Novinky - revmatoidní artritida

Správný řez aneb Když artritidu pomáhá léčit chirurg

Správný řez aneb Když artritidu pomáhá léčit chirurg

Základem léčby revmatoidní artritidy je bezesporu rehabilitace a pravidelné užívání léků. V případě závažného postižení kloubů však nemusí být tato opatření dostačující a přichází na řadu ruka chirurga.

Základem léčby revmatoidní artritidy je bezesporu rehabilitace a pravidelné užívání léků. V případě závažného postižení kloubů však nemusí být tato opatření dostačující a přichází na řadu ruka chirurga. Jaké výkony vám mohou odborníci nabídnout?

Operace, které uleví

  1. Artroskopie. Jedná se o operační výkon, během kterého lékař za pomoci malého přístroje a miniaturního řezu vnikne do kloubu. Ten zjednodušeně řečeno vyčistí od nadbytečných či zánětem postižených částí. Tím by mělo dojít k úlevě od bolesti a zlepšení hybnosti – samotné onemocnění však artroskopie vyléčit nedokáže. Zákrok je takzvaně miniinvazivní neboli pro nemocného jen lehce zatěžující.
  2. Artroplastika. Obnovení funkce kloubu může být dosaženo výkonem zvaným artroplastika. Nemocný kloub je při ní rekonstruován nebo zcela či jen z části nahrazen novým materiálem.
  3. Artrodéza. Ke ztužení kloubu odborníci přistupují v případě, že je již z velké části zničený. Při zákroku se proto zafixuje v co nejvýhodnější poloze s vidinou zbavení bolesti za cenu omezení pohybu v kloubu. Tento zákrok je často využíván zejména v oblasti zápěstí.

Další zákroky, které lékaři u nemocných s revmatoidní artritidou provádějí, mají za cíl například odstranění kloubních deformit nebo uvolnění zkrácených šlach či utlačených nervů.

Kdy je nejvyšší čas 

Obecně se lékaři k chirurgickému výkonu kloní v následujících případech:

  • průběh onemocnění již nejde uspokojivě kontrolovat léky, obstřiky, fyzikální terapií či rehabilitací;
  • nemocný už není schopen zvládat aktivity běžného dne;
  • bolest je natolik nepříjemná, že ji dál nelze tolerovat;
  • z preventivních důvodů.

Pokud vás zajímají možnosti užití chirurgické léčby konkrétně ve vašem případě, neváhejte se na ně zeptat vašeho revmatologa či ortopeda.

(veri)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2432 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Těhotná revmatička? Proč ne!

Těhotná revmatička? Proč ne!

Trpíte nějakým druhem revmatického onemocnění a bojíte se přijít do jiného stavu? Nemusíte. Výsledky studie z University Medical Center v Nizozemsku totiž ukazují, že ženy s revmatoidní artritidou mají pravděpodobnost, že se jejich nemoc zlepší právě v průběhu těhotenství.
16. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Jedenáct tipů pro revmatiky, jak koupit správné boty

Jedenáct tipů pro revmatiky, jak koupit správné boty

Nalézt obuv, která by prospívala vašim chodidlům, není vždy tak snadné, jak by se mohlo zdát. Nemusíte se však obávat. Přívlastek kvalitní ještě rozhodně nemusí znamenat, že jsou boty předražené. Jak se tedy správně a rozumně obout, když tělo sužuje revmatická choroba?
10. 10. 2018 Revmatoidní artritida
Proč lupénka svědí?

Proč lupénka svědí?

Nepříjemné svědění, které bývá popisováno jako kousavý nebo pálivý pocit, patří mezi nejčastější projevy lupénky a trápí až 90 % pacientů. Co přesně ho způsobuje, jaké faktory ho zhoršují a jak jej řešit?
18. 11. 2021 Revmatoidní artritida
4 tipy pro zdravé nohy pro pacienty s artritidou

4 tipy pro zdravé nohy pro pacienty s artritidou

Nohy nás nosí celý život, přesto se k nim často chováme doslova macešsky. Dají se však přirovnat ke stavbě domu: Máme-li špatný základ, může se zřítit nakonec celý dům. Bohužel si někdy uvědomíme, že je třeba se o nohy starat, až když začnou problémy.
28. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: