Novinky - revmatoidní artritida

"Zlatá" léčba revmatoidní artritidy

Řešení výše uvedené nemoci i v dnešní době naráží na mnohé komplikace. Odborníci však přišli na to, že soli zlata při léčbě revmatoidní artritidy mají své místo.

Řešení výše uvedené nemoci i v dnešní době naráží na mnohé komplikace. Odborníci však přišli na to, že soli zlata při léčbě revmatoidní artritidy mají své místo. Navíc o tom svědčí již první zmínky o jeho léčebném použití z doby 5000 let před naším letopočtem v Indii.

Prostě funguje

Mechanismus účinku však ještě není dopodrobna prozkoumán. Ví se, že postupná kumulace zlata v organismu zpomaluje progresi onemocnění a zmírňuje zánět. Nejedná se však o lék první volby. Soli zlata přicházejí na řadu až po selhání terapie metotrexátem a chorobu modifikujících antirevmatických léků (tzv. DMARS). A jak se tedy "zlato" užívá?

  • Zkušenosti potvrdily nejlepší výsledky po podání solí zlata injekcí do svalu či žíly. Jsou proto upřednostňovány před perorálními tabletami.
  • Nevýhodou tablet je i delší nástup účinku (nezřídka až 6 měsíců po zahájení terapie).
  • Injekce jsou podávány obvykle každý týden po dobu 22 týdnů.
  • V případě, že i nadále přinášejí úlevu, lze v aplikaci pokračovat.

Nežádoucí účinky

Jako každý lék mají i soli zlata nežádoucí účinky. Liší se podle způsobu podání. Projevují se ve chvíli, kdy je zlato v organismu již dostatečně kumulované.

Nejčastěji se vyskytující nežádoucí účinky po injekčním podání jsou:

  • svědící kožní vyrážka,
  • drobná poranění v dutině ústní.

Po perorálním podání se může objevit:

  • průjem,
  • zvracení,
  • snížená chuť k jídlu,
  • problémy s pletí.

K vzácně či velmi vzácně se vyskytujícím nežádoucím účinkům patří:

  • poškození ledvin způsobené ztrátou proteinů močí,
  • snížená produkce krevních buněk,
  • zvýšené riziko infekcí a krvácení,
  • střevní či plicní záněty.

Ačkoliv výčet nepříjemných účinků vypadá děsivě, není se čeho bát. Bezpečnost léčby je zaručena opakovanými  ledvinovými a krevními testy.

Jdeme na to

Rozhodli jste se pro léčbu zlatem? Nezapomínejte však, že ovoce nenese hned. Zlepšení příznaků onemocnění se dostavuje nejdříve po 3 až 6 měsících pravidelného užívání.

(msd)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(3864 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Když světlo (ne)léčí revma

Když světlo (ne)léčí revma

Lékaři různých oborů, často pak revmatologové, se setkávají s dotazy nemocných na účinnost tzv. biolampy, biosvětla, polarizovaného světla nebo světelné terapie.
12. 11. 2011 Revmatoidní artritida
Odhalte přítomnost artritidy! Co ji prozradí?

Odhalte přítomnost artritidy! Co ji prozradí?

Revmatoidní artritida je zánětlivé autoimunitní onemocnění. To znamená, že některé buňky imunitního systému se vymykají kontrole a poškozují tkáně vlastního těla. Pro tuto chorobu je charakteristické poškození kloubů, ale vzácné není ani postižení jiných orgánů.
28. 5. 2015 Revmatoidní artritida
Kuřecí kolagen uleví bolavým kloubům

Kuřecí kolagen uleví bolavým kloubům

Kuřecí kolagen může poskytnout úlevu od příznaků revmatoidní artritidy. Na toto téma totiž proběhla kontrolovaná a dvojitě zaslepená studie, která potvrdila, že kuřecí kolagen typu II je bezpečnou a účinnou léčbou právě pro pacienty s revmatoidní artritidou.
13. 1. 2010 Revmatoidní artritida
Tai-či pomůže ulevit od ztuhlého těla

Tai-či pomůže ulevit od ztuhlého těla

Pokud trpíte artritidou, jste si jistě vědomi pozitivního účinku pohybové aktivity na své onemocnění. Proti bolestem kloubů a svalů působí například posilovací a protahovací cviky, plavání nebo jízda na kole. Pokud však chcete vyzkoušet něco méně tradičního, zabruste do světa čínských bojových umění a objevte tai-či.
22. 11. 2009 Revmatoidní artritida
Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva

Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva

Revmatoidní artritida dovede velmi znepříjemňovat a komplikovat život. Zkušenosti s tím má i 58letá paní Milena. Nedávno zahájila nový způsob léčby a po prvních pozitivních zkušenostech napjatě očekává, jaké bude mít cílená léčba dlouhodobé výsledky.
26. 8. 2019 Revmatoidní artritida
Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

V současné době je cílená biologická léčba standardem v léčbě mnoha onemocnění, včetně nádorových nemocí či autoimunitních chorob (včetně revmatoidní artritidy, psoriázy či Bechtěrevovy choroby). Její využití s sebou nese řadu benefitů, přesto však není vhodná pro každého. V některých případech nemůže být podána vůbec, v některých je na ošetřujícím lékaři, aby zvážil její přínosy a rizika.
6. 8. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: