Léčba revmatoidní artritidy: Otázky, které byste neměli zapomenout položit svému lékaři II.
19. 6. 2010
Při každé návštěvě vyšetří lékař vaše klouby. Také se budete muset podrobit pravidelným rentgenům a vyšetřením krve. Těmito způsoby lékař sleduje postup onemocnění a zjišťuje, zda léčba vyhovuje...
6. Jak moc jsou moje klouby poškozené?
Při každé návštěvě vyšetří lékař vaše klouby. Také se budete muset podrobit pravidelným rentgenům a vyšetřením krve. Jde o způsoby, jak lékař sleduje postup onemocnění a zjišťuje, zda není potřeba upravit léčbu.
7. Jaká dlouhodobá opatření pro život s revmatoidní artritidou bych měl udělat?
Někdy pouze léky nestačí. Rehabilitace, ergoterapie, různé pomůcky, změna vybavení vašeho bytu nebo domu mohou být u pokročilé revmatoidní artritidy velmi důležité.
8. Může mi pomoct operace?
Operace může pomoci napravit některé následky poškození kloubů revmatoidní artritidou. K rozhodnutí může přispět názor ortopeda specializujícího se především na operace rukou a na léčbu revmatoidní artritidy.
9. Pomůže mi doporučení k lékařům jiných specializací?
Většina lidí s revmatoidní artritidou navštěvuje pravidelně revmatologa. Pacientům s revmatoidní artritidou ale může významně pomoci i péče rehabilitačního lékaře, ergoterapeuta, ortopeda, specializovaného centra léčby bolesti anebo psychiatra.
10. Co mohu udělat pro zachování funkce kloubů?
Pokud máte revmatoidní artritidu, existuje řada způsobů, jak můžete vy sami zaujmout aktivní a důležitou roli ve své léčbě. Cvičení a rehabilitace mohou významně ulevit vašim obtížím. Život s revmatoidní artritidou také může usnadnit, pokud se naučíte, jak zvládat bolest a jak se vyrovnat s obtížemi, které nelze zcela potlačit.
Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covid-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Mj. na to jsme se zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
Dítě s chronickým onemocněním by mělo mít při návratu do školy po dlouhé absenci realistické cíle. Snaha za každou cenu okamžitě dohnat všechno zmeškané učivo a mít ty nejlepší známky může pro dítě představovat poměrně velký stres, který opět zhorší průběh nemoci. Nemoc by neměla dítě nijak omezovat...
Vitamín D hraje důležitou roli v průběhu osteoporózy. Jeho nedostatek v zimních měsících může být velmi nebezpečný. Kosti řídnou a častěji dochází ke zlomeninám.
Revmatoidní artritida zdaleka není jen nemocí starších lidí. Trpí ji přibližně 1 % celosvětové populace a může se objevit v každém věku. Častěji jsou postiženy ženy, v poměru 2–3:1 oproti mužům. A jak se toto onemocnění pozná?
Obě výše uvedené zdravotní komplikace jsou v posledních letech na vzestupu. Vědce proto začalo zajímat, zda obezita nemůže zvyšovat pravděpodobnost rozvoje revmatoidní artritidy.
Revmatoidní artritida (RA) trápí v Česku zhruba 100 tisíc pacientů. Česká revmatologická společnost ČLS JEP proto vydala pro lékaře doporučení pro léčbu RA, která pro pacienty upravila a zjednodušila pacientská organizace Revma Liga Česká republika.