Novinky - revmatoidní artritida

Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Jak bojovat s bolestí kloubů? Všemi dostupnými způsoby!

Bolest. Nedílná a pravděpodobně nejtěžší součást života nemocných s revmatoidní artritidou. Proto bychom vám o ní chtěli poskytnout několik informací a také návod, jak se s ní vyrovnat.

Bodání, tlak či sevření má člověku signalizovat, že se v organismu děje cosi špatného a že dotyčný by s tím měl něco udělat. Chronická bolest doprovázející kromě jiných onemocnění i revmatoidní artritidu již tuto funkci ale ztrácí. Její léčba bývá obtížná a ne vždy stoprocentně úspěšná. Proto je nutné s ní bojovat nejen pomocí léků, ale i změnou životního stylu, osobních postojů a zvyků.

Více druhů

U revmatoidní artritidy se obvykle vyskytují tři typy bolesti, které mají mírně odlišnou podstatu:

  • akutní zánětlivá – to je bolest, která přichází s novou atakou nemoci;
  • vznikající z poškození kloubů – s postupem choroby může dojít k poškození kloubů a tato bolest trvá i tehdy, když je artritida právě neaktivní;
  • zhoršená – bolest se může zvětšovat i následkem psychické zátěže, která pramení z potíží souvisejících s nemocí, zátěží v práci či ve škole nebo i z čehokoliv jiného.

Většina nemocných zažije nebo zažívá všechny typy této bolesti, ať již zvlášť, nebo v kombinaci.

Co dělat, když udeří

Nevzdávat se! Je to velice náročné, ale jen tak budete schopni s bolestí pracovat a s pomocí různých metod ji tlumit. Nabízíme vám k tomu několik tipů: 

  • Berte léky na bolest podle určitého rozvrhu, o kterém se poraďte se svým lékařem. Stálá hladina účinných látek v krvi bude bolest držet v únosných mezích.
  • Vyhýbejte se stresovým situacím a dostatečně relaxujte. Dobrým prostředkem pro zvládání bolesti může být i meditace. Je to metoda, kterou se lze naučit.
  • Snažte se na potíže nesoustředit. Obraťte pozornost na věci, které vás baví a které potěší.
  • Podle typu bolesti přikládejte teplé či studené obklady nebo dané místo masírujte. Jde o jednoduché vyzkoušené metody, které uleví spíše při mírných potížích.  

Aby byla bolest bez šance

Problémy při revmatoidní artritidě je ale potřeba řešit nejen tehdy, když se objeví, ale i z dlouhodobého hlediska. 

  • Vyzkoušejte kognitivně behaviorální terapii. Jedná se o psychologickou metodu. Díky ní se kromě jiného můžete naučit vyhýbat negativním myšlenkám, které se mohou v důsledku bolestí zhoršovat. Lidé s revmatoidní artritidou a s chronickými bolestmi většinou spoluprací s psychologem hodně získají.
  • Seznamte se s lidmi se stejnou chorobou. Poznáte, že nejste sami. Navíc si v komunitě stejně nemocných můžete vzájemně pomoci a předávat si cenné zkušenosti.
  • Dodržujte obecné zásady zdravé výživy. Jíte-li správně, budete zdravější. Když budete zdravější, budete na tom psychicky dobře. A když budete psychicky v pohodě, bolesti budou menší.
  • Pravidelně cvičte. Vhodný pohyb vašim kloubům prospěje, a to i v situaci, kdy bolí. Budou pružnější, odolnější a nemoc nebude postupovat tak rychle. O vhodnosti jednotlivých cviků se poraďte s lékařem nebo fyzioterapeutem. 
  • Cigaretám se obloukem vyhněte. V těle kuřáků jsou chronicky aktivovány prozánětlivé pochody, což revmatoidní artritidu zhoršuje a s tím i bolesti.
  • Alkohol pijte jen v omezené míře. Může vám připadat, že pití od bolesti ulevuje. Nenechte se ale zmást. V dlouhodobém výhledu velká konzumace alkoholu vaše zdraví poškozuje a tím zhoršuje i nemoc.
  • Zvažte pomoc psychiatra. Chronická choroba organismus velice zatěžuje. A když trpíte stálou bolestí, mohou se u vás časem objevit příznaky deprese. S jejich řešením může pomoci právě psychiatr.

(ivh)

Zdroj: ZELMAN, David. Coping With Rheumatoid Arthritis Pain. Dostupné z: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2791 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Slunce a léky na revma si nerozumí

Slunce a léky na revma si nerozumí

Sluneční paprsky umí nejen potěšit, ale také potrápit – spálenou kůži zná většina z nás. Problémem ale může být i tzv. fototoxicita.
1. 7. 2012 Revmatoidní artritida
Renoir a Manet – nejslavnější revmatici

Renoir a Manet – nejslavnější revmatici

Revmatické onemocnění se nevyhnulo ani velmi slavným francouzským malířům – impresionistům. Touto nemocí trpěli Édouard Manet a Pierre-Auguste Renoir.
28. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Kariéra? Ani s artritidou se jí nemusíte vzdát

Kariéra? Ani s artritidou se jí nemusíte vzdát

Práce je často pro lidi s revmatoidní artritidou místem, kde alespoň na čas zapomenou na bolest a únavu. Dříve zvládali své pracovní povinnosti jen stěží, dnes spousta z nich v práci pokračuje díky novějším a účinnějším lékům. A také díky pochopení ze strany zaměstnavatelů.
9. 10. 2011 Revmatoidní artritida
Zkuste ztuhlé klouby rozhýbat!

Zkuste ztuhlé klouby rozhýbat!

Cvičení je při trápení s klouby zásadní. Na druhou stranu nic se nesmí přehánět. Jak zvolit ten správný druh pohybu, když klouby „stávkují“, napoví naše následující tipy.
21. 12. 2013 Revmatoidní artritida
Inzerce: