Novinky - revmatoidní artritida

Zbavte se podzimních depresí. Budete zdravější!

Zbavte se podzimních depresí. Budete zdravější!

Současné sychravé počasí a chladné šedavé dny na náladě nikomu nepřidají. Převážná část populace sice zvládá tohle roční období bez větších problémů, ovšem některé jedince doslova deptá.

Současné sychravé počasí a chladné šedavé dny na náladě nikomu nepřidají. Převážná část populace sice zvládá tohle roční období bez větších problémů, ovšem některé jedince doslova deptá. Od pochmurných myšlenek k depresi to pak už vůbec není daleko.

Jasná souvislost

Vznik či náběh na podzimní deprese je ovlivněn definitivním návratem do každodenního pracovního a životního stresu, ale také odchodem vlídného počasí. Neveselé nastavení našeho nervového systému však způsobuje i horší funkci systému imunitního. Jak to funguje?

  • Mnoho vědeckých výzkumů potvrdilo, že stav naší imunity velmi úzce souvisí s "naladěním" centrálního nervového systému.
  • Při stresu je funkce imunitních buněk narušena a hůře pak bojují s každodenním rizikem infekcí.
  • Obranný mechanismus lidského těla bývá potom snáze překonán, což může vést k častějšímu výskytu běžných podzimních onemocnění.

Chmury zhoršují i revma 

Deprese zkrátka oslabuje imunitu a to následně nejen vyvolává vznik nových nemocí, ale zhoršuje i choroby stávající. Příkladem mohou být revmatická onemocnění neboli chronické záněty postihující především klouby a svaly. Právě zde hraje velkou roli imunitní systém. Třeba při revmatoidní artritidě dochází k tvorbě protilátek proti vlastním tkáním, jejichž působením se rozvíjí typické příznaky této choroby. Podzimní deprese může způsobit narušení imunitního systému a zhoršit tak projevy revmatických onemocnění.

Poznáte depresi?

Příznaky této podzimní nepříjemnosti mohou být různé. K těm typickým ale patří:

  • pokles nálady (začínající na podzim nebo v zimě),
  • nedostatek energie,
  • podrážděnost,
  • přejídání se a přibírání na váze,
  • nespolečenskost,
  • nutnost delšího spánku.

Jak vystavit stopku 

Pokud se vypořádáte s podzimní depresí, určitě na sobě poznáte velký rozdíl. Dopřejte si procházky pestrobarevným lesem a radujte se z každých maličkostí. Chmury pak nebudou mít šanci. A co radí pro boj s podzimní depresí odborníci?

  • Každý jasný den se snažte být co nejvíce na slunci nebo alespoň na světle.
  • Pravidelně cvičte.
  • Jezte zdravě a pestře.
  • Užívejte doplňky s vitaminem D3.
  • Stanovte si denní plán, abyste předešli zbytečným stresům.
  • Přiměřeně teple se oblékejte.

(holi)

Zdroj: www.wikihow.com

Hodnocení článku:
(2253 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

Ovlivnit hladiny cholesterolu lze kromě úpravy životosprávy i užíváním léků. Odborníci nyní odhalili, že tzv. statiny, přípravky předepisované právě na krevní tuky, mají i další příznivé účinky – snižují nebezpečí vzniku revmatoidní artritidy a zlepšují její průběh.
8. 6. 2015 Revmatoidní artritida
Plody podzimu, které musíte vyzkoušet!

Plody podzimu, které musíte vyzkoušet!

V létě jsme si užili svěží ovocnou hostinu, ale ani podzim nás neošidí. Ať už máte rádi jakékoli chutě, jistě se pro každého něco najde. Vybírejte z potravin bohatých na živiny, které pomáhají bojovat s nemocemi. Které to jsou?
19. 10. 2017 Revmatoidní artritida
5 věcí, které vám umožní pracovat bez bolesti

5 věcí, které vám umožní pracovat bez bolesti

Revmatoidní artritida ovlivňuje veškeré činnosti nemocného, což platí i o zaměstnání. Studie provedená v roce 2004 na šesti stovkách artritiků prokázala, že vytvoření komfortnějšího pracovního prostředí snižuje počet absencí těchto lidí až o 60 %.
9. 5. 2013 Revmatoidní artritida
Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.
5. 6. 2022 Revmatoidní artritida
Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Budete-li kojit své dítě co nejdéle, snížíte tak pravděpodobnost, že u vás propukne revmatoidní artritida. Zjistili to vědci z Fakultní nemocnice v Malmö ve Švédsku. Cílem jejich studie bylo zjistit, zda kojení či užívání orální antikoncepce ovlivňuje budoucí riziko revmatického onemocnění.
17. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá revmatická choroba, jíž trpí zhruba jedno procento naší populace. I když nejčastěji postihuje lidi ve středním a vyšším věku, nevyhýbá se ani mladým ženám, které by rády založily rodinu. Sama revmatoidní artritida (RA) mateřství nebrání a těhotenství může probíhat nekomplikovaně. „Graviditu je ale nutno dobře naplánovat na dobu, kdy je žena, respektive její nemoc, v dobrém stavu, tedy s nižší aktivitou, a kdy nebere léky, které se neslučují s těhotenstvím,“ upozorňuje MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky, 1. LF UK, Praha.
11. 1. 2017 Revmatoidní artritida
Inzerce: