Novinky - revmatoidní artritida

Fakta a mýty o revmatoidní artritidě

Fakta a mýty o revmatoidní artritidě

Lidově řečeno revma je autoimunitní onemocnění, které vyvolává zánět kloubů. Projevuje se převážně ranní ztuhlostí, únavou nebo teplotami. Přestože tato choroba není úplně vzácná, moc se o ní neví. Pojďme vyvrátit pár dezinformací a nahradit je ověřenými fakty.

1. Kouření nemá na klouby žádný vliv

To není pravda. Tabák neubližuje jen plicím. Pokud jste kuřáci, je riziko, že onemocníte revmatoidní artritidou, větší než u nekuřáků. Jestliže jste navíc zvyklí jídlo hodně solit, je tato pravděpodobnost dokonce dvakrát větší. Stejně tak škodí i příliš mnoho cukru. Pijete-li více než jednu skleničku slazené limonády denně, zvyšuje se riziko onemocnění až o 63 % oproti lidem, kteří tyto nápoje konzumují jen jednou měsíčně.

2. Alkohol škodí zdraví a je lepší se ho zcela vyvarovat

Ne tak docela. U alkoholu platí, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Je známo, že revmatoidní artritidou trpí mnohem častěji ženy než muži. Ale příslušnice něžného pohlaví, které si dopřejí dvakrát až čtyřikrát do týdne skleničku piva, onemocní méně často než zapřísáhlé abstinentky. Zlatavý mok je jako prevence revmatismu nejlepší. Ukázalo se ovšem, že podobnou službu může prokázat i příležitostná sklenka vína nebo doušek likéru. S alkoholem to ovšem nepřehánějte, neboť jeho nadměrná konzumace závažně poškozuje játra.

3. S bolavými klouby nelze sportovat

Ne! Lékaři doporučují dodržovat rovnováhu mezi odpočinkem a pohybem. Cvičení zachovává klouby pohyblivé, svaly silné a také zlepšuje kvalitu spánku. Vyberte si sport, při kterém klouby nemusíte příliš zatěžovat. Velmi vhodné je plavání nebo jóga.

4. Revmatoidní artritida je genetické onemocnění

Ano i ne. Příčina této choroby není zatím zcela odhalena. Vědci sice objevili mnoho genů, které jeví zvýšený výskyt u pacientů s artritidou, shodují se ovšem, že mezi vyvolávající faktory patří nejspíše i určité bakteriální nebo virové infekce. Diskutuje se i o roli pohlavních hormonů – zejména u žen –, což by vysvětlovalo, proč jsou ony postiženy 3× častěji než muži.

5. Rybí tuk prospívá kostem i kloubům

To je fakt. Pokud jste fanoušci přírodní léčby, je rybí tuk tou správnou volbou. Obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které mírní bolest i zatuhlost kloubů. Dopřejte si co nejčastěji makrelu, lososa nebo tuňáka. Pokud vám ryby zrovna nevoní, můžete zkusit potravinový doplněk, který je naprosto bez chuti i zápachu a splní stejný účel.

(brbr)

Zdroj: 
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(3532 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

I při revmatoidní artritidě se můžete stát maminkou

I při revmatoidní artritidě se můžete stát maminkou

Těhotenství nemusí znamenat zhoršení probíhajícího revmatologického onemocnění. Předem plánované těhotenství, pečlivé sledování a vhodná léčba umožňují těmto ženám prožít úspěšné období čekání na miminko. Je ale důležité dodržovat několik pravidel.
11. 8. 2008 Revmatoidní artritida
Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

O cílené léčbě se často mluví jako o terapii budoucnosti. Mnozí pacienti trpící artritidou nebo lupénkou by tato slova jistě potvrdili. I jim totiž preparáty v podobě inhibitorů TNF-alfa velmi pomáhají. S jakými neduhy konkrétně si tyto léky poradí?
7. 3. 2016 Revmatoidní artritida
Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

44letý Zdeněk patří mezi pacienty, které dlouhou dobu trápily bolesti zad, ovšem příčinu svých potíží neznal. Už na střední škole na tělocviku například při fotbale opakovaně upadl, měl problémy se zvednout a pak ho několik dní bolela záda. Stejně tak na vojně a později při nástupu do zaměstnání. Až pozorná oční lékařka jej v 27 letech nasměrovala na revmatologii.
12. 11. 2022 Revmatoidní artritida
K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Juvenilní idiopatická artritida – nemusí být překážkou dětských her

Juvenilní idiopatická artritida – nemusí být překážkou dětských her

Některou z forem juvenilní idiopatické artritidy onemocní 1 dítě z 1000. Nemoc může propuknout v jakémkoliv věku, i když to zřídka bývá před šestým měsícem života. I přes tuto diagnózu by měl malý pacient vést v co největší míře normální život.
4. 3. 2015 Revmatoidní artritida
Lupénka není jen onemocněním kůže

Lupénka není jen onemocněním kůže

Psoriáza neboli lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, se kterým se pacienti často snaží vypořádat celý svůj život a jehož průběh je značně nepředvídatelný. Ačkoli je tato nemoc nejvíce známá kvůli svým kožním projevům, jedná se ve skutečnosti o onemocnění, které se může projevit i jinak než stříbřitými šupinkami na kůži.
17. 12. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: