Novinky - revmatoidní artritida

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.

Kolik pohybu je potřeba?

Odborné společnosti se shodují v tom, že pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá, a přisuzují jí podobnou důležitost jako užívání samotných léků. V doporučeních odborníků však chybí dostatečné informace týkající se vhodné intenzity, frekvence, způsobu a trvání fyzické aktivity, což je způsobeno zejména nedostatkem výzkumů v této oblasti.

Některé odborné společnosti kladou důraz na individuální potřeby a preference pacientů, jiné přicházejí s konkrétními návrhy pohybového plánu. Například americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí doporučuje lidem s revmatoidní artritidou a jinými revmatickými záněty cvičení mírné intenzity 5× týdně po dobu 30 minut nebo intenzivní cvičení 3× týdně po dobu 30 minut.

  • Důležitější je však, aby se pacient věnoval pohybu pravidelně a dlouhodobě, protože výsledky přicházejí pomalu a postupně. Dalším důležitým poznatkem je, že i mírná fyzická aktivita je lepší než žádná, a počítá se tak opravdu každá, byť jenom relaxační pohybová aktivita.

Jaké jsou doporučené fyzické aktivity?

Nejvhodnější aktivity pro jedince s revmatoidní artritidou jsou ty, které příliš nezatěžují klouby. Revmatikům tak nesvědčí sporty, při kterých dochází k otřesům nebo k otáčivým pohybům. Jedná se například o běhání, kontaktní sporty nebo tenis. Mezi vhodné typy cvičení u jedinců s revmatoidní artritidou patří:

  • Posilovací cvičení. Cvičení s lehkou zátěží (činky, posilovací stroje, posilovací gumy) je vhodné pro posílení svalů trupu, horních a dolních končetin. Odborníci doporučují cvičit s odporem nebo váhou, které nevyvolávají bolestivost pohybového aparátu. Obecně se doporučuje 8–10 opakování cvičení na každou svalovou skupinu 4–5× týdně.
  • Aerobní a kondiční cvičení. Tento typ cvičení zlepšuje celkovou kondici organismu a funkci plic, srdce a cévního řečiště. Mezi vhodné sporty patří rychlá chůze, plavání, jízda na kole či rotopedu, tanec, aerobik nebo eliptické trenažéry. Mezi aerobní cvičení se mohou počítat i domácí práce (úklid, sekání trávníku, hrabání listí), hraní golfu nebo procházky se psem.
  • Cvičení ve vodě. Pro mnohé jedince je cvičení ve vodě velmi příjemné, protože při něm nedochází k nárazům a klouby jsou při cvičení odlehčeny. Současně může být skvělou kombinací aerobního a posilovacího cvičení. Revmatikům se doporučuje cvičení v teplejší vodě.
  • Protahovací a rehabilitační cvičení. Rehabilitační cvičení je komplexním typem fyzické aktivity uzpůsobeným na míru každému jedinci a kombinuje protahovací, posilovací a aerobní cvičení. Protahovací cviky, například v podobě strečinku, jsou důležité pro udržení rozsahu a pružnosti kloubů. Pasivní cvičení (při kterém fyzioterapeut protahuje klouby bez aktivního zapojení nemocného) je neocenitelné po operačních výkonech nebo v případě závažného poškození kloubů.

Pod dohledem lékaře a fyzioterapeuta

Jak už bylo zmíněno, výběr vhodné aktivity je závislý na současné funkci pohybového aparátu a celkovém zdravotním stavu revmatika. Volbu konkrétního typu aktivity a její intenzitu je tak nejprve zapotřebí konzultovat s ošetřujícím lékařem a fyzioterapeutem. To je obzvláště důležité u pacientů s aktivní revmatoidní artritidou, v jejímž případě patří vedení cvičení vždy do rukou odborníka.

(holi)

Zdroje:

https://www.revmaliga.cz/aktualita/revmatoidni-artritida-versus-cviceni/

https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Living-Well-with-Rheumatic-Disease/Exercise-and-Arthritis

Hodnocení článku:
(747 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část druhá

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část druhá

Na takzvanou fibromyalgii, chorobu obtěžující nemocného především trvajícími bolestmi svalů a povětšinou i celkovou únavou, bohužel dnešní medicína ještě tak úplně nevyzrála. Lékaři toto onemocnění zatím neumí zcela vyléčit, dokážou však poskytnout alespoň částečnou úlevu od potíží, které fibromyalgii provází.
20. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

Nesteroidní antiflogistika jsou léky tlumící zánět a bolest. Pomáhají při bolesti zubů, svalů či při bolestivé menstruaci. Někteří pacienti s trvalými bolestmi, například při revmatoidní artritidě, si život bez nich ani nedokážou představit. I tyto přípravky však mají svá proti.
10. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Imunitní systém je v dnešní době zatěžován ze všech stran: znečistěným ovzduším, nekvalitním stravováním, nedostatkem odpočinku, pohybu, a také stresem. Psychika má totiž na imunitu velký vliv.
26. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Zánětlivé autoimunitní onemocnění revmatoidní artritida ovlivňuje nemocné po všech stránkách. Mají bolesti, zejména zad a kloubů, bývají unavení, a proto obvykle musí výrazně ubrat ze svého životního tempa. Pochopitelně se to týká i zaměstnání. Říci, či neříci o své nemoci zaměstnavateli? Žádat o snížený úvazek? Případně změnit kvalifikaci? To vše a mnoho dalšího pacienti řeší, jak vyplývá i z příběhů dvou mladých žen s revmatickou nemocí.
18. 5. 2020 Revmatoidní artritida
Inzerce: