Novinky - revmatoidní artritida

Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba přinesla určitou revoluci do léčby nejen artritidy, ale i dalších nemocí. Jako všechny léky však kromě výhod přináší i nová rizika. Přinášíme několik doporučení pro všechny, kteří budou v budoucnu léčeni právě biologickými preparáty...

Biologická léčba přinesla určitou revoluci do léčby nejen artritidy, ale i dalších nemocí. Jako všechny léky však kromě výhod přináší i nová rizika. Svým účinkem na imunitní systém může biologická léčba například otevřít vrátka infekci. Přinášíme několik doporučení pro všechny, kteří budou v budoucnu léčeni právě biologickými preparáty.

Spící tuberkulóza

V první řadě je dobré si nechat udělat kožní test na tuberkulózu. Experti ve světě odhadují, že až 90 % lidí, kteří jsou nakaženi tuberkulózou, o své nákaze nevědí. Bakterie může v těle nečinně spát a probudí se až v době, kdy je imunitní systém člověka oslaben. A taková situace nastává právě v případě léčby biologickými preparáty.

Očkování v předstihu

Pokud potřebujete jakékoli očkování pomocí živé vakcíny, nechte se naočkovat jeden až tři měsíce před zahájením terapie. Mezi živé vakcíny patří například vakcína proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám. Vakcíny proti chřipce a neživé očkovací látky lze užít kdykoli.

Antibiotika a biologická léčba

Antibiotika je vždy nutné dobrat před tím, než je započata léčba biologickými léky. Imunitní systém je v případě jakékoli infekce v těle, zvláště je-li přítomna horečka, narušen. Proto by nebylo vhodné v této době zasahovat do jeho fungování.

Operace jako zátěž pro imunitní systém

Pacienti by měli před plánovanou operací vysadit biologickou léčbu v předstihu alespoň dvou týdnů, v některých případech i jednoho měsíce. Naopak po operaci je nutné počkat, než se zcela zahojí operační rány a jsou odstraněny všechny stehy. Také nesmí být v těle známka žádné infekce.

Konzultujte vše s lékařem

Biologická léčba bohužel není vhodná pro všechny pacienty. Je vždy nutné prodiskutovat možná rizika terapie s lékařem. Ten vám také podrobně vysvětlí, proč je důležité brát ohled na výše zmíněná doporučení.

(tek)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2233 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Přestože aktivita revmatoidní artritidy je nejspíše u mužů i žen stejná, trpí ženy mnohem výraznějšími příznaky nemoci. Důvodem je pravděpodobně jejich slabší tělesná konstituce a ztráta svalové hmoty, hlavně ve vyšším věku. To jsou alespoň závěry finské studie.
24. 3. 2009 Revmatoidní artritida
Bezpečné a pohodlné vaření je dostupné i pro revmatiky

Bezpečné a pohodlné vaření je dostupné i pro revmatiky

Revmatoidní artritida omezuje nemocné v mnoha každodenních činnostech, vaření nevyjímaje. Práce v kuchyni je tak obtížnější a méně bezpečná než u zdravých lidí. S našimi tipy vám půjde vaření snadněji.
30. 8. 2011 Revmatoidní artritida
Pomůcky, které usnadní život

Pomůcky, které usnadní život

Nejen chůze, ale i oblékání, osobní hygiena, stravování a příprava potravy či například psaní nebo i jen zvedání předmětů může být pro pacienta s revmatoidní artritidou obtížně řešitelné až neřešitelné.
22. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Poškození kůže sluncem zvyšuje riziko rakoviny kůže a urychluje se také přirozený proces stárnutí pleti. Expozice UV záření pak může poškodit také vaše oči. To může vést k problémům, jako jsou pálení očí a zánět spojivek, či dokonce šedému zákalu.
8. 8. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: