Novinky - revmatoidní artritida

Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Artritické nemoci s sebou kromě bolestí přináší pacientovi většinou i problémy s hybností. Může jít o ranní ztuhlost kloubů nebo omezení rozsahu pohybu končetiny. Při bolestech kloubů na nohách však existuje poměrně jednoduchý úlevný recept. Stačí začít více chodit.

Chůze jako univerzální cvičení

Chůze je jedním z nejpřirozenějších pohybů a dělá z lidí výlučný druh. Žádní jiní živočichové se výhradně po dvou nohách pohybovat nedokážou. Chůze je navíc i jedno z nejuniverzálnějších cvičení, protože při ní jsou zapínány téměř všechny svalové partie – od svalů nohou přes břišní a zádové svaly až po svaly horních končetin. Navíc u artritických pacientů dokáže chůze i pomoci od bolesti.

V pravidelnosti je síla (a úleva)

Američtí lékaři proto sestavili speciální dvanáctitýdenní chodecký program, který dokáže artritikům nejen ulevit od bolesti, ale i zásadně zvýšit jejich fyzickou kondici. Důležité v něm nejsou ani tak zdolané kilometry jako spíše pravidelnost a vytrvalost. Chůze je totiž nejen dobrým cvičebním prostředkem, který dokáže rozpohybovat ztuhlé svaly, ale také blahodárně působí na srdce a oběhový systém.

Začněte chodit hned teď

Lékaři doporučují buď alespoň jednu delší, přibližně šedesátiminutovou procházku denně, nebo i několik kratších. Důležitá je ale pravidelnost. Během 12 týdnů, které cvičební program trvá, si totiž pacient na chůzi tolik navykne, že pak v pohybu pokračuje i nadále. Důležitá je také správná, kvalitní a dobře padnoucí obuv, prodyšný oděv a případně i vycházková hůl (tzv. nordic walking).

Najděte si svůj cíl

I přesto, že je chůze takto prospěšná, chodit jen tak většinu lidí rychle omrzí. Proto je třeba najít si nějaký cíl, kterému chceme dojít. A pokud jako cíl zvolíme například nějakou památku nebo zajímavé místo, bude i naše cesta rychleji ubíhat. Cílem ale může být i samotná cesta.

S velkou bolestí si poradí chůze pozadu

Kromě cíle pomůže k větší zábavnosti i změna stylu chůze. Lékaři například při velkých bolestech kloubů doporučují chůzi pozadu, kdy se rozkládá hmotnost na obě nohy rovnoměrněji a kloubům to velmi ulevuje. Kromě toho se při chůzi pozadu více posiluje zadní strana stehen a zadek. Proto neseďte doma a udělejte něco pro své zdraví. Prostě choďte!

(kam)

Zdroj:

    www.arthritistoday.org
Hodnocení článku:
(2975 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Osm tipů, jak podpořit léčbu artritidy

Osm tipů, jak podpořit léčbu artritidy

Revmatoidní artritida je nepříjemné zánětlivé onemocnění kloubů, které se bez vhodné léčby zhoršuje. Nejúčinnější, ale ne všemocnou terapií jsou bezesporu léky. Existuje však i řada nefarmakologických postupů. Nejefektivnějším krokem ovšem bývá kombinace obojího.
28. 9. 2015 Revmatoidní artritida
V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

Chronická bolest dokáže významně narušit kvalitu života osoby, která jí trpí. V lepším případě znepříjemňuje, v tom horším přímo znemožňuje běžné aktivity, jakými jsou například sport, sex nebo spánek. Proti bolesti je ale možné bojovat. A pomyslným bitevním polem – kromě fyzického těla – může být i duše pacienta.
17. 11. 2014 Revmatoidní artritida
Sledování televize krade čas na hubnutí

Sledování televize krade čas na hubnutí

Při artritických onemocněních je velmi důležité udržovat si stálou váhu. Čím více kilogramů, tím větší zátěž na poškozené klouby. Někdy ale všechny snahy o zhubnutí zmaří i tak nenápadná věc, jako je vysedávání u televize.
30. 7. 2010 Revmatoidní artritida
Jak mít kontrolu artritidy ve svých rukou

Jak mít kontrolu artritidy ve svých rukou

Nejsnazším a nejúčinnějším způsobem, který vám usnadní život s revmatoidní artritidou, je preventivní ochrana kloubů. Je to soubor činností a drobných triků, které vám při minimálních nákladech přinesou velký užitek a ochrání vaše ruce před vznikem deformit.
19. 3. 2012 Revmatoidní artritida
Chcete předejít artritidě? Vsaďte na kojení!

Chcete předejít artritidě? Vsaďte na kojení!

Zda se u člověka během života rozvine revmatoidní artritida, či nikoliv, to může ovlivnit řada okolností. Vedle těch genetických hraje roli mnoho faktorů vnějších. Jedním z nich je zřejmě i skutečnost, zda žena v minulosti kojila, nebo ne. Alespoň to tvrdí nedávno provedená čínská studie.
13. 10. 2014 Revmatoidní artritida
Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

Už starověký lékař Hippokrates, otec medicíny, říkal: „Nechť tvoje strava je tvým lékem.“ A platí to i dnes. Při léčbě některých onemocnění se sice užívání prášků nevyhneme, ale i tak je možné vhodně zvolenou skladbou jídelníčku průběh choroby ovlivnit.
11. 4. 2018 Revmatoidní artritida
Inzerce: