Novinky - revmatoidní artritida

Trápí vaše dítě revma? Nepodceňujte výživu ani pohyb!

Trápí vaše dítě revma? Nepodceňujte výživu ani pohyb!

Vyvážená strava a vhodný pohyb jsou důležité pro všechny děti. U těch, které trpí juvenilní idiopatickou artritidou a dalšími chronickými nemocemi, to ale platí dvojnásob.

Snížená chuť k jídlu a únava

Není žádným překvapením, že tak náročné chronické onemocnění jako juvenilní idiopatická artritida (JIA) bývá u dětí příčinou zvýšené únavy a nechutenství. Pak může být problémem, aby se jim dostalo dostatečného množství živin, energie, vitamínů i minerálů. Co s tím?

  • Pokud potomek odmítá jíst, snažte se mu vyjít vstříc a připravujte mu pokrmy, které má rád.
  • Zároveň by ale jeho strava měla být pestrá a neměla by chybět zelenina, ovoce, mléčné výrobky, rybí a drůbeží maso a luštěniny.
  • Sestavit pro dítě jídelníček může pomoci i specialista, tzv. nutriční terapeut – ten případně doporučí také vhodné potravinové doplňky (vitamíny, minerály či přípravky tekuté výživy).

Vedlejší účinky léků

  • Některé děti přibudou na váze vlivem vedlejších účinků léků, především kortikoidů. Typické je uložení tuku na bříšku a na šíji a také kulatý měsícovitý obličej.
  • Někdy se musí užívat kortikoidy dlouhodobě, dávka ale může být v klidovém období snížena.
  • Pokud váš potomek přibral po lécích, je řešením vyvážená dieta s dostatkem tzv. pomalých sacharidů.
  • V některých případech je potřeba kontrolovat hladinu cukru v krvi, aby se neobjevila cukrovka způsobená léky.
  • Prostředky proti bolesti a zánětu zase mohou vést k bolestem žaludku a k poruchám trávení – s dávkováním je nutné mít se na pozoru a současně podávat i léky chránící žaludeční sliznici.
  • Vždy je ale důležité, aby dítě dodržovalo léčebný plán, protože po dosažení klidové fáze mohou být dávky léků sníženy. Zeslabení dávek analgetik i kortikosteroidů je také možné při nasazení biologické léčby.

Pozor na nicnedělání!

Omezení pohyblivosti, únava a bolesti kloubů některé děti odradí od jakéhokoliv pohybu. Přitom právě přiměřená fyzická aktivita může pomoci – nejenže udrží tělo malého pacienta v pohybu a zabrání ztuhlosti kloubů, ale je i vhodnou prevencí nadváhy. Vyberte proto dítěti pohyb, který jej bude bavit, ale zároveň při něm nebude docházet k velkým otřesům a namáhání kloubů. Vhodné je plavání, chůze nebo cyklistika.

(hak)

Zdroj: www.healthcentral.com

Hodnocení článku:
(2499 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jednoduché cviky pro zmírnění bolesti kolenních kloubů

Jednoduché cviky pro zmírnění bolesti kolenních kloubů

Pravidelný pohyb svědčí tělu i duši. Tuto skutečnost znají lékaři už dlouhou dobu. Také jedinci s revmatoidní artritidou by měli pravidelný pohyb zařadit do svého běžného života. Přinášíme vám jednoduché cviky, které uleví nejen od bolesti, ale také sníží otok a ztuhlost kolenního kloubu postiženého chronickým zánětem.
14. 1. 2015 Revmatoidní artritida
Odhalte přítomnost artritidy! Co ji prozradí?

Odhalte přítomnost artritidy! Co ji prozradí?

Revmatoidní artritida je zánětlivé autoimunitní onemocnění. To znamená, že některé buňky imunitního systému se vymykají kontrole a poškozují tkáně vlastního těla. Pro tuto chorobu je charakteristické poškození kloubů, ale vzácné není ani postižení jiných orgánů.
28. 5. 2015 Revmatoidní artritida
Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Léky, změny v životosprávě i pravidelný pohyb – to vše má pozitivní vliv na průběh revmatoidní artritidy. Aby vám však sport neublížil a cvičení mělo jen pozitivní dopady, to by měl ohlídat odborník, tedy fyzioterapeut.
2. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Pokud jste těhotná nebo o graviditě uvažujete, musíte vzít v potaz i svoji nemoc. Léčba revmatoidní artritidy totiž může vaše těhotenství ovlivnit. Na druhou stranu jiný stav může mít někdy pozitivní dopady na příznaky choroby.
11. 10. 2016 Revmatoidní artritida
V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

Chronická bolest dokáže významně narušit kvalitu života osoby, která jí trpí. V lepším případě znepříjemňuje, v tom horším přímo znemožňuje běžné aktivity, jakými jsou například sport, sex nebo spánek. Proti bolesti je ale možné bojovat. A pomyslným bitevním polem – kromě fyzického těla – může být i duše pacienta.
17. 11. 2014 Revmatoidní artritida
Inzerce: