Letošním tématem Světového dne artritidy je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí.
Každým rokem se Světový den artritidy soustřeďuje na rozdílné aspekty života s revmatickou chorobou. A každým rokem je celý projekt podporován Evropskou ligou proti revmatismu (EULAR).
Mezi témata z předcházejících let patřily například:
„Stávají se i maličkosti“, které se soustředilo na každodenní výzvy v domácnosti,
„Do akce!“, které vyzývalo pacienty s artritidou ke cvičení,
nebo „Žít bez bolesti“, které vyzdvihovalo důležitost správného držení těla.
Letošním tématem je „Let’s work together“, neboli „Pracujme společně“ a cílem je inspirovat lidi s revmatickými nemocemi a povzbudit je do práce nejen společně s jejich zaměstnavateli a kolegy, ale také se zdravotníky, kteří je léčí. To vše proto, aby lidé trpící revmatickou chorobou byli fit a schopni žít nezávisle.
A jak na to?
Cílem letošního Světového dne artritidy, který mimochodem připadá na 12. říjen 2009, je připravit inspirující fotografie lidí s revmatickými nemocemi. Ovšem ne ledajakých, ale těch lidí, kteří si našli cestičku, jak pracovat, i navzdory všem překážkám, kterým musí kvůli své nemoci čelit.
S revmatickým onemocněním lze důstojně žít
Fotografie by měly být pozitivním obrázkem, jak se dá s revmatickou chorobou pracovat, například s podporou svého zaměstnavatele, za použití upravených pomůcek nebo díky nové léčbě. Fotografii by měla doprovázet krátká, výstižná věta, která několika slovy popisuje, proč je pro osobu na fotografii práce důležitá.
Přidejte se do galerie
Každý pacient s revmatickou chorobou může svoji fotografii umístit ZDE a celou galerii obrázků si můžete prohlédnout ZDE. Pokud nemáte inspiraci, můžete se podívat na www.worldarthritisday.org/picturethis/index.php. A pokud naopak nemáte motivaci, pak vězte, že se jedná o soutěž, jejíž výherce získá 500 eur.
Pro žádného rodiče není příjemné zjistit, že jeho dítě trpí závažnou chorobou, kterou juvenilní idiopatická artritida (JIA) bezesporu je. Velký nápor představuje nejen na psychiku, ale také na čas.
Lidově řečeno revma je autoimunitní onemocnění, které vyvolává zánět kloubů. Projevuje se převážně ranní ztuhlostí, únavou nebo teplotami. Přestože tato choroba není úplně vzácná, moc se o ní neví. Pojďme vyvrátit pár dezinformací a nahradit je ověřenými fakty.
Chrupavka z kmenových buněk skýtá naději pro poškozené kolenní klouby. Vědci totiž zjistili, že chrupavka může vzniknout použitím dospělých kmenových buněk kostní dřeně a kůže, a v současnosti navíc experimentují s rozličnými chemickými a mechanickými stimuly, aby zlepšili její vlastnosti.
V létě není nouze o borůvky, maliny, brusinky, ostružiny či jahody. Kromě toho, že skvěle chutnají, mají také pozitivní vliv na naše zdraví. Díky vysokému obsahu antioxidantů působí mimo jiné příznivě i na klouby postižené artritidou.
Bolest. Nedílná a pravděpodobně nejtěžší součást života nemocných s revmatoidní artritidou. Proto bychom vám o ní chtěli poskytnout několik informací a také návod, jak se s ní vyrovnat.