Novinky - revmatoidní artritida

Sedm pravidel pro sportování s revmatem

Sedm pravidel pro sportování s revmatem

Každý rok se do ordinací praktických lékařů dostaví stovky pacientů kvůli zraněním způsobených neopatrným zimním sportováním. Nejčastějšími viníky jsou lyže, brusle, ale i sáňky. První místo v počtu zranění patří každoročně snowboardingu.

Jaká zranění se objevují nejčastěji? Výrony, natažené svaly i vazy a zlomeniny. Zimní sporty patří mezi nejrizikovější aktivity, pokud nejsou dodržována základní pravidla bezpečnosti. Nabízíme vám proto několik tipů, jak se případným úrazům vyhnout.

  1. Kontrola podmínek. Vždy před tím, než vyrazíte na sjezdovku či na zamrzlý rybník, zkontrolujte, zda jsou podmínky pro vámi vybranou aktivitu opravdu vhodné. Dobře se oblečte a nezapomeňte, že lepší je několik slabších vrstev než jedna silná.
  2. Správné vybavení. Snažtese na sportování patřičně vybavit. Helma a dobré lyžařské brýle jsou základ. Pokud se chystáte na snowboard, přibalte i chránič páteře, tzv. páteřák. Lyže i snowboard je nutné před sezónou seřídit, nabrousit hrany a zkontrolovat vázání.
  3. Ve společnosti. Snažte se sportovat spíše ve skupině. I na běžkařský výlet je lepší mít parťáka. 
  4. Rozcvička. Studené a neprotažené svaly jsou náchylnější ke zraněním. Rychlé rozcvičení svaly prokrví a ty vás pak budou lépe poslouchat i při větší zátěži.
  5. Hydratace. V létě se při pohybu napít nezapomínáte, tak proč v zimě? Vezměte si s sebou dostatek tekutin, ale zapomeňte na grog či podobné „zahřívací“ nápoje. Alkohol sice zvyšuje pocit tepla, ve skutečnosti však riskujete podchlazení.
  6. Umění padat. I když to není vždy jednoduché, správný dopad pomůže předejít mnoha komplikacím. Padejte na zadek, pouštějte včas hůlky a preventivně nezapomínejte na seřízení vázání na váhu.
  7. Respekt ke značení. Zimní sporty jsou dobrodružné i tak, nepokoušejte proto osud a nevydávejte se mimo značené sjezdovky do hlubokého sněhu či do lesů. Mohla by vás zaskočit nejen lyže zlomená o pařez.

(jez)

Zdroj: www.rheumatologynetwork.com

Hodnocení článku:
(2573 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Zatočte s podzimní depresí – a začněte hned ráno!

Zatočte s podzimní depresí – a začněte hned ráno!

Většinou platí, že jak se cítíme po probuzení, takový bude i celý den. Vezměte si proto k srdci následující rady – některým nepříjemnostem se možná nevyhnete, ale náladu si díky nim můžete zlepšit hned po ránu.
17. 11. 2013 Revmatoidní artritida
  Přibývání na váze může pomoci revmatoidní artritidě

Přibývání na váze může pomoci revmatoidní artritidě

Podle nového výzkumu britských lékařů se zdá, že by mohl být překonán jeden z mýtů o revmatoidní artritidě. Revmatici už pravděpodobně nebudou varováni před pohybem, ale naopak jim pohyb a posilování mohou přinést úlevu!
4. 4. 2010 Revmatoidní artritida
Může být alkohol prevencí proti revmatoidní artritidě?

Může být alkohol prevencí proti revmatoidní artritidě?

Zřejmě ano, ale jen v malém množství! Jeho střídmá konzumace údajně snižuje riziko rozvoje této nemoci, alespoň to tvrdí studie nedávno publikovaná v medicínském časopise British Medical Journal. Alkohol tak někdy může být i zdraví prospěšný.
25. 10. 2012 Revmatoidní artritida
10 tipů, jak zvládnout roli pečujícího s nadhledem

10 tipů, jak zvládnout roli pečujícího s nadhledem

Kromě špatností, které dokáže nadělat revmatické onemocnění na lidském těle, může mít zničující vliv i na psychiku člověka. Ti, kdo pečují o svého partnera s revmatickým onemocněním, se musí umět vypořádat s jeho náladovostí, nebo dokonce depresemi.
20. 5. 2011 Revmatoidní artritida
Reflexní terapie umí ulevit při artritidě

Reflexní terapie umí ulevit při artritidě

Probouzíte se s palčivou bolestí, klouby máte oteklé a každý pohyb se stává utrpením? Váš organismus sužuje nemoc zvaná revmatoidní artritida, která vede k deformacím a znehybnění kloubů.
16. 3. 2013 Revmatoidní artritida
Inzerce: