Novinky - revmatoidní artritida

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.

Kolik pohybu je potřeba?

Odborné společnosti se shodují v tom, že pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá, a přisuzují jí podobnou důležitost jako užívání samotných léků. V doporučeních odborníků však chybí dostatečné informace týkající se vhodné intenzity, frekvence, způsobu a trvání fyzické aktivity, což je způsobeno zejména nedostatkem výzkumů v této oblasti.

Některé odborné společnosti kladou důraz na individuální potřeby a preference pacientů, jiné přicházejí s konkrétními návrhy pohybového plánu. Například americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí doporučuje lidem s revmatoidní artritidou a jinými revmatickými záněty cvičení mírné intenzity 5× týdně po dobu 30 minut nebo intenzivní cvičení 3× týdně po dobu 30 minut.

  • Důležitější je však, aby se pacient věnoval pohybu pravidelně a dlouhodobě, protože výsledky přicházejí pomalu a postupně. Dalším důležitým poznatkem je, že i mírná fyzická aktivita je lepší než žádná, a počítá se tak opravdu každá, byť jenom relaxační pohybová aktivita.

Jaké jsou doporučené fyzické aktivity?

Nejvhodnější aktivity pro jedince s revmatoidní artritidou jsou ty, které příliš nezatěžují klouby. Revmatikům tak nesvědčí sporty, při kterých dochází k otřesům nebo k otáčivým pohybům. Jedná se například o běhání, kontaktní sporty nebo tenis. Mezi vhodné typy cvičení u jedinců s revmatoidní artritidou patří:

  • Posilovací cvičení. Cvičení s lehkou zátěží (činky, posilovací stroje, posilovací gumy) je vhodné pro posílení svalů trupu, horních a dolních končetin. Odborníci doporučují cvičit s odporem nebo váhou, které nevyvolávají bolestivost pohybového aparátu. Obecně se doporučuje 8–10 opakování cvičení na každou svalovou skupinu 4–5× týdně.
  • Aerobní a kondiční cvičení. Tento typ cvičení zlepšuje celkovou kondici organismu a funkci plic, srdce a cévního řečiště. Mezi vhodné sporty patří rychlá chůze, plavání, jízda na kole či rotopedu, tanec, aerobik nebo eliptické trenažéry. Mezi aerobní cvičení se mohou počítat i domácí práce (úklid, sekání trávníku, hrabání listí), hraní golfu nebo procházky se psem.
  • Cvičení ve vodě. Pro mnohé jedince je cvičení ve vodě velmi příjemné, protože při něm nedochází k nárazům a klouby jsou při cvičení odlehčeny. Současně může být skvělou kombinací aerobního a posilovacího cvičení. Revmatikům se doporučuje cvičení v teplejší vodě.
  • Protahovací a rehabilitační cvičení. Rehabilitační cvičení je komplexním typem fyzické aktivity uzpůsobeným na míru každému jedinci a kombinuje protahovací, posilovací a aerobní cvičení. Protahovací cviky, například v podobě strečinku, jsou důležité pro udržení rozsahu a pružnosti kloubů. Pasivní cvičení (při kterém fyzioterapeut protahuje klouby bez aktivního zapojení nemocného) je neocenitelné po operačních výkonech nebo v případě závažného poškození kloubů.

Pod dohledem lékaře a fyzioterapeuta

Jak už bylo zmíněno, výběr vhodné aktivity je závislý na současné funkci pohybového aparátu a celkovém zdravotním stavu revmatika. Volbu konkrétního typu aktivity a její intenzitu je tak nejprve zapotřebí konzultovat s ošetřujícím lékařem a fyzioterapeutem. To je obzvláště důležité u pacientů s aktivní revmatoidní artritidou, v jejímž případě patří vedení cvičení vždy do rukou odborníka.

(holi)

Zdroje:

https://www.revmaliga.cz/aktualita/revmatoidni-artritida-versus-cviceni/

https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Living-Well-with-Rheumatic-Disease/Exercise-and-Arthritis

Hodnocení článku:
(1023 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Dopřejte svým nohám dostatečnou péči

Dopřejte svým nohám dostatečnou péči

Myslete na své zdraví. Pečujte o své tělo. Tyto věty dnes a denně vidíme a slyšíme takřka na každém kroku. Zdaleka ne každý si však tyto rady bere k srdci. Přitom pár hodin týdně stačí na to, abyste se cítili mnohem lépe. U lidí s revmatoidní artritidou to platí dvojnásob.
28. 11. 2010 Revmatoidní artritida
V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

Chronická bolest dokáže významně narušit kvalitu života osoby, která jí trpí. V lepším případě znepříjemňuje, v tom horším přímo znemožňuje běžné aktivity, jakými jsou například sport, sex nebo spánek. Proti bolesti je ale možné bojovat. A pomyslným bitevním polem – kromě fyzického těla – může být i duše pacienta.
17. 11. 2014 Revmatoidní artritida
Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Onemocnění pohybového aparátu bývá provázeno bolestí, otoky a omezením hybnosti. Lékaři se snaží nemocným od těchto příznaků ulevit za pomoci řady metod. Jedna z nich, tzv. magnetoterapie, využívá účinků elektromagnetického pole.
3. 5. 2013 Revmatoidní artritida
Inzerce: