Novinky - revmatoidní artritida

Sjögrenův syndrom aneb Život ve znamení sucha

Sjögrenův syndrom aneb Život ve znamení sucha

Autoimunitní onemocnění nazývající se Sjögrenův syndrom dokáže tělo pěkně potrápit. Nemocného mohou mimo jiné pálit a řezat oči, může trpět neustálým pocitem sucha v ústech a v krku, běžná je i ztráta energie. Napovíme, jak si s potížemi poradit.

Sjögrenův syndrom často doprovázejí jiná onemocnění imunitního systému, například lupus nebo revmatoidní artritida. Syndrom postihuje žlázy – nejprve slznou a slinnou, po čase i další. Ačkoliv se nejčastěji vyskytuje po čtyřicítce, může se rozvinout v každém věku. Pacientkami bývají hlavně ženy.

Nepříjemné jevy 

Jaké jsou příznaky této autoimunitní choroby? Nemocné trápí kromě potíží se slznými žlázami také:

  • bolesti, ztuhlost a otoky kloubů,
  • otoky slinných žláz – hlavně parotid (slinné žlázy umístěné před ušima),
  • vyrážka a suchá pokožka,
  • suchost vaginální sliznice,
  • suchý kašel,
  • únava.

Zmatená imunita 

Sjögrenův syndrom vzniká tehdy, pokud imunitní systém útočí na struktury vlastního těla. Vědci stále netuší, proč někteří lidé onemocní a jiní ne. Pravděpodobně existují určité geny, jejichž přítomnost zvyšuje riziko vzniku nemoci. Dále je však ještě nutná přítomnost nějakého spouštěče. Zda se jedná o bakterii, či vir, to se zatím neví. Jisté je, že se na vzniku Sjögrenova syndromu podílí víc faktorů.

Jak žít bez omezení 

Máte-li Sjögrenův syndrom, určitě vás zajímají způsoby, jak si ulevit od potíží.

  • Pokud trpíte suchostí očí, můžete vyzkoušet umělé slzy nebo oční lubrikační kapky. Uvidíte, že tyto přípravky mají okamžitý účinek. Umělé slzy se musí aplikovat častěji než oční lubrikant. Na druhou stranu lubrikant se může usazovat na řasách nebo způsobovat zamlžené vidění. Vyhněte se konzervačním látkám v umělých slzách – někdy mohou působit dráždivě.
  • Zvyšte vlhkost ve svém domově a klimatizaci užívejte minimálně – oči zbytečně vysušuje.
  • Trápí-li vás nedostatek slin, pijte více tekutin. Noste všude s sebou lahvičku s vodou. Tvorbu slin lze podpořit také například žvýkačkou. Podobně jako umělé slzy existují dnes již i umělé sliny. 
  • Myslete na to, že nedostatek slin významně zvyšuje riziko vzniku zubního kazu. Navštěvujte proto pravidelně svého zubního lékaře a pečlivě dbejte na ústní hygienu.

(brbr)

Zdroj:
www.mayoclinic.org

Hodnocení článku:
(3483 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Artróza není artritida!

Artróza není artritida!

Artróza a artritida jsou zcela odlišná postižení poškozující klouby. Svými projevy se ale výrazně prolínají a v konečném důsledku se projevují shodně. Při obou postiženích bolí klouby.
22. 7. 2009 Revmatoidní artritida
I děti s JIA zvládnou školní docházku (2. díl)

I děti s JIA zvládnou školní docházku (2. díl)

Dítě s chronickým onemocněním by mělo mít při návratu do školy po dlouhé absenci realistické cíle. Snaha za každou cenu okamžitě dohnat všechno zmeškané učivo a mít ty nejlepší známky může pro dítě představovat poměrně velký stres, který opět zhorší průběh nemoci. Nemoc by neměla dítě nijak omezovat...
5. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Plody podzimu, které musíte vyzkoušet!

Plody podzimu, které musíte vyzkoušet!

V létě jsme si užili svěží ovocnou hostinu, ale ani podzim nás neošidí. Ať už máte rádi jakékoli chutě, jistě se pro každého něco najde. Vybírejte z potravin bohatých na živiny, které pomáhají bojovat s nemocemi. Které to jsou?
19. 10. 2017 Revmatoidní artritida
Jezte třešně, jsou dobré na klouby

Jezte třešně, jsou dobré na klouby

Britští vědci z bostonské univerzity před nedávnem ohromili veřejnost tvrzením, že konzumace třešní statisticky významně snižuje riziko záchvatů dny.
16. 11. 2012 Revmatoidní artritida
Pět způsobů boje s bolestí kloubů: vyberte si ten svůj

Pět způsobů boje s bolestí kloubů: vyberte si ten svůj

Příčin, proč nás zlobí klouby, je celá řada. Podobně dlouhý je taktéž seznam způsobů, jak si od této mnohdy úporné bolesti ulevit. Nechte se inspirovat našimi následujícími tipy, svůj výběr ale vždy zkonzultujte s lékařem.
19. 5. 2014 Revmatoidní artritida
Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.
21. 8. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: