Letošním tématem Světového dne artritidy je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí.
Každým rokem se Světový den artritidy soustřeďuje na rozdílné aspekty života s revmatickou chorobou. A každým rokem je celý projekt podporován Evropskou ligou proti revmatismu (EULAR).
Mezi témata z předcházejících let patřily například:
„Stávají se i maličkosti“, které se soustředilo na každodenní výzvy v domácnosti,
„Do akce!“, které vyzývalo pacienty s artritidou ke cvičení,
nebo „Žít bez bolesti“, které vyzdvihovalo důležitost správného držení těla.
Letošním tématem je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí. To vše proto, aby lidé trpící revmatickou chorobou byli fit a schopni žít nezávisle.
A jak na to?
Cílem letošního Světového dne artritidy, který mimochodem připadá na 12. říjen 2009, je připravit inspirující fotografie lidí s revmatickými nemocemi. Ovšem ne ledajakých, ale těch lidí, kteří si našli cestičku, jak pracovat, i navzdory všem překážkám, kterým musí kvůli své nemoci čelit.
S revmatickým onemocněním lze důstojně žít
Fotografie by měly být pozitivním obrázkem, jak se dá s revmatickou chorobou pracovat, například s podporou svého zaměstnavatele, za použití upravených pomůcek nebo díky nové léčbě. Fotografii by měla doprovázet krátká, výstižná věta, která několika slovy popisuje, proč je pro osobu na fotografii práce důležitá.
Přidejte se do galerie
Každý pacient s revmatickou chorobou může svoji fotografii umístit ZDE a celou galerii obrázků si můžete prohlédnout ZDE. Pokud nemáte inspiraci, můžete se podívat na www.worldarthritisday.org/picturethis/index.php. A pokud naopak nemáte motivaci, pak vězte, že se jedná o soutěž, jejíž výherce získá 500 eur.
Cílenou léčbu si můžeme představit jako zkušeného odstřelovače. Její hlavní pracovní náplní je precizní zaměření terče, stisknutí spouště a úspěšné zneškodnění protivníka zásahem přesným na milimetr. Tajuplně znějící léčba vyvinutá díky pokrokům molekulární biologie se uplatňuje v terapii řady závažných onemocnění, a to včetně revmatoidní artritidy.
Někteří lidé musejí užívat silné léky proti bolesti. Většinou si na ně nebezpečnou, život ohrožující závislost nevypěstují. Jisté riziko ovšem existuje.
Škola není pro dítě jen místem učení a vzdělávání, ale podílí se i na jeho společenských či sportovních aktivitách. Pokud kvůli chronické chorobě nemůže dítě delší dobu školu navštěvovat, často kromě znalostí ztratí i své místo v kolektivu spolužáků a kamarádů. Čím delší taková absence je, tím déle a obtížněji se po návratu vše vrací k normálu.
Mezi přípravky biologické léčby patří také inhibitory TNF. Ty se s úspěchem používají u stále širšího spektra autoimunitních onemocnění a nedávno dokončená studie ukázala, že více než uspokojivé výsledky přinášejí i u velké části pacientů trpících juvenilní idiopatickou artritidou (JIA).
Ačkoliv „revma“ je běžně dáváno do souvislosti s vyšším věkem, toto spojení není zcela namístě. Typickým příkladem je juvenilní idiopatická artritida, která je jedním z nejčastějších revmatických onemocnění u dětí.
Řada lidí si spojuje chlad a vlhko mimo jiné se zhoršením kloubních bolestí. Věří, že počasí může souviset s mírou bolesti a potažmo tak ovlivňovat kromě kloubů i náladu. Opravdu zde existuje jasná souvislost, nebo je to jen další zakořeněný mýtus?