Letošním tématem Světového dne artritidy je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí.
Každým rokem se Světový den artritidy soustřeďuje na rozdílné aspekty života s revmatickou chorobou. A každým rokem je celý projekt podporován Evropskou ligou proti revmatismu (EULAR).
Mezi témata z předcházejících let patřily například:
„Stávají se i maličkosti“, které se soustředilo na každodenní výzvy v domácnosti,
„Do akce!“, které vyzývalo pacienty s artritidou ke cvičení,
nebo „Žít bez bolesti“, které vyzdvihovalo důležitost správného držení těla.
Letošním tématem je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí. To vše proto, aby lidé trpící revmatickou chorobou byli fit a schopni žít nezávisle.
A jak na to?
Cílem letošního Světového dne artritidy, který mimochodem připadá na 12. říjen 2009, je připravit inspirující fotografie lidí s revmatickými nemocemi. Ovšem ne ledajakých, ale těch lidí, kteří si našli cestičku, jak pracovat, i navzdory všem překážkám, kterým musí kvůli své nemoci čelit.
S revmatickým onemocněním lze důstojně žít
Fotografie by měly být pozitivním obrázkem, jak se dá s revmatickou chorobou pracovat, například s podporou svého zaměstnavatele, za použití upravených pomůcek nebo díky nové léčbě. Fotografii by měla doprovázet krátká, výstižná věta, která několika slovy popisuje, proč je pro osobu na fotografii práce důležitá.
Přidejte se do galerie
Každý pacient s revmatickou chorobou může svoji fotografii umístit ZDE a celou galerii obrázků si můžete prohlédnout ZDE. Pokud nemáte inspiraci, můžete se podívat na www.worldarthritisday.org/picturethis/index.php. A pokud naopak nemáte motivaci, pak vězte, že se jedná o soutěž, jejíž výherce získá 500 eur.
Řada lidí si spojuje chlad a vlhko mimo jiné se zhoršením kloubních bolestí. Věří, že počasí může souviset s mírou bolesti a potažmo tak ovlivňovat kromě kloubů i náladu. Opravdu zde existuje jasná souvislost, nebo je to jen další zakořeněný mýtus?
Umělý vánoční stromeček je poslední dobou možná více populární, ale nyní se objevil poměrně zajímavý důvod, proč dát přednost stromečku živému. Vědci totiž identifikovali skupinu protizánětlivých sloučenin v kůře skotské borovice.
Revmatické nemoci jsou chronické zánětlivé choroby, při nichž se imunitní systém obrátí proti vlastnímu tělu. Řadíme mezi ně více než stovku různých onemocnění, která postihují nejenom pohybový aparát, ale i další orgánové systémy. I přesto, že nejde o vzácné nemoci, panuje o nich celá řada mýtů.
Velká část z více než 80 tisíc lidí, které u nás trápí revmatická onemocnění, je v produktivním věku, v podobě juvenilní idiopatické artritidy se ale vyskytují i u dětí. Potřebnou změnu pohledu na současnou léčbu revmatoidní artritidy nastartovala kampaň Revma výzva, díky níž se podařilo prosadit úhradu biologické léčby už ve stadiu střední závažnosti onemocnění. Jak moc důležitý je tento krok pro pacienty a co dalšího jim pomáhá, se dozvíte v rozhovoru s Editou Müllerovou, předsedkyní pacientské organizace Revma Liga Česká republika, z.s.
Revmatoidní artritida není jen kloubní záležitost, je to nemoc celého těla. Postižené mohou být i dásně. Jejich stav upřesňuje celkovou prognózu revmatoidní artritidy – dásně totiž docela spolehlivě ukazují, jak rychle bude choroba postupovat.