Myslete na své zdraví. Pečujte o své tělo. Tyto věty dnes a denně vidíme a slyšíme takřka na každém kroku. Zdaleka ne každý si však tyto rady bere k srdci. Přitom pár hodin týdně stačí na to, abyste se cítili mnohem lépe. U lidí s revmatoidní artritidou to platí dvojnásob.
Možností, jak ulevit svým nohám, zmírnit bolesti svalů a kloubů a oddálit tak nepříjemné následky této choroby, je hned několik. Nehledejte v tom nic složitého. Stačí mít dostatečnou vůli, najít si chvilku času a pak už se jen můžete radovat z přicházejících výsledků.
Cvičit, cvičit a zase cvičit
Pohyb člověku přináší veliký prospěch nejen fyzický, ale také psychický. Lidem s artritidou pomáhá cvičení zmírnit bolesti, zvyšuje rozsah pohybu a přispívá tak ke zlepšení celkového stavu. Velkým přínosem je i samotná chůze, která pomáhá spalovat kalorie, posiluje svaly a zpevňuje kosti. Vodní aerobik, jóga nebo například cvičení zvané tai-či pomáhá nejen od bolesti, ale zároveň vás zbaví stresu a zvedne vaši náladu. Nezapomínejte ani na strečink. Opakovaným protahováním udržíte své klouby a svaly dostatečně pružné.
Více kil, více bolesti
Základním krokem vedoucím ke zmírnění bolestí kloubů je redukce váhy. Nadbytečná kila zatěžují zejména kolena a kyčle. Zbavením se přebytečných kil ulevíte nejen svým kloubům, ale i vy se budete cítit mnohem lépe.
Blahodárná síla koupelí
Po dlouhém a namáhavém dni si nohy každého z nás zaslouží dostatečnou péči. Kvalitní odpočinek přináší teplá vodní lázeň, která pomáhá zmírnit svalové napětí, čímž snižuje bolest a přispívá tak i ke zlepšení kvality spánku. Také důkladná masáž nohou pomáhá od bolestí, zlepšuje prokrvení končetin a snižuje ztuhlost kloubů.
Způsobů, jak zmírnit potíže vyvolané revmatoidní artritidou, je mnoho. Najděte si proto čas a pečujte dostatečně o sebe a své nohy. Sami si tak můžete zlepšit kvalitu vlastního života.
Dědičnost hraje důležitou roli při přenosu a vzniku širokého spektra chorob, včetně revmatických onemocnění. Vztah genů a revmatických nemocí však není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Za jejich vznikem totiž stojí více než jen genová výbava zděděná po rodičích.
Lázeňská léčba má u nás velkou tradici. Využívá se jako součást léčby při četných onemocněních včetně revmatoidní artritidy. Wellness pobyty získávají na popularitě zejména v posledních letech. Jsou pro revmatiky vhodné stejně jako lázně?
Pod pojmem revmatoidní artritida si nejčastěji představujeme onemocnění, které trápí hlavně malé klouby rukou a zápěstí. Tato choroba se však může projevit na mnoha místech těla, nevyjímaje velké klouby v rameni, koleni nebo kyčli.
Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covid-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Mj. na to jsme se zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
Na tuzemskou i zahraniční dovolenou jen málokdo vyráží bez cestovní lékárničky. U lidí, kteří užívají léky pravidelně, se může z lékárničky stát přímo celá lékárna. Při jejím balení a transportu je proto důležité myslet i na správné a bezpečné uchování léků.
Wellness procedury pomáhají navodit tělesnou i duševní pohodu a jejich obliba každým rokem stoupá. Svými proklamovanými blahodárnými účinky lákají také jedince léčící se s revmatickými chorobami. Jde o dobrý doplněk k terapii, anebo je lepší se jim vyhnout?