Novinky - revmatoidní artritida

Sedm pravidel pro sportování s revmatem

Sedm pravidel pro sportování s revmatem

Každý rok se do ordinací praktických lékařů dostaví stovky pacientů kvůli zraněním způsobených neopatrným zimním sportováním. Nejčastějšími viníky jsou lyže, brusle, ale i sáňky. První místo v počtu zranění patří každoročně snowboardingu.

Jaká zranění se objevují nejčastěji? Výrony, natažené svaly i vazy a zlomeniny. Zimní sporty patří mezi nejrizikovější aktivity, pokud nejsou dodržována základní pravidla bezpečnosti. Nabízíme vám proto několik tipů, jak se případným úrazům vyhnout.

  1. Kontrola podmínek. Vždy před tím, než vyrazíte na sjezdovku či na zamrzlý rybník, zkontrolujte, zda jsou podmínky pro vámi vybranou aktivitu opravdu vhodné. Dobře se oblečte a nezapomeňte, že lepší je několik slabších vrstev než jedna silná.
  2. Správné vybavení. Snažtese na sportování patřičně vybavit. Helma a dobré lyžařské brýle jsou základ. Pokud se chystáte na snowboard, přibalte i chránič páteře, tzv. páteřák. Lyže i snowboard je nutné před sezónou seřídit, nabrousit hrany a zkontrolovat vázání.
  3. Ve společnosti. Snažte se sportovat spíše ve skupině. I na běžkařský výlet je lepší mít parťáka. 
  4. Rozcvička. Studené a neprotažené svaly jsou náchylnější ke zraněním. Rychlé rozcvičení svaly prokrví a ty vás pak budou lépe poslouchat i při větší zátěži.
  5. Hydratace. V létě se při pohybu napít nezapomínáte, tak proč v zimě? Vezměte si s sebou dostatek tekutin, ale zapomeňte na grog či podobné „zahřívací“ nápoje. Alkohol sice zvyšuje pocit tepla, ve skutečnosti však riskujete podchlazení.
  6. Umění padat. I když to není vždy jednoduché, správný dopad pomůže předejít mnoha komplikacím. Padejte na zadek, pouštějte včas hůlky a preventivně nezapomínejte na seřízení vázání na váhu.
  7. Respekt ke značení. Zimní sporty jsou dobrodružné i tak, nepokoušejte proto osud a nevydávejte se mimo značené sjezdovky do hlubokého sněhu či do lesů. Mohla by vás zaskočit nejen lyže zlomená o pařez.

(jez)

Zdroj: www.rheumatologynetwork.com

Hodnocení článku:
(3378 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Obezita a revmatoidní artritida? Souvislost prokázána!

Obezita a revmatoidní artritida? Souvislost prokázána!

Vědci prokázali souvislost mezi obezitou a rizikem vzniku revmatoidní artritidy. Podle výsledků výzkumu hrozí ženám s kilogramy váhy navíc větší nebezpečí rozvoje této chronické zánětlivé choroby.
30. 12. 2014 Revmatoidní artritida
Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Pět tipů, jak zhubnout i s bolavými klouby

Obezita sama o sobě přináší mnoho zdravotních rizik. Pokud navíc trpíte revmatoidní artritidou, nadbytečná kila ještě více zatěžují už tak bolavé klouby. Poradíme, jak se udržet fit a v kondici.
15. 2. 2016 Revmatoidní artritida
5 tipů, jak skloubit vaši nemoc se zaměstnáním

5 tipů, jak skloubit vaši nemoc se zaměstnáním

Lidé trpící artritidou obvykle mohou najít uplatnění v zaměstnání. Jejich onemocnění je však může limitovat při výběru pracovního místa a mohou potřebovat specifické pracovní podmínky.
7. 1. 2011 Revmatoidní artritida
Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba: ptejte se lékaře, co přesně vás čeká

Biologická léčba přinesla určitou revoluci do léčby nejen artritidy, ale i dalších nemocí. Jako všechny léky však kromě výhod přináší i nová rizika. Přinášíme několik doporučení pro všechny, kteří budou v budoucnu léčeni právě biologickými preparáty...
28. 6. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: