Novinky - revmatoidní artritida

"Zlatá" léčba revmatoidní artritidy

Řešení výše uvedené nemoci i v dnešní době naráží na mnohé komplikace. Odborníci však přišli na to, že soli zlata při léčbě revmatoidní artritidy mají své místo.

Řešení výše uvedené nemoci i v dnešní době naráží na mnohé komplikace. Odborníci však přišli na to, že soli zlata při léčbě revmatoidní artritidy mají své místo. Navíc o tom svědčí již první zmínky o jeho léčebném použití z doby 5000 let před naším letopočtem v Indii.

Prostě funguje

Mechanismus účinku však ještě není dopodrobna prozkoumán. Ví se, že postupná kumulace zlata v organismu zpomaluje progresi onemocnění a zmírňuje zánět. Nejedná se však o lék první volby. Soli zlata přicházejí na řadu až po selhání terapie metotrexátem a chorobu modifikujících antirevmatických léků (tzv. DMARS). A jak se tedy "zlato" užívá?

  • Zkušenosti potvrdily nejlepší výsledky po podání solí zlata injekcí do svalu či žíly. Jsou proto upřednostňovány před perorálními tabletami.
  • Nevýhodou tablet je i delší nástup účinku (nezřídka až 6 měsíců po zahájení terapie).
  • Injekce jsou podávány obvykle každý týden po dobu 22 týdnů.
  • V případě, že i nadále přinášejí úlevu, lze v aplikaci pokračovat.

Nežádoucí účinky

Jako každý lék mají i soli zlata nežádoucí účinky. Liší se podle způsobu podání. Projevují se ve chvíli, kdy je zlato v organismu již dostatečně kumulované.

Nejčastěji se vyskytující nežádoucí účinky po injekčním podání jsou:

  • svědící kožní vyrážka,
  • drobná poranění v dutině ústní.

Po perorálním podání se může objevit:

  • průjem,
  • zvracení,
  • snížená chuť k jídlu,
  • problémy s pletí.

K vzácně či velmi vzácně se vyskytujícím nežádoucím účinkům patří:

  • poškození ledvin způsobené ztrátou proteinů močí,
  • snížená produkce krevních buněk,
  • zvýšené riziko infekcí a krvácení,
  • střevní či plicní záněty.

Ačkoliv výčet nepříjemných účinků vypadá děsivě, není se čeho bát. Bezpečnost léčby je zaručena opakovanými  ledvinovými a krevními testy.

Jdeme na to

Rozhodli jste se pro léčbu zlatem? Nezapomínejte však, že ovoce nenese hned. Zlepšení příznaků onemocnění se dostavuje nejdříve po 3 až 6 měsících pravidelného užívání.

(msd)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(3091 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Ergoterapie není „jen“ léčba prací

Ergoterapie není „jen“ léčba prací

Pacienti s revmatickými nemocemi často považují cvičení a jiné aktivity za nesmyslné vydávání energie, protože častým průvodcem revmatické nemoci je také únava. Pravý opak je ale pravdou.
10. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Znáte hodnotu svého DAS skóre?

Znáte hodnotu svého DAS skóre?

Víte, co je to DAS skóre, k čemu je dobré a jak se počítá? Odpovědi pacientů s revmatoidní artritidou by měly být kladné. Jde totiž o důležitý ukazatel závažnosti tohoto onemocnění a jeho skóre souvisí i s tím, zda má nemocný nárok na úhradu cílené léčby od pojišťovny.
16. 4. 2020 Revmatoidní artritida
Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

Pacientská organizace Revma Liga, která pomáhá lidem s revmatickými onemocněními, si jako jednu z hlavních náplní své činnosti v roce 2020 zvolila pořádání podpůrných workshopů pro pacienty a jejich blízké. V návaznosti na sebe tak proběhly začátkem letošního roku semináře Jak zvládnout svoji nemoc a Komunikace (nejen) s lékařem.
30. 6. 2020 Revmatoidní artritida
V zimních měsících udržujte své klouby raději v teple

V zimních měsících udržujte své klouby raději v teple

Chladné počasí, namrzlé chodníky i vánoční stres mohou být pro pacienty s revmatoidní artritidou opravdovou výzvou. Víte, jak v zimních měsících potlačit artritickou bolest a bojovat se ztuhlostí kloubů?
16. 12. 2018 Revmatoidní artritida
Chcete předejít artritidě? Vsaďte na kojení!

Chcete předejít artritidě? Vsaďte na kojení!

Zda se u člověka během života rozvine revmatoidní artritida, či nikoliv, to může ovlivnit řada okolností. Vedle těch genetických hraje roli mnoho faktorů vnějších. Jedním z nich je zřejmě i skutečnost, zda žena v minulosti kojila, nebo ne. Alespoň to tvrdí nedávno provedená čínská studie.
13. 10. 2014 Revmatoidní artritida
Inzerce: