Novinky - revmatoidní artritida

Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Bolest. Nedílná a pravděpodobně nejtěžší součást života nemocných s revmatoidní artritidou. Proto bychom vám o ní chtěli poskytnout několik informací a také návod, jak se s ní vyrovnat.

Bodání, tlak či sevření má člověku signalizovat, že se v organismu děje cosi špatného a že dotyčný by s tím měl něco udělat. Chronická bolest doprovázející kromě jiných onemocnění i revmatoidní artritidu již tuto funkci ale ztrácí. Její léčba bývá obtížná a ne vždy stoprocentně úspěšná. Proto je nutné s ní bojovat nejen pomocí léků, ale i změnou životního stylu, osobních postojů a zvyků.

Více druhů

U revmatoidní artritidy se obvykle vyskytují tři typy bolesti, které mají mírně odlišnou podstatu:

  • akutní zánětlivá – to je bolest, která přichází s novou atakou nemoci;
  • vznikající z poškození kloubů – s postupem choroby může dojít k poškození kloubů a tato bolest trvá i tehdy, když je artritida právě neaktivní;
  • zhoršená – bolest se může zvětšovat i následkem psychické zátěže, která pramení z potíží souvisejících s nemocí, zátěží v práci či ve škole nebo i z čehokoliv jiného.

Většina nemocných zažije nebo zažívá všechny typy této bolesti, ať již zvlášť, nebo v kombinaci.

Co dělat, když udeří

Nevzdávat se! Je to velice náročné, ale jen tak budete schopni s bolestí pracovat a s pomocí různých metod ji tlumit. Nabízíme vám k tomu několik tipů: 

  • Berte léky na bolest podle určitého rozvrhu, o kterém se poraďte se svým lékařem. Stálá hladina účinných látek v krvi bude bolest držet v únosných mezích.
  • Vyhýbejte se stresovým situacím a dostatečně relaxujte. Dobrým prostředkem pro zvládání bolesti může být i meditace. Je to metoda, kterou se lze naučit.
  • Snažte se na potíže nesoustředit. Obraťte pozornost na věci, které vás baví a které potěší.
  • Podle typu bolesti přikládejte teplé či studené obklady nebo dané místo masírujte. Jde o jednoduché vyzkoušené metody, které uleví spíše při mírných potížích.  

Aby byla bolest bez šance

Problémy při revmatoidní artritidě je ale potřeba řešit nejen tehdy, když se objeví, ale i z dlouhodobého hlediska. 

  • Vyzkoušejte kognitivně behaviorální terapii. Jedná se o psychologickou metodu. Díky ní se kromě jiného můžete naučit vyhýbat negativním myšlenkám, které se mohou v důsledku bolestí zhoršovat. Lidé s revmatoidní artritidou a s chronickými bolestmi většinou spoluprací s psychologem hodně získají.
  • Seznamte se s lidmi se stejnou chorobou. Poznáte, že nejste sami. Navíc si v komunitě stejně nemocných můžete vzájemně pomoci a předávat si cenné zkušenosti.
  • Dodržujte obecné zásady zdravé výživy. Jíte-li správně, budete zdravější. Když budete zdravější, budete na tom psychicky dobře. A když budete psychicky v pohodě, bolesti budou menší.
  • Pravidelně cvičte. Vhodný pohyb vašim kloubům prospěje, a to i v situaci, kdy bolí. Budou pružnější, odolnější a nemoc nebude postupovat tak rychle. O vhodnosti jednotlivých cviků se poraďte s lékařem nebo fyzioterapeutem. 
  • Cigaretám se obloukem vyhněte. V těle kuřáků jsou chronicky aktivovány prozánětlivé pochody, což revmatoidní artritidu zhoršuje a s tím i bolesti.
  • Alkohol pijte jen v omezené míře. Může vám připadat, že pití od bolesti ulevuje. Nenechte se ale zmást. V dlouhodobém výhledu velká konzumace alkoholu vaše zdraví poškozuje a tím zhoršuje i nemoc.
  • Zvažte pomoc psychiatra. Chronická choroba organismus velice zatěžuje. A když trpíte stálou bolestí, mohou se u vás časem objevit příznaky deprese. S jejich řešením může pomoci právě psychiatr.

(ivh)

Zdroj: ZELMAN, David. Coping With Rheumatoid Arthritis Pain. Dostupné z: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2789 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

Lékařská péče o revmatické dítě musí být komplexní

Juvenilní idiopatická artritida (JIA) je nejčastější typ artritidy, která postihuje děti. Za posledních dvacet let léčba pokročila a výrazně se tak zlepšila prognóza, a to zejména s příchodem biologických léků. Pro JIA je charakteristické období střídání remise a relapsu...
28. 3. 2010 Revmatoidní artritida
K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.
5. 6. 2022 Revmatoidní artritida
Punkce odhalí příčinu vzniku„vody v koleni“

Punkce odhalí příčinu vzniku„vody v koleni“

Oteklý bolestivý kloub, díky kterému se nemůžete hýbat, jak jste zvyklí. Pokud je to i váš případ, neváhejte a jděte k lékaři. Možná máte tzv. vodu v koleni, která může signalizovat závažné onemocnění.
11. 7. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: