Novinky - revmatoidní artritida

Čtyři tipy, jak prospět páteři

Čtyři tipy, jak prospět páteři

Běžné denní činnosti se kvůli Bechtěrevově chorobě mohou stát náročnými a bolestivými. Pravidelné cvičení a rehabilitace jsou proto nezbytnou součástí života každého, kdo touto nemocí trpí. Důležité je ovšem například i správné držení těla nebo sezení.

1. Připravit ke startu

Aby se z vaší pohybové aktivity stala rutina, vyhraďte si pravidelně hodinku během dne, kdy budete mít čas jen sami na sebe. Před cvičením nikdy nezapomínejte na pořádnou rozcvičku, která slouží k rozehřátí svalů. Nepřepínejte se však. Pokud je vám pohyb nepříjemný, nebo vám dokonce způsobuje bolest, ihned přestaňte. Po každém tréninku se vždy protáhněte, ať vás druhý den nebolí celé tělo.

2. Voda léčí 

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí mohou trpět sníženou pohyblivostí hrudníku. Plavecký styl prsa je pro rozcvičování hrudníku nejvhodnější, protože při pohybu rukou se hrudní koš aktivně rozevírá. Pohyb ve vodě je navíc nejlepší způsob, jak protáhnout také krk, ramena i boky. Pokud vás plavání z jedné strany bazénu na druhou nebaví, zkuste vodní aerobik.

3. Jóga pro klid těla i duše

Je všeobecně známo, že největší pružností těla oplývají právě jogíni. Zkuste se jim přiblížit a vyrazte na lekci této moderní sportovní aktivity. Rozhodně se ze začátku nepřepínejte. Začněte zvolna a teprve později zkuste tělo ohýbat do obtížnějších pozic. Cvičení jógy navíc pomáhá redukovat stres a zlepšuje kvalitu spánku.

4. Správná pozice

Pokud vaše práce vyžaduje, abyste celý den byli u počítače, je dobré investovat do kvalitní ergonomické židle. V žádném případě byste neměli sedět skrčení a nahrbení. Buďte vzpřímení, stejně jako při chůzi. Stáhněte lopatky k sobě a uvolněte ramena. Vaše krční páteř by měla být v jedné linii se zbytkem těla, proto umístěte monitor počítače tak, abyste se nemuseli ohýbat ani zaklánět. Zkuste svou správnou pozici během dne několikrát kontrolovat.

Něco navíc

Pokud se na cvičení cítíte příliš ztuhlí, osprchujte se teplou vodou. Uvidíte, že se vaše pohyblivost zlepší jako mávnutím kouzelného proutku. Během dne vždy několikrát zaměřte pozornost na držení těla – snažte se o vzpřímený postoj a kontrolujte ho v zrcadle. Při cvičení to nepřehánějte. Začínejte pomalu a těžší prvky přidávejte až tehdy, když vám ty původní budou připadat snadné.

(brbr)

Zdroj: 
www.healthline.com

Hodnocení článku:
(2935 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Bolest zad nepodceňujte – může jít o vážný problém

Bolest zad nepodceňujte – může jít o vážný problém

Stává se vám často, že vás bolest zad doslova vyřadí z provozu? Může se jednat o banalitu, která za pár dní pomine. Ale nezřídka jde o signál naznačující, že je v těle něco v nepořádku.
25. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Nasbírali jste v létě dost „déčka“?

Nasbírali jste v létě dost „déčka“?

Vitamin D je spíše látkou na pomezí vitaminu a hormonu. Můžeme ho přijímat z vnějších zdrojů nebo si ho sami tvořit – stačí vystavit kůži slunečnímu záření. Vitamin D velmi významně zasahuje do metabolismu vápníku. Ale nejen to, má i řadu dalších účinků.
6. 9. 2017 Revmatoidní artritida
Zatočte s podzimní depresí – a začněte hned ráno!

Zatočte s podzimní depresí – a začněte hned ráno!

Většinou platí, že jak se cítíme po probuzení, takový bude i celý den. Vezměte si proto k srdci následující rady – některým nepříjemnostem se možná nevyhnete, ale náladu si díky nim můžete zlepšit hned po ránu.
17. 11. 2013 Revmatoidní artritida
Inzerce: