Novinky - revmatoidní artritida

5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

Většina lidí s revmatoidní artritidou může i přes závažnost onemocnění žít aktivní a plnohodnotný život. Prozradíme vám pět nejběžnějších pochybení, kvůli kterým se to části pacientů nedaří.

Většina lidí s revmatoidní artritidou může i přes závažnost onemocnění žít aktivní a plnohodnotný život. Prozradíme vám pět nejběžnějších pochybení, kvůli kterým se to části pacientů nedaří. 

1. chyba: nevyhledání odborné péče

Při potížích s klouby zavítá každý nejdříve do ordinace praktického lékaře. Ten předepíše léky na bolest a doporučí návštěvu revmatologa. Je chybou toto doporučení nevyužít – revmatolog má cenné odborné zkušenosti, a dokáže tak zvolit účinné a bezpečné léky šité na míru každému nemocnému.

2. chyba: zlenivění 

I přes bolest a únavu byste neměli rezignovat na pohyb. Je prokázáno, že pravidelné cvičení zlepšuje stabilitu a pohyblivost kloubů. Vhodnou aktivitu ale raději vždy konzultujte se svým lékařem. Často doporučované jsou chůze a vodní aerobik.

3. chyba: vynechání lékařské kontroly

Přestože máte pocit, že vás nemoc momentálně neobtěžuje, nevynechávejte pravidelné kontroly. Monitorování průběhu onemocnění, účinnosti léčby a výskytu nežádoucích účinků je pro lékaře stěžejní. Nezřídka dochází na základě výsledků kontrol k úpravě dávkovacího schématu.

4. chyba: neužívání předepsaných léků

Nemáte bolesti? Medikamenty nikdy samovolně nevysazujte. Moderní léky účinně tlumí bolest, zároveň ale zabraňují i nevratnému poškození kloubů. Při lajdáckém užívání hrozí skokové zhoršení zdravotního stavu a v extrémních případech mohou "lékové prázdniny" skončit až invaliditou!

5. chyba: smíření se s depresí

Revmatoidní artritida bývá nepředvídatelná a bolestivá. Nepřijímejte však depresi jako její nedílnou součást. Trpíte-li delší dobu špatnou náladou a skleslostí, vyhledejte lékaře. Kde nepomůže dobré slovo, tam zaberou antidepresiva.

Nyní již víte, že nemoc máte částečně i ve svých rukou. Záleží jen na vás, zda výše uvedená doporučení dodržíte, či vám revmatoidní artritida bude život ztrpčovat i nadále.

(msd)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2462 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Navrhl vám lékař možnost využít biologickou léčbu a vy nevíte, co od ní očekávat? Kladete si otázky, jak tato léčba vlastně probíhá a nakolik ovlivní váš život? Zde najdete základní informace o cílené léčbě. Podrobnosti by vám ale vždy měl vysvětlit váš lékař...
1. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida: jíte správně?

Revmatoidní artritida: jíte správně?

Starší pacienti s revmatickým onemocněním si možná ještě vzpomínají na dříve používané „revmatické diety“. Ty se však již dlouho nedoporučují, přestože role výživy u této nemoci nevýznamná není.
1. 2. 2012 Revmatoidní artritida
Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Imunitní systém je v dnešní době zatěžován ze všech stran: znečistěným ovzduším, nekvalitním stravováním, nedostatkem odpočinku, pohybu, a také stresem. Psychika má totiž na imunitu velký vliv.
26. 9. 2009 Revmatoidní artritida
 Když onemocní slinné nebo slzné žlázy

Když onemocní slinné nebo slzné žlázy

Sjögrenův syndrom patří mezi další členy rodiny autoimunitních chorob. Sice není jednou z těch nejčastějších, ale i přesto svým majitelům dokáže velmi znepříjemnit život. Jedná se o poruchu funkce žláz se zevní sekrecí, jako jsou například slinné nebo slzné žlázy.
16. 5. 2010 Revmatoidní artritida
Bolest kloubů a suché oči – co mají společného?

Bolest kloubů a suché oči – co mají společného?

Artritida je většinou spojována s bolavými klouby a poruchou pohyblivosti. Zánět ale může postihnout a ovlivnit i jiné orgány lidského těla. Bohužel, ani oči nejsou výjimkou.
9. 2. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: