Novinky - revmatoidní artritida

Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Je to tak. Vzpírání těžších břemen může podle vědců pomoci bolavým kloubům. Zejména pak u lidí trpících revmatoidní artritidou. Tvrdí to britští vědci. Trénink zahrnuje periodické zvyšování váhy při cvičení, což zlepší funkce svalů a následně i kloubů.

Je to tak. Vzpírání těžších břemen může podle vědců pomoci bolavým kloubům. Zejména pak u lidí trpících revmatoidní artritidou. Tvrdí to britští vědci.

Revmatoidní artritida znamená zánětlivé onemocnění kloubů. Projevuje se jejich bolestivostí a postupným poškozením. Může ale postihovat i jiné orgány. Zkracuje délku života nemocných a také zhoršuje jeho kvalitu. Postihuje přibližně jedno procento populace a vyskytuje se již v mladém věku. Neznámá látka zvaná antigen vyvolá v těle tvorbu protilátek, které ničí měkké tkáně kloubu, jako jsou šlachy a svaly.

Základem je tréninkový program

Vědecká studie z Velké Británie prokázala, že pevný tréninkový program ve vzpírání může zlepšit kloubní funkce u lidí s mírným a dobře kontrolovaným stupněm revmatoidní artritidy. Uvedený trénink zahrnuje periodické zvyšování váhy při cvičení, což zlepší funkce svalů a následně i kloubů.

Cvičit lze s trenérem i samostatně

Během dvanáctitýdenní studie dobrovolníci absolvovali třikrát týdně cvičení. Tento trénink zahrnoval například posilování bicepsů, tricepsů, přitahování a natahování končetin. Mimo jiné se ukázalo, že pro dosažení dobrých výsledků je nutné hned na začátku zvýšit svalovou sílu. Toho lze dosáhnout postupným zdviháním stále těžší a těžší zátěže. Pod vedením zkušeného instruktora jde nabývání svalové síly poměrně rychle. Po zvládnutí techniky vzpírání a zesílení svalů lze následně pokračovat v domácím cvičení.

Dříve než se rozhodnete cvičit, poraďte se s odborníkem. Zátěž je totiž nutné volit s ohledem na konkrétního pacienta a jeho fyzické možnosti, podotýká Samuele Marcora, Ph.D., fyzioterapeut působící na University of Wales. (ena) Zdroj:

Hodnocení článku:
(2817 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Juvenilní idiopatická artritida – nemusí být překážkou dětských her

Juvenilní idiopatická artritida – nemusí být překážkou dětských her

Některou z forem juvenilní idiopatické artritidy onemocní 1 dítě z 1000. Nemoc může propuknout v jakémkoliv věku, i když to zřídka bývá před šestým měsícem života. I přes tuto diagnózu by měl malý pacient vést v co největší míře normální život.
4. 3. 2015 Revmatoidní artritida
9 rad, jak si v létě zachovat „chladnou hlavu“

9 rad, jak si v létě zachovat „chladnou hlavu“

Letní vedra často bývají větším zabijákem než blesky, vichry nebo povodně dohromady. Mnoha lidem s revmatoidní artritidou přináší právě horké počasí spoustu nepříjemností.
30. 7. 2010 Revmatoidní artritida
Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Obezita sama o sobě přináší mnoho zdravotních rizik. Pokud navíc trpíte revmatoidní artritidou, nadbytečná kila ještě více zatěžují už tak bolavé klouby. Poradíme, jak se udržet fit a v kondici.
15. 2. 2016 Revmatoidní artritida
Sjögrenův syndrom aneb Život ve znamení sucha

Sjögrenův syndrom aneb Život ve znamení sucha

Autoimunitní onemocnění nazývající se Sjögrenův syndrom dokáže tělo pěkně potrápit. Nemocného mohou mimo jiné pálit a řezat oči, může trpět neustálým pocitem sucha v ústech a v krku, běžná je i ztráta energie. Napovíme, jak si s potížemi poradit.
6. 4. 2017 Revmatoidní artritida
Trápí vás revma? Změňte jídelníček ve prospěch vitamínů

Trápí vás revma? Změňte jídelníček ve prospěch vitamínů

Pro lidské tělo je obecně výhodnější získávat vitamíny a minerály z jídla než z tzv. doplňků. Chybění či nedostatek některých z těchto důležitých prvků se mimo jiné zdá být spojeno i s rychlejším postupem revmatoidní artritidy. Nabízíme seznam toho, co by našemu organismu nemělo chybět.
5. 5. 2014 Revmatoidní artritida
Znamená život s psoriatickou artritidou i život bez lepku?

Znamená život s psoriatickou artritidou i život bez lepku?

Řada pacientů s psoriatickou artritidou se svých ošetřujících lékařů ptá, zda bezlepková dieta může pomoci při jejich onemocnění a zda by ji měli dodržovat. V současné době žádné takové obecné doporučení neexistuje a jasné důkazy o vztahu stravy obsahující lepek a průběhu jednotlivých autoimunitních onemocnění chybí. Mimo to je lidský organismus velmi komplexní systém a choroba u každého jedince probíhá odlišně. Všechny tyto skutečnosti je proto nutné brát v úvahu a případné doporučení bezlepkové diety zvažovat s ohledem na potřeby konkrétního pacienta.
19. 8. 2024 Revmatoidní artritida
Inzerce: