Novinky - revmatoidní artritida

Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Bolest. Nedílná a pravděpodobně nejtěžší součást života nemocných s revmatoidní artritidou. Proto bychom vám o ní chtěli poskytnout několik informací a také návod, jak se s ní vyrovnat.

Bodání, tlak či sevření má člověku signalizovat, že se v organismu děje cosi špatného a že dotyčný by s tím měl něco udělat. Chronická bolest doprovázející kromě jiných onemocnění i revmatoidní artritidu již tuto funkci ale ztrácí. Její léčba bývá obtížná a ne vždy stoprocentně úspěšná. Proto je nutné s ní bojovat nejen pomocí léků, ale i změnou životního stylu, osobních postojů a zvyků.

Více druhů

U revmatoidní artritidy se obvykle vyskytují tři typy bolesti, které mají mírně odlišnou podstatu:

  • akutní zánětlivá – to je bolest, která přichází s novou atakou nemoci;
  • vznikající z poškození kloubů – s postupem choroby může dojít k poškození kloubů a tato bolest trvá i tehdy, když je artritida právě neaktivní;
  • zhoršená – bolest se může zvětšovat i následkem psychické zátěže, která pramení z potíží souvisejících s nemocí, zátěží v práci či ve škole nebo i z čehokoliv jiného.

Většina nemocných zažije nebo zažívá všechny typy této bolesti, ať již zvlášť, nebo v kombinaci.

Co dělat, když udeří

Nevzdávat se! Je to velice náročné, ale jen tak budete schopni s bolestí pracovat a s pomocí různých metod ji tlumit. Nabízíme vám k tomu několik tipů: 

  • Berte léky na bolest podle určitého rozvrhu, o kterém se poraďte se svým lékařem. Stálá hladina účinných látek v krvi bude bolest držet v únosných mezích.
  • Vyhýbejte se stresovým situacím a dostatečně relaxujte. Dobrým prostředkem pro zvládání bolesti může být i meditace. Je to metoda, kterou se lze naučit.
  • Snažte se na potíže nesoustředit. Obraťte pozornost na věci, které vás baví a které potěší.
  • Podle typu bolesti přikládejte teplé či studené obklady nebo dané místo masírujte. Jde o jednoduché vyzkoušené metody, které uleví spíše při mírných potížích.  

Aby byla bolest bez šance

Problémy při revmatoidní artritidě je ale potřeba řešit nejen tehdy, když se objeví, ale i z dlouhodobého hlediska. 

  • Vyzkoušejte kognitivně behaviorální terapii. Jedná se o psychologickou metodu. Díky ní se kromě jiného můžete naučit vyhýbat negativním myšlenkám, které se mohou v důsledku bolestí zhoršovat. Lidé s revmatoidní artritidou a s chronickými bolestmi většinou spoluprací s psychologem hodně získají.
  • Seznamte se s lidmi se stejnou chorobou. Poznáte, že nejste sami. Navíc si v komunitě stejně nemocných můžete vzájemně pomoci a předávat si cenné zkušenosti.
  • Dodržujte obecné zásady zdravé výživy. Jíte-li správně, budete zdravější. Když budete zdravější, budete na tom psychicky dobře. A když budete psychicky v pohodě, bolesti budou menší.
  • Pravidelně cvičte. Vhodný pohyb vašim kloubům prospěje, a to i v situaci, kdy bolí. Budou pružnější, odolnější a nemoc nebude postupovat tak rychle. O vhodnosti jednotlivých cviků se poraďte s lékařem nebo fyzioterapeutem. 
  • Cigaretám se obloukem vyhněte. V těle kuřáků jsou chronicky aktivovány prozánětlivé pochody, což revmatoidní artritidu zhoršuje a s tím i bolesti.
  • Alkohol pijte jen v omezené míře. Může vám připadat, že pití od bolesti ulevuje. Nenechte se ale zmást. V dlouhodobém výhledu velká konzumace alkoholu vaše zdraví poškozuje a tím zhoršuje i nemoc.
  • Zvažte pomoc psychiatra. Chronická choroba organismus velice zatěžuje. A když trpíte stálou bolestí, mohou se u vás časem objevit příznaky deprese. S jejich řešením může pomoci právě psychiatr.

(ivh)

Zdroj: ZELMAN, David. Coping With Rheumatoid Arthritis Pain. Dostupné z: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2932 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

44letý Zdeněk patří mezi pacienty, které dlouhou dobu trápily bolesti zad, ovšem příčinu svých potíží neznal. Už na střední škole na tělocviku například při fotbale opakovaně upadl, měl problémy se zvednout a pak ho několik dní bolela záda. Stejně tak na vojně a později při nástupu do zaměstnání. Až pozorná oční lékařka jej v 27 letech nasměrovala na revmatologii.
12. 11. 2022 Revmatoidní artritida
Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Léky, změny v životosprávě i pravidelný pohyb – to vše má pozitivní vliv na průběh revmatoidní artritidy. Aby vám však sport neublížil a cvičení mělo jen pozitivní dopady, to by měl ohlídat odborník, tedy fyzioterapeut.
2. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Dostaňte nemoc pod kontrolu: budete výkonnější v práci i v sexu

Dostaňte nemoc pod kontrolu: budete výkonnější v práci i v sexu

Až 40 % nemocných uvedlo, že revmatická artritida byla jediným důvodem, proč nejsou sexuálně aktivní. Závěry také ukázaly, že kromě fyzických problémů a emocionálních následků hlásili pacienti s RA pocity viny a frustrace.
30. 8. 2010 Revmatoidní artritida
5 tipů, jak skloubit vaši nemoc se zaměstnáním

5 tipů, jak skloubit vaši nemoc se zaměstnáním

Lidé trpící artritidou obvykle mohou najít uplatnění v zaměstnání. Jejich onemocnění je však může limitovat při výběru pracovního místa a mohou potřebovat specifické pracovní podmínky.
7. 1. 2011 Revmatoidní artritida
Stále nemocné a bolavé klouby? Je čas zauvažovat nad biologiky!

Stále nemocné a bolavé klouby? Je čas zauvažovat nad biologiky!

Hlavním cílem léčby revmatoidní artritidy je navození klidového stadia, či alespoň snížení aktivity nemoci na minimum. Zabránit nevratnému poškození kloubů je důležité pro každodenní život pacienta. Skutečným průlomem je v tomto směru tzv. cílená léčba.
4. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: