Novinky - revmatoidní artritida

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.

Kolik pohybu je potřeba?

Odborné společnosti se shodují v tom, že pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá, a přisuzují jí podobnou důležitost jako užívání samotných léků. V doporučeních odborníků však chybí dostatečné informace týkající se vhodné intenzity, frekvence, způsobu a trvání fyzické aktivity, což je způsobeno zejména nedostatkem výzkumů v této oblasti.

Některé odborné společnosti kladou důraz na individuální potřeby a preference pacientů, jiné přicházejí s konkrétními návrhy pohybového plánu. Například americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí doporučuje lidem s revmatoidní artritidou a jinými revmatickými záněty cvičení mírné intenzity 5× týdně po dobu 30 minut nebo intenzivní cvičení 3× týdně po dobu 30 minut.

  • Důležitější je však, aby se pacient věnoval pohybu pravidelně a dlouhodobě, protože výsledky přicházejí pomalu a postupně. Dalším důležitým poznatkem je, že i mírná fyzická aktivita je lepší než žádná, a počítá se tak opravdu každá, byť jenom relaxační pohybová aktivita.

Jaké jsou doporučené fyzické aktivity?

Nejvhodnější aktivity pro jedince s revmatoidní artritidou jsou ty, které příliš nezatěžují klouby. Revmatikům tak nesvědčí sporty, při kterých dochází k otřesům nebo k otáčivým pohybům. Jedná se například o běhání, kontaktní sporty nebo tenis. Mezi vhodné typy cvičení u jedinců s revmatoidní artritidou patří:

  • Posilovací cvičení. Cvičení s lehkou zátěží (činky, posilovací stroje, posilovací gumy) je vhodné pro posílení svalů trupu, horních a dolních končetin. Odborníci doporučují cvičit s odporem nebo váhou, které nevyvolávají bolestivost pohybového aparátu. Obecně se doporučuje 8–10 opakování cvičení na každou svalovou skupinu 4–5× týdně.
  • Aerobní a kondiční cvičení. Tento typ cvičení zlepšuje celkovou kondici organismu a funkci plic, srdce a cévního řečiště. Mezi vhodné sporty patří rychlá chůze, plavání, jízda na kole či rotopedu, tanec, aerobik nebo eliptické trenažéry. Mezi aerobní cvičení se mohou počítat i domácí práce (úklid, sekání trávníku, hrabání listí), hraní golfu nebo procházky se psem.
  • Cvičení ve vodě. Pro mnohé jedince je cvičení ve vodě velmi příjemné, protože při něm nedochází k nárazům a klouby jsou při cvičení odlehčeny. Současně může být skvělou kombinací aerobního a posilovacího cvičení. Revmatikům se doporučuje cvičení v teplejší vodě.
  • Protahovací a rehabilitační cvičení. Rehabilitační cvičení je komplexním typem fyzické aktivity uzpůsobeným na míru každému jedinci a kombinuje protahovací, posilovací a aerobní cvičení. Protahovací cviky, například v podobě strečinku, jsou důležité pro udržení rozsahu a pružnosti kloubů. Pasivní cvičení (při kterém fyzioterapeut protahuje klouby bez aktivního zapojení nemocného) je neocenitelné po operačních výkonech nebo v případě závažného poškození kloubů.

Pod dohledem lékaře a fyzioterapeuta

Jak už bylo zmíněno, výběr vhodné aktivity je závislý na současné funkci pohybového aparátu a celkovém zdravotním stavu revmatika. Volbu konkrétního typu aktivity a její intenzitu je tak nejprve zapotřebí konzultovat s ošetřujícím lékařem a fyzioterapeutem. To je obzvláště důležité u pacientů s aktivní revmatoidní artritidou, v jejímž případě patří vedení cvičení vždy do rukou odborníka.

(holi)

Zdroje:

https://www.revmaliga.cz/aktualita/revmatoidni-artritida-versus-cviceni/

https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Living-Well-with-Rheumatic-Disease/Exercise-and-Arthritis

Hodnocení článku:
(67 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

Už starověký lékař Hippokrates, otec medicíny, říkal: „Nechť tvoje strava je tvým lékem.“ A platí to i dnes. Při léčbě některých onemocnění se sice užívání prášků nevyhneme, ale i tak je možné vhodně zvolenou skladbou jídelníčku průběh choroby ovlivnit.
11. 4. 2018 Revmatoidní artritida
Léčba revmatoidní artritidy: Komunikace je základním pilířem úspěchu!

Léčba revmatoidní artritidy: Komunikace je základním pilířem úspěchu!

Revmatoidní artritida je chronické onemocnění kloubů, které medicína v současné době neumí úplně vyléčit. Na druhou stranu terapie v posledních letech zaznamenala velký pokrok. Jedinci s revmatoidní artritidou vstupují do léčebného procesu se směsicí očekávání, strachu a obav. Lékaři nahlížejí na problém z jiného úhlu pohledu, a tak může docházet v jejich vztahu k nejasnostem a následné nespokojenosti. To ostatně potvrzují výsledky rozsáhlého dotazníkového výzkumu, kterého se zúčastnili jedinci s revmatoidní artritidou i jejich lékaři po celém světě.
26. 7. 2020 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak

Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak

Přestože se v názvu této nemoci skrývá slovo „arthros“ neboli kloub, není to jediné místo, které může postihnout. Nemocné revmatoidní artritidou totiž často trápí také různé postižení očí.
2. 9. 2012 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida: jíte správně?

Revmatoidní artritida: jíte správně?

Starší pacienti s revmatickým onemocněním si možná ještě vzpomínají na dříve používané „revmatické diety“. Ty se však již dlouho nedoporučují, přestože role výživy u této nemoci nevýznamná není.
1. 2. 2012 Revmatoidní artritida
Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Hned poté, co vám stanoví diagnózu revmatického onemocnění, se možná budete bránit zahájení agresivní léčby, když vlastně ještě nemáte až tak vážné potíže. Nebojte se v tom případě uposlechnout rady lékaře, je to pro vaše dobro.
10. 4. 2019 Revmatoidní artritida
Inzerce:
meduka_logo