Novinky - revmatoidní artritida

"Zlatá" léčba revmatoidní artritidy

Řešení výše uvedené nemoci i v dnešní době naráží na mnohé komplikace. Odborníci však přišli na to, že soli zlata při léčbě revmatoidní artritidy mají své místo.

Řešení výše uvedené nemoci i v dnešní době naráží na mnohé komplikace. Odborníci však přišli na to, že soli zlata při léčbě revmatoidní artritidy mají své místo. Navíc o tom svědčí již první zmínky o jeho léčebném použití z doby 5000 let před naším letopočtem v Indii.

Prostě funguje

Mechanismus účinku však ještě není dopodrobna prozkoumán. Ví se, že postupná kumulace zlata v organismu zpomaluje progresi onemocnění a zmírňuje zánět. Nejedná se však o lék první volby. Soli zlata přicházejí na řadu až po selhání terapie metotrexátem a chorobu modifikujících antirevmatických léků (tzv. DMARS). A jak se tedy "zlato" užívá?

  • Zkušenosti potvrdily nejlepší výsledky po podání solí zlata injekcí do svalu či žíly. Jsou proto upřednostňovány před perorálními tabletami.
  • Nevýhodou tablet je i delší nástup účinku (nezřídka až 6 měsíců po zahájení terapie).
  • Injekce jsou podávány obvykle každý týden po dobu 22 týdnů.
  • V případě, že i nadále přinášejí úlevu, lze v aplikaci pokračovat.

Nežádoucí účinky

Jako každý lék mají i soli zlata nežádoucí účinky. Liší se podle způsobu podání. Projevují se ve chvíli, kdy je zlato v organismu již dostatečně kumulované.

Nejčastěji se vyskytující nežádoucí účinky po injekčním podání jsou:

  • svědící kožní vyrážka,
  • drobná poranění v dutině ústní.

Po perorálním podání se může objevit:

  • průjem,
  • zvracení,
  • snížená chuť k jídlu,
  • problémy s pletí.

K vzácně či velmi vzácně se vyskytujícím nežádoucím účinkům patří:

  • poškození ledvin způsobené ztrátou proteinů močí,
  • snížená produkce krevních buněk,
  • zvýšené riziko infekcí a krvácení,
  • střevní či plicní záněty.

Ačkoliv výčet nepříjemných účinků vypadá děsivě, není se čeho bát. Bezpečnost léčby je zaručena opakovanými  ledvinovými a krevními testy.

Jdeme na to

Rozhodli jste se pro léčbu zlatem? Nezapomínejte však, že ovoce nenese hned. Zlepšení příznaků onemocnění se dostavuje nejdříve po 3 až 6 měsících pravidelného užívání.

(msd)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(3862 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Bolí vás klouby? Možná bude bouřka!

Bolí vás klouby? Možná bude bouřka!

Už naše babičky spojovaly zhoršení kloubních potíží s blížící se změnou počasí. Přestože se může zdát, že jde o pochybné povídačky a pověry, někteří vědci potvrzují možný nepříznivý vliv změn atmosférického tlaku na náš organismus.
20. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Artróza není artritida!

Artróza není artritida!

Artróza a artritida jsou zcela odlišná postižení poškozující klouby. Svými projevy se ale výrazně prolínají a v konečném důsledku se projevují shodně. Při obou postiženích bolí klouby.
22. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
3. 9. 2024 Revmatoidní artritida
Čtyři pilíře léčby revmatoidní artritidy

Čtyři pilíře léčby revmatoidní artritidy

Možností, jak řešit revmatoidní artritidu, je celá řada. Prozradíme, s čím dokážou pomoci lékaři, ale i co pro své zdraví můžete udělat vy sami.
20. 6. 2016 Revmatoidní artritida
Biologika a biosimilars – jak to s nimi je?

Biologika a biosimilars – jak to s nimi je?

Cílená terapie pomáhá zvládnout revmatoidní artritidu mnoha pacientům. Originálním přípravkům končí patentová ochrana a na trh vstupují biosimilars. O co se jedná?
25. 4. 2016 Revmatoidní artritida
I s artrózou můžete vyšívat

I s artrózou můžete vyšívat

Přinášíme několik tipů, jak se věnovat hrátkám s jehlou a nití, přestože trpíte revmatem. Stačí několik prostých pomůcek, správná technika a častější přestávky – radosti z vyšívání pak již nestojí nic v cestě!
1. 5. 2012 Revmatoidní artritida
Inzerce: