Novinky - revmatoidní artritida

Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba přinesla určitou revoluci do léčby nejen artritidy, ale i dalších nemocí. Jako všechny léky však kromě výhod přináší i nová rizika. Přinášíme několik doporučení pro všechny, kteří budou v budoucnu léčeni právě biologickými preparáty...

Biologická léčba přinesla určitou revoluci do léčby nejen artritidy, ale i dalších nemocí. Jako všechny léky však kromě výhod přináší i nová rizika. Svým účinkem na imunitní systém může biologická léčba například otevřít vrátka infekci. Přinášíme několik doporučení pro všechny, kteří budou v budoucnu léčeni právě biologickými preparáty.

Spící tuberkulóza

V první řadě je dobré si nechat udělat kožní test na tuberkulózu. Experti ve světě odhadují, že až 90 % lidí, kteří jsou nakaženi tuberkulózou, o své nákaze nevědí. Bakterie může v těle nečinně spát a probudí se až v době, kdy je imunitní systém člověka oslaben. A taková situace nastává právě v případě léčby biologickými preparáty.

Očkování v předstihu

Pokud potřebujete jakékoli očkování pomocí živé vakcíny, nechte se naočkovat jeden až tři měsíce před zahájením terapie. Mezi živé vakcíny patří například vakcína proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám. Vakcíny proti chřipce a neživé očkovací látky lze užít kdykoli.

Antibiotika a biologická léčba

Antibiotika je vždy nutné dobrat před tím, než je započata léčba biologickými léky. Imunitní systém je v případě jakékoli infekce v těle, zvláště je-li přítomna horečka, narušen. Proto by nebylo vhodné v této době zasahovat do jeho fungování.

Operace jako zátěž pro imunitní systém

Pacienti by měli před plánovanou operací vysadit biologickou léčbu v předstihu alespoň dvou týdnů, v některých případech i jednoho měsíce. Naopak po operaci je nutné počkat, než se zcela zahojí operační rány a jsou odstraněny všechny stehy. Také nesmí být v těle známka žádné infekce.

Konzultujte vše s lékařem

Biologická léčba bohužel není vhodná pro všechny pacienty. Je vždy nutné prodiskutovat možná rizika terapie s lékařem. Ten vám také podrobně vysvětlí, proč je důležité brát ohled na výše zmíněná doporučení.

(tek)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2876 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Juvenilní idiopatická artritida a další revmatické nemoci dětí

Juvenilní idiopatická artritida a další revmatické nemoci dětí

Oteklý kloub, který bolí a špatně se s ním hýbe. To je jeden ze základních projevů juvenilní idiopatické artritidy, revmatického onemocnění, které se objevuje u dětí. Oč přesně jde a na koho se s nemocí obrátit? A jaké jsou další revmatické nemoci dětského věku?
25. 10. 2021 Revmatoidní artritida
Biosimilars: levnější varianta cílené léčby

Biosimilars: levnější varianta cílené léčby

Generika neboli ne tak drahé kopie originálních léků jsou dnes využívána běžně. V případě biologik dosud takové ekvivalenty neexistovaly. Situaci však mění „biosimilars“, jejichž využití v praxi bylo loni prvně schváleno Evropskou lékovou agenturou. Jde ale skutečně o kopie originálů?
24. 1. 2014 Revmatoidní artritida
Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Pravidelný pohyb a cvičení jsou důležité pro zachování dostatečné svalové síly a udržení funkčního rozsahu pohybu ve všech kloubech. Cvičit byste měli pravidelně, nejlépe dvakrát denně – ráno a večer.
17. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén nebo také Raynaudův syndrom má spadeno hlavně na ženy. Toto onemocnění postihuje především prsty na rukou i nohou. Příčinou je nedostatečný oběh krve.
10. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Sedm tipů, aby klouby v zimě nebolely

Sedm tipů, aby klouby v zimě nebolely

Lidé s nemocnými klouby skoro nepotřebují předpověď počasí. Jeho změnu jim „hlásí“ bolavá kolena, ramena, kyčle, páteř i drobné klouby prstů. V zimě se přitom bolest stává téměř nesnesitelnou. Poradíme, jak na ni vyzrát.
19. 1. 2017 Revmatoidní artritida
Inzerce: