Novinky - revmatoidní artritida

Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba přinesla určitou revoluci do léčby nejen artritidy, ale i dalších nemocí. Jako všechny léky však kromě výhod přináší i nová rizika. Přinášíme několik doporučení pro všechny, kteří budou v budoucnu léčeni právě biologickými preparáty...

Biologická léčba přinesla určitou revoluci do léčby nejen artritidy, ale i dalších nemocí. Jako všechny léky však kromě výhod přináší i nová rizika. Svým účinkem na imunitní systém může biologická léčba například otevřít vrátka infekci. Přinášíme několik doporučení pro všechny, kteří budou v budoucnu léčeni právě biologickými preparáty.

Spící tuberkulóza

V první řadě je dobré si nechat udělat kožní test na tuberkulózu. Experti ve světě odhadují, že až 90 % lidí, kteří jsou nakaženi tuberkulózou, o své nákaze nevědí. Bakterie může v těle nečinně spát a probudí se až v době, kdy je imunitní systém člověka oslaben. A taková situace nastává právě v případě léčby biologickými preparáty.

Očkování v předstihu

Pokud potřebujete jakékoli očkování pomocí živé vakcíny, nechte se naočkovat jeden až tři měsíce před zahájením terapie. Mezi živé vakcíny patří například vakcína proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám. Vakcíny proti chřipce a neživé očkovací látky lze užít kdykoli.

Antibiotika a biologická léčba

Antibiotika je vždy nutné dobrat před tím, než je započata léčba biologickými léky. Imunitní systém je v případě jakékoli infekce v těle, zvláště je-li přítomna horečka, narušen. Proto by nebylo vhodné v této době zasahovat do jeho fungování.

Operace jako zátěž pro imunitní systém

Pacienti by měli před plánovanou operací vysadit biologickou léčbu v předstihu alespoň dvou týdnů, v některých případech i jednoho měsíce. Naopak po operaci je nutné počkat, než se zcela zahojí operační rány a jsou odstraněny všechny stehy. Také nesmí být v těle známka žádné infekce.

Konzultujte vše s lékařem

Biologická léčba bohužel není vhodná pro všechny pacienty. Je vždy nutné prodiskutovat možná rizika terapie s lékařem. Ten vám také podrobně vysvětlí, proč je důležité brát ohled na výše zmíněná doporučení.

(tek)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(1924 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF neboli anti-tumor nekrotizující faktor je chemická látka, která je součástí léčiv používaných po celém světě k léčbě zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, lupénka nebo Bechtěrevova choroba. Napovíme, jak funguje a kdy je či není vhodné její nasazení.
11. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Imunitní systém je v dnešní době zatěžován ze všech stran: znečistěným ovzduším, nekvalitním stravováním, nedostatkem odpočinku, pohybu, a také stresem. Psychika má totiž na imunitu velký vliv.
26. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Remise, nebo flar?

Remise, nebo flar?

Možná jste už někdy v souvislosti s artritidou slyšeli pojmy jako flar nebo remise. Co vůbec znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl?
11. 2. 2009 Revmatoidní artritida
Jak pomoci dětem s artritidou, aby zůstaly aktivní?

Jak pomoci dětem s artritidou, aby zůstaly aktivní?

Děti s juvenilní idiopatickou artritidou trpí bolestmi, otoky a zhoršením hybnosti kloubů. Jedním z příznaků této nemoci bývá také únava. Napovíme, jak malého pacienta podpořit a čím mu vrátit chuť do života.
11. 7. 2017 Revmatoidní artritida
Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Pohyb je pro osoby trpící revmatickou nemocí bezpochyby nesmírně přínosný. Ovšem pouze za předpokladu, že cvičí správně. Následující rady napoví, co je velmi důležité při tréninku ohlídat.
13. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: