Novinky - revmatoidní artritida

Jedenáct tipů pro revmatiky, jak koupit správné boty

Jedenáct tipů pro revmatiky, jak koupit správné boty

Nalézt obuv, která by prospívala vašim chodidlům, není vždy tak snadné, jak by se mohlo zdát. Nemusíte se však obávat. Přívlastek kvalitní ještě rozhodně nemusí znamenat, že jsou boty předražené. Jak se tedy správně a rozumně obout, když tělo sužuje revmatická choroba?

Zlatá střední cesta

Co se týče obouvání, existují dva extrémní typy lidí. První typ si kupuje boty pouze podle toho, jak se mu líbí na pohled. Takoví lidé netrvají na pohodlí, nemyslí na zdraví, a při nošení vysněné obuvi jsou mnohdy dokonce ochotní snášet bolest. Jejich protipólem jsou osoby zaměřené hlavně na zdraví svých nohou. Chodívají často úplně naboso nebo v tzv. kristuskách – speciálních kožených sandálech. Pokud jsou výjimečně nuceni použít standardní obuv, většinou se snaží napřed důkladně prověřit, jaké výhody jejich nohám poskytuje. Ideální spotřebitel je osoba, která stojí někde uprostřed těchto dvou extrémních typů. Jakožto revmatici byste si sice měli boty vybírat především s rozvahou, ale alternativní způsob obouvání rozhodně není vhodný pro každého pacienta.

Není to složité

Následující tipy vás mohou uchránit před zásadními chybami, které můžete udělat při výběru a nákupu nových bot.

  1. Na lodičky na jehlovém podpatku raději zapomeňte. I zdravá obuv však může mít podpatek – nižší, širší a měkčí. Důležité pro vaše nohy je, aby byl podpatek především stabilní. 
  2. Pozor na chůzi na boso! Ani tento způsob není moc vhodný a klenbě nohy rozhodně neprospívá. 
  3. Nekupujte si boty, které jsou vám těsné. Noha nemá dosahovat až ke špičce, ba naopak. Před prsty byste měli mít půl až jeden centimetr volného prostoru.
  4. Nikdy nenoste pantofle. Pro zdraví vašich nohou je u obuvi důležitá plná pata.
  5. Při nákupu bot zohledněte také tvar své nohy. Pokud se vám v nich prsty kroutí do nepřirozené polohy, nejsou pro vás boty vhodné. 
  6. Boty si raději vybírejte osobně – vyzkoušejte je a nezapomeňte se v nich pro jistotu i vícekrát projít. Obuv nekupujte, pokud zaznamenáte jakýkoliv problém, například pokud vás bota tlačí, je příliš nízká, vysoká nebo na noze nesedí.
  7. Dejte si záležet na tom, abyste v každé roční době nosili kvalitní boty. Když se boty ošlapou, ztratí tvar, začnou propouštět vodu nebo prasknou, vyhoďte je a pořiďte si nové.
  8. Nikdy si nepořizujte boty, které už byly nošené, ani od známých. 
  9. Vždy si obujte boty vhodné pro nadcházející den – podle počasí, aktuální bolestivosti nohou a plánované vzdálenosti, kterou musíte ujít. Pokud je venku zrovna nevlídně, nehleďte na krásu ani na soulad barev a vyberte to nejpohodlnější pro vaše nohy.
  10. U obuvi dbejte na širokou patu pro větší pohodlí chodidel.
  11. Nebojte se investovat do ortopedických doplňků – kvalitních vložek, gelových polštářků, patěnek a dalších pomůcek. Ani ty ale neudělají z nevhodné boty vhodnou.

Správně vybraná obuv může zdraví vašich nohou zlepšit, ta nesprávně vybraná jim naopak může značně uškodit. Na nakupování nových bot si proto udělejte dostatek času a věnujte mu dostatečnou péči.  

(pez)

Zdroj: http://blog.arthritis.org

 

Hodnocení článku:
(3606 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Někteří lidé musejí užívat silné léky proti bolesti. Většinou si na ně nebezpečnou, život ohrožující závislost nevypěstují. Jisté riziko ovšem existuje.
26. 10. 2016 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida: jíte správně?

Revmatoidní artritida: jíte správně?

Starší pacienti s revmatickým onemocněním si možná ještě vzpomínají na dříve používané „revmatické diety“. Ty se však již dlouho nedoporučují, přestože role výživy u této nemoci nevýznamná není.
1. 2. 2012 Revmatoidní artritida
Jezte vlákninu, přinutíte tak zánět k ústupu

Jezte vlákninu, přinutíte tak zánět k ústupu

Vyšší konzumace vlákniny má příznivý vliv na stav zánětu při revmatických nemocech. Tyto překvapivé výsledky přinesli američtí vědci. Vláknina prospívá srdci, může předejít některým nádorům a zlepšuje trávení.
10. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Jeden z nejčastějších omylů – revma je nemocí starších lidí

Jeden z nejčastějších omylů – revma je nemocí starších lidí

Velká část z více než 80 tisíc lidí, které u nás trápí revmatická onemocnění, je v produktivním věku, v podobě juvenilní idiopatické artritidy se ale vyskytují i u dětí. Potřebnou změnu pohledu na současnou léčbu revmatoidní artritidy nastartovala kampaň Revma výzva, díky níž se podařilo prosadit úhradu biologické léčby už ve stadiu střední závažnosti onemocnění. Jak moc důležitý je tento krok pro pacienty a co dalšího jim pomáhá, se dozvíte v rozhovoru s Editou Müllerovou, předsedkyní pacientské organizace Revma Liga Česká republika, z.s.
16. 7. 2019 Revmatoidní artritida
„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

„Vodní sedmička“ pro rozhýbání kloubů

Přinášíme skvělou zprávu všem, kteří trpí bolestivými klouby. Pokud milujete koupání, můžete při pobytu ve vodě spojit příjemné s užitečným. Vodní cviky jsou totiž fajn možností, jak kloubům zasaženým revmatickou nemocí pomoci.
3. 3. 2014 Revmatoidní artritida
Inzerce: