Novinky - revmatoidní artritida

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.

Kolik pohybu je potřeba?

Odborné společnosti se shodují v tom, že pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá, a přisuzují jí podobnou důležitost jako užívání samotných léků. V doporučeních odborníků však chybí dostatečné informace týkající se vhodné intenzity, frekvence, způsobu a trvání fyzické aktivity, což je způsobeno zejména nedostatkem výzkumů v této oblasti.

Některé odborné společnosti kladou důraz na individuální potřeby a preference pacientů, jiné přicházejí s konkrétními návrhy pohybového plánu. Například americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí doporučuje lidem s revmatoidní artritidou a jinými revmatickými záněty cvičení mírné intenzity 5× týdně po dobu 30 minut nebo intenzivní cvičení 3× týdně po dobu 30 minut.

  • Důležitější je však, aby se pacient věnoval pohybu pravidelně a dlouhodobě, protože výsledky přicházejí pomalu a postupně. Dalším důležitým poznatkem je, že i mírná fyzická aktivita je lepší než žádná, a počítá se tak opravdu každá, byť jenom relaxační pohybová aktivita.

Jaké jsou doporučené fyzické aktivity?

Nejvhodnější aktivity pro jedince s revmatoidní artritidou jsou ty, které příliš nezatěžují klouby. Revmatikům tak nesvědčí sporty, při kterých dochází k otřesům nebo k otáčivým pohybům. Jedná se například o běhání, kontaktní sporty nebo tenis. Mezi vhodné typy cvičení u jedinců s revmatoidní artritidou patří:

  • Posilovací cvičení. Cvičení s lehkou zátěží (činky, posilovací stroje, posilovací gumy) je vhodné pro posílení svalů trupu, horních a dolních končetin. Odborníci doporučují cvičit s odporem nebo váhou, které nevyvolávají bolestivost pohybového aparátu. Obecně se doporučuje 8–10 opakování cvičení na každou svalovou skupinu 4–5× týdně.
  • Aerobní a kondiční cvičení. Tento typ cvičení zlepšuje celkovou kondici organismu a funkci plic, srdce a cévního řečiště. Mezi vhodné sporty patří rychlá chůze, plavání, jízda na kole či rotopedu, tanec, aerobik nebo eliptické trenažéry. Mezi aerobní cvičení se mohou počítat i domácí práce (úklid, sekání trávníku, hrabání listí), hraní golfu nebo procházky se psem.
  • Cvičení ve vodě. Pro mnohé jedince je cvičení ve vodě velmi příjemné, protože při něm nedochází k nárazům a klouby jsou při cvičení odlehčeny. Současně může být skvělou kombinací aerobního a posilovacího cvičení. Revmatikům se doporučuje cvičení v teplejší vodě.
  • Protahovací a rehabilitační cvičení. Rehabilitační cvičení je komplexním typem fyzické aktivity uzpůsobeným na míru každému jedinci a kombinuje protahovací, posilovací a aerobní cvičení. Protahovací cviky, například v podobě strečinku, jsou důležité pro udržení rozsahu a pružnosti kloubů. Pasivní cvičení (při kterém fyzioterapeut protahuje klouby bez aktivního zapojení nemocného) je neocenitelné po operačních výkonech nebo v případě závažného poškození kloubů.

Pod dohledem lékaře a fyzioterapeuta

Jak už bylo zmíněno, výběr vhodné aktivity je závislý na současné funkci pohybového aparátu a celkovém zdravotním stavu revmatika. Volbu konkrétního typu aktivity a její intenzitu je tak nejprve zapotřebí konzultovat s ošetřujícím lékařem a fyzioterapeutem. To je obzvláště důležité u pacientů s aktivní revmatoidní artritidou, v jejímž případě patří vedení cvičení vždy do rukou odborníka.

(holi)

Zdroje:

https://www.revmaliga.cz/aktualita/revmatoidni-artritida-versus-cviceni/

https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Living-Well-with-Rheumatic-Disease/Exercise-and-Arthritis

Hodnocení článku:
(221 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Může být alkohol prevencí proti revmatoidní artritidě?

Může být alkohol prevencí proti revmatoidní artritidě?

Zřejmě ano, ale jen v malém množství! Jeho střídmá konzumace údajně snižuje riziko rozvoje této nemoci, alespoň to tvrdí studie nedávno publikovaná v medicínském časopise British Medical Journal. Alkohol tak někdy může být i zdraví prospěšný.
25. 10. 2012 Revmatoidní artritida
Aby (nejen) klouby byly fit

Aby (nejen) klouby byly fit

Pokud trpíte revmatickým onemocněním, pak jistě víte, že cvičení je nejdůležitější metodou, jak se udržet v kondici. Přesvědčit vás o tom, že se dá sportovat opravdu bezbolestně a s minimálním rizikem pro klouby, to je naším dnešním cílem.
18. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Revmatické nemoci nepostihují jen klouby

Revmatické nemoci nepostihují jen klouby

Revmatické nemoci jsou skupinou onemocnění, které charakterizuje především chronický zánět na autoimunitním podkladě. Ten se může objevovat v různých orgánových soustavách a projevovat se rozličným způsobem. Stejné je to i s přidruženými onemocněními, které revmatické nemoci mohou doprovázet – týkat se mohou srdce, plic, ledvin, kůže i dalších orgánů.
23. 4. 2022 Revmatoidní artritida
Bolestivé úpony svádí k nečinnosti – nepodlehněte!

Bolestivé úpony svádí k nečinnosti – nepodlehněte!

Osoby trpící psoriatickou artritidou mohou sužovat také záněty úponů. Nejde o žádnou banalitu – bolest se vyrovná zánětu kloubů. Přestože jde mnohdy o přechodnou potíž, je nutné ji řešit.
27. 7. 2017 Revmatoidní artritida
Ani při vaření nemusí klouby bolet

Ani při vaření nemusí klouby bolet

Artritida aneb zánět kloubů může i jednoduché úkony při vaření hodně znepříjemnit, hlavně když je zánět u revmatoidní artritidy v malých kloubech ruky, zápěstí, loktech a ramenou.
19. 5. 2009 Revmatoidní artritida
Kouzlo jménem biologika platí i na artritidu

Kouzlo jménem biologika platí i na artritidu

Revoluce v léčbě – tak se často hovoří o cílené terapii, která zabírá nejen na revmatoidní nemoci. Co je na ní tak zázračného? A kdy přichází při řešení artritidy na řadu?
25. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce:
meduka_logo