umělé slzy existují dnes již i umělé sliny. 
  • Myslete na to, že nedostatek slin významně zvyšuje riziko vzniku zubního kazu. Navštěvujte proto pravidelně svého zubního lékaře a pečlivě dbejte na ústní hygienu.

(brbr)

Zdroj:
www.mayoclinic.org

Hodnocení článku:
(2638 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Revmatické nemoci jsou závažný zdravotní problém, o tom není sporu. Některé z nich však představují pro svého nositele také břemeno estetické. Patří k nim i systémová sklerodermie.
3. 3. 2017 Revmatoidní artritida
Věděli jste, že při revmatu trpí i dásně?

Věděli jste, že při revmatu trpí i dásně?

Revmatoidní artritida není jen kloubní záležitost, je to nemoc celého těla. Postižené mohou být i dásně. Jejich stav upřesňuje celkovou prognózu revmatoidní artritidy – dásně totiž docela spolehlivě ukazují, jak rychle bude choroba postupovat.
23. 11. 2017 Revmatoidní artritida
Mlsejte! Artritidu i paměť zlepšují jahody a borůvky

Mlsejte! Artritidu i paměť zlepšují jahody a borůvky

V létě není nouze o borůvky, maliny, brusinky, ostružiny či jahody. Kromě toho, že skvěle chutnají, mají také pozitivní vliv na naše zdraví. Díky vysokému obsahu antioxidantů působí mimo jiné příznivě i na klouby postižené artritidou.
17. 8. 2015 Revmatoidní artritida
Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

Nesteroidní antiflogistika jsou léky tlumící zánět a bolest. Pomáhají při bolesti zubů, svalů či při bolestivé menstruaci. Někteří pacienti s trvalými bolestmi, například při revmatoidní artritidě, si život bez nich ani nedokážou představit. I tyto přípravky však mají svá proti.
10. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva

Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva

Revmatoidní artritida dovede velmi znepříjemňovat a komplikovat život. Zkušenosti s tím má i 58letá paní Milena. Nedávno zahájila nový způsob léčby a po prvních pozitivních zkušenostech napjatě očekává, jaké bude mít cílená léčba dlouhodobé výsledky.
26. 8. 2019 Revmatoidní artritida
Světový den artritidy aneb Pracujme společně

Světový den artritidy aneb Pracujme společně

Letošním tématem Světového dne artritidy je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí.
22. 10. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: