Novinky - revmatoidní artritida

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.

Kolik pohybu je potřeba?

Odborné společnosti se shodují v tom, že pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá, a přisuzují jí podobnou důležitost jako užívání samotných léků. V doporučeních odborníků však chybí dostatečné informace týkající se vhodné intenzity, frekvence, způsobu a trvání fyzické aktivity, což je způsobeno zejména nedostatkem výzkumů v této oblasti.

Některé odborné společnosti kladou důraz na individuální potřeby a preference pacientů, jiné přicházejí s konkrétními návrhy pohybového plánu. Například americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí doporučuje lidem s revmatoidní artritidou a jinými revmatickými záněty cvičení mírné intenzity 5× týdně po dobu 30 minut nebo intenzivní cvičení 3× týdně po dobu 30 minut.

  • Důležitější je však, aby se pacient věnoval pohybu pravidelně a dlouhodobě, protože výsledky přicházejí pomalu a postupně. Dalším důležitým poznatkem je, že i mírná fyzická aktivita je lepší než žádná, a počítá se tak opravdu každá, byť jenom relaxační pohybová aktivita.

Jaké jsou doporučené fyzické aktivity?

Nejvhodnější aktivity pro jedince s revmatoidní artritidou jsou ty, které příliš nezatěžují klouby. Revmatikům tak nesvědčí sporty, při kterých dochází k otřesům nebo k otáčivým pohybům. Jedná se například o běhání, kontaktní sporty nebo tenis. Mezi vhodné typy cvičení u jedinců s revmatoidní artritidou patří:

  • Posilovací cvičení. Cvičení s lehkou zátěží (činky, posilovací stroje, posilovací gumy) je vhodné pro posílení svalů trupu, horních a dolních končetin. Odborníci doporučují cvičit s odporem nebo váhou, které nevyvolávají bolestivost pohybového aparátu. Obecně se doporučuje 8–10 opakování cvičení na každou svalovou skupinu 4–5× týdně.
  • Aerobní a kondiční cvičení. Tento typ cvičení zlepšuje celkovou kondici organismu a funkci plic, srdce a cévního řečiště. Mezi vhodné sporty patří rychlá chůze, plavání, jízda na kole či rotopedu, tanec, aerobik nebo eliptické trenažéry. Mezi aerobní cvičení se mohou počítat i domácí práce (úklid, sekání trávníku, hrabání listí), hraní golfu nebo procházky se psem.
  • Cvičení ve vodě. Pro mnohé jedince je cvičení ve vodě velmi příjemné, protože při něm nedochází k nárazům a klouby jsou při cvičení odlehčeny. Současně může být skvělou kombinací aerobního a posilovacího cvičení. Revmatikům se doporučuje cvičení v teplejší vodě.
  • Protahovací a rehabilitační cvičení. Rehabilitační cvičení je komplexním typem fyzické aktivity uzpůsobeným na míru každému jedinci a kombinuje protahovací, posilovací a aerobní cvičení. Protahovací cviky, například v podobě strečinku, jsou důležité pro udržení rozsahu a pružnosti kloubů. Pasivní cvičení (při kterém fyzioterapeut protahuje klouby bez aktivního zapojení nemocného) je neocenitelné po operačních výkonech nebo v případě závažného poškození kloubů.

Pod dohledem lékaře a fyzioterapeuta

Jak už bylo zmíněno, výběr vhodné aktivity je závislý na současné funkci pohybového aparátu a celkovém zdravotním stavu revmatika. Volbu konkrétního typu aktivity a její intenzitu je tak nejprve zapotřebí konzultovat s ošetřujícím lékařem a fyzioterapeutem. To je obzvláště důležité u pacientů s aktivní revmatoidní artritidou, v jejímž případě patří vedení cvičení vždy do rukou odborníka.

(holi)

Zdroje:

https://www.revmaliga.cz/aktualita/revmatoidni-artritida-versus-cviceni/

https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Living-Well-with-Rheumatic-Disease/Exercise-and-Arthritis

Hodnocení článku:
(943 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Posílení svalů ulevuje od bolesti

Posílení svalů ulevuje od bolesti

Obecně převažuje i mezi lékaři názor, že přibývání na váze může revmatoidní artritidu spíše zhoršit. Zvýšení tělesné hmotnosti optimálním způsobem, tedy posílením svalů, přitom těmto lidem může pomoci cítit se lépe.
1. 4. 2009 Revmatoidní artritida
Jeden z nejčastějších omylů – revma je nemocí starších lidí

Jeden z nejčastějších omylů – revma je nemocí starších lidí

Velká část z více než 80 tisíc lidí, které u nás trápí revmatická onemocnění, je v produktivním věku, v podobě juvenilní idiopatické artritidy se ale vyskytují i u dětí. Potřebnou změnu pohledu na současnou léčbu revmatoidní artritidy nastartovala kampaň Revma výzva, díky níž se podařilo prosadit úhradu biologické léčby už ve stadiu střední závažnosti onemocnění. Jak moc důležitý je tento krok pro pacienty a co dalšího jim pomáhá, se dozvíte v rozhovoru s Editou Müllerovou, předsedkyní pacientské organizace Revma Liga Česká republika, z.s.
16. 7. 2019 Revmatoidní artritida
Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

Nesteroidní antiflogistika – nebezpečnější, než se myslelo

Nesteroidní antiflogistika jsou léky tlumící zánět a bolest. Pomáhají při bolesti zubů, svalů či při bolestivé menstruaci. Někteří pacienti s trvalými bolestmi, například při revmatoidní artritidě, si život bez nich ani nedokážou představit. I tyto přípravky však mají svá proti.
10. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Prevencí proti artritidě může být i slunce

Prevencí proti artritidě může být i slunce

Opalování má možná vedle negativních dopadů i jeden pozitivní: podle nového zjištění by mohly mít starší ženy, které mají pravidelný přísun slunečního záření, nižší riziko rozvoje revmatoidní artritidy.
27. 4. 2013 Revmatoidní artritida
Cestování vám usnadní chytrý automobil

Cestování vám usnadní chytrý automobil

Jestliže většinu lidí trápí před dlouho plánovaným výletem nebo dovolenou nanejvýše nějaká ta cestovní horečka, nemocné s revmatickým onemocněním provází obvykle řada jiných obav.
3. 7. 2011 Revmatoidní artritida
Rozhýbat ztuhlé klouby mohou pomoci i lázně

Rozhýbat ztuhlé klouby mohou pomoci i lázně

Léčba revmatoidní artritidy zdaleka nespočívá pouze v užívání medikamentů. Nápomocná může být rovněž rehabilitace, fyzikální léčba a přírodní léčba, za kterou můžete docházet ambulantně nebo ji v intenzivnější podobě využívat během pobytu v lázních. Co lze od takové terapie očekávat?
16. 5. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: