Novinky - revmatoidní artritida

Fakta a mýty o revmatoidní artritidě

Fakta a mýty o revmatoidní artritidě

Lidově řečeno revma je autoimunitní onemocnění, které vyvolává zánět kloubů. Projevuje se převážně ranní ztuhlostí, únavou nebo teplotami. Přestože tato choroba není úplně vzácná, moc se o ní neví. Pojďme vyvrátit pár dezinformací a nahradit je ověřenými fakty.

1. Kouření nemá na klouby žádný vliv

To není pravda. Tabák neubližuje jen plicím. Pokud jste kuřáci, je riziko, že onemocníte revmatoidní artritidou, větší než u nekuřáků. Jestliže jste navíc zvyklí jídlo hodně solit, je tato pravděpodobnost dokonce dvakrát větší. Stejně tak škodí i příliš mnoho cukru. Pijete-li více než jednu skleničku slazené limonády denně, zvyšuje se riziko onemocnění až o 63 % oproti lidem, kteří tyto nápoje konzumují jen jednou měsíčně.

2. Alkohol škodí zdraví a je lepší se ho zcela vyvarovat

Ne tak docela. U alkoholu platí, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Je známo, že revmatoidní artritidou trpí mnohem častěji ženy než muži. Ale příslušnice něžného pohlaví, které si dopřejí dvakrát až čtyřikrát do týdne skleničku piva, onemocní méně často než zapřísáhlé abstinentky. Zlatavý mok je jako prevence revmatismu nejlepší. Ukázalo se ovšem, že podobnou službu může prokázat i příležitostná sklenka vína nebo doušek likéru. S alkoholem to ovšem nepřehánějte, neboť jeho nadměrná konzumace závažně poškozuje játra.

3. S bolavými klouby nelze sportovat

Ne! Lékaři doporučují dodržovat rovnováhu mezi odpočinkem a pohybem. Cvičení zachovává klouby pohyblivé, svaly silné a také zlepšuje kvalitu spánku. Vyberte si sport, při kterém klouby nemusíte příliš zatěžovat. Velmi vhodné je plavání nebo jóga.

4. Revmatoidní artritida je genetické onemocnění

Ano i ne. Příčina této choroby není zatím zcela odhalena. Vědci sice objevili mnoho genů, které jeví zvýšený výskyt u pacientů s artritidou, shodují se ovšem, že mezi vyvolávající faktory patří nejspíše i určité bakteriální nebo virové infekce. Diskutuje se i o roli pohlavních hormonů – zejména u žen –, což by vysvětlovalo, proč jsou ony postiženy 3× častěji než muži.

5. Rybí tuk prospívá kostem i kloubům

To je fakt. Pokud jste fanoušci přírodní léčby, je rybí tuk tou správnou volbou. Obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které mírní bolest i zatuhlost kloubů. Dopřejte si co nejčastěji makrelu, lososa nebo tuňáka. Pokud vám ryby zrovna nevoní, můžete zkusit potravinový doplněk, který je naprosto bez chuti i zápachu a splní stejný účel.

(brbr)

Zdroj: 
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2884 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Osm tipů, jak podpořit léčbu artritidy

Osm tipů, jak podpořit léčbu artritidy

Revmatoidní artritida je nepříjemné zánětlivé onemocnění kloubů, které se bez vhodné léčby zhoršuje. Nejúčinnější, ale ne všemocnou terapií jsou bezesporu léky. Existuje však i řada nefarmakologických postupů. Nejefektivnějším krokem ovšem bývá kombinace obojího.
28. 9. 2015 Revmatoidní artritida
Světový den artritidy aneb Pracujme společně

Světový den artritidy aneb Pracujme společně

Letošním tématem Světového dne artritidy je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí.
22. 10. 2009 Revmatoidní artritida
Rozhýbat ztuhlé klouby mohou pomoci i lázně

Rozhýbat ztuhlé klouby mohou pomoci i lázně

Léčba revmatoidní artritidy zdaleka nespočívá pouze v užívání medikamentů. Nápomocná může být rovněž rehabilitace, fyzikální léčba a přírodní léčba, za kterou můžete docházet ambulantně nebo ji v intenzivnější podobě využívat během pobytu v lázních. Co lze od takové terapie očekávat?
16. 5. 2016 Revmatoidní artritida
Artritida: nemoc nejen těla

Artritida: nemoc nejen těla

Artritida i deprese jsou obě velmi častým, ale také léčitelným problémem. Se správnou terapií se většina lidí z deprese vzpamatuje – důležité je však vyhledat pomoc včas
21. 8. 2009 Revmatoidní artritida
Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF neboli anti-tumor nekrotizující faktor je chemická látka, která je součástí léčiv používaných po celém světě k léčbě zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, lupénka nebo Bechtěrevova choroba. Napovíme, jak funguje a kdy je či není vhodné její nasazení.
11. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: