Novinky - revmatoidní artritida

Jedenáct tipů pro revmatiky, jak koupit správné boty

Jedenáct tipů pro revmatiky, jak koupit správné boty

Nalézt obuv, která by prospívala vašim chodidlům, není vždy tak snadné, jak by se mohlo zdát. Nemusíte se však obávat. Přívlastek kvalitní ještě rozhodně nemusí znamenat, že jsou boty předražené. Jak se tedy správně a rozumně obout, když tělo sužuje revmatická choroba?

Zlatá střední cesta

Co se týče obouvání, existují dva extrémní typy lidí. První typ si kupuje boty pouze podle toho, jak se mu líbí na pohled. Takoví lidé netrvají na pohodlí, nemyslí na zdraví, a při nošení vysněné obuvi jsou mnohdy dokonce ochotní snášet bolest. Jejich protipólem jsou osoby zaměřené hlavně na zdraví svých nohou. Chodívají často úplně naboso nebo v tzv. kristuskách – speciálních kožených sandálech. Pokud jsou výjimečně nuceni použít standardní obuv, většinou se snaží napřed důkladně prověřit, jaké výhody jejich nohám poskytuje. Ideální spotřebitel je osoba, která stojí někde uprostřed těchto dvou extrémních typů. Jakožto revmatici byste si sice měli boty vybírat především s rozvahou, ale alternativní způsob obouvání rozhodně není vhodný pro každého pacienta.

Není to složité

Následující tipy vás mohou uchránit před zásadními chybami, které můžete udělat při výběru a nákupu nových bot.

  1. Na lodičky na jehlovém podpatku raději zapomeňte. I zdravá obuv však může mít podpatek – nižší, širší a měkčí. Důležité pro vaše nohy je, aby byl podpatek především stabilní. 
  2. Pozor na chůzi na boso! Ani tento způsob není moc vhodný a klenbě nohy rozhodně neprospívá. 
  3. Nekupujte si boty, které jsou vám těsné. Noha nemá dosahovat až ke špičce, ba naopak. Před prsty byste měli mít půl až jeden centimetr volného prostoru.
  4. Nikdy nenoste pantofle. Pro zdraví vašich nohou je u obuvi důležitá plná pata.
  5. Při nákupu bot zohledněte také tvar své nohy. Pokud se vám v nich prsty kroutí do nepřirozené polohy, nejsou pro vás boty vhodné. 
  6. Boty si raději vybírejte osobně – vyzkoušejte je a nezapomeňte se v nich pro jistotu i vícekrát projít. Obuv nekupujte, pokud zaznamenáte jakýkoliv problém, například pokud vás bota tlačí, je příliš nízká, vysoká nebo na noze nesedí.
  7. Dejte si záležet na tom, abyste v každé roční době nosili kvalitní boty. Když se boty ošlapou, ztratí tvar, začnou propouštět vodu nebo prasknou, vyhoďte je a pořiďte si nové.
  8. Nikdy si nepořizujte boty, které už byly nošené, ani od známých. 
  9. Vždy si obujte boty vhodné pro nadcházející den – podle počasí, aktuální bolestivosti nohou a plánované vzdálenosti, kterou musíte ujít. Pokud je venku zrovna nevlídně, nehleďte na krásu ani na soulad barev a vyberte to nejpohodlnější pro vaše nohy.
  10. U obuvi dbejte na širokou patu pro větší pohodlí chodidel.
  11. Nebojte se investovat do ortopedických doplňků – kvalitních vložek, gelových polštářků, patěnek a dalších pomůcek. Ani ty ale neudělají z nevhodné boty vhodnou.

Správně vybraná obuv může zdraví vašich nohou zlepšit, ta nesprávně vybraná jim naopak může značně uškodit. Na nakupování nových bot si proto udělejte dostatek času a věnujte mu dostatečnou péči.  

(pez)

Zdroj: http://blog.arthritis.org

 

Hodnocení článku:
(3221 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lázeňské kúry jsou pro revma ideální, vyzkoušejte je i vy

Lázeňské kúry jsou pro revma ideální, vyzkoušejte je i vy

V léčbě revmatické artritidy se uplatňuje nejen užívání protizánětlivých léků, ale také fyzioterapie, rehabilitace a balneoterapie v lázních. Ty jsou vhodné zejména pro pacienty, u nichž má nemoc mírnější průběh.
24. 10. 2013 Revmatoidní artritida
Osm vánočních zádrhelů, které snadno proměníte v úspěch!

Osm vánočních zádrhelů, které snadno proměníte v úspěch!

Příprava Vánoc je náročná i pro zdravé lidi, co teprve pro nás revmatiky! Tyto Vánoce ale budou výjimečné, všechny problémy jsme totiž za vás předem vyřešili. A pokud nikoliv, alespoň vám vyloudíme úsměv na tváři.
18. 12. 2018 Revmatoidní artritida
 Proč nás v zimě bolí klouby

Proč nás v zimě bolí klouby

Revmatoidní artritida postihuje nejen klouby samotné, ale i tkáně kolem – šlachy a svaly. Je to onemocnění dlouhodobé a bolestivé. Řada pacientů popisuje zhoršení svých obtíží v souvislosti se změnou počasí, zvláště pak se snížením venkovní teploty.
5. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Nemocné klouby se nejvíce

Nemocné klouby se nejvíce "ozývají" na jaře

Aktivita revmatoidní artritidy v průběhu roku kolísá, mění se podle sezóny. Na jaře je obecně aktivita onemocnění vyšší, na podzim pak do určité míry "usíná" spolu s přírodou.
30. 5. 2011 Revmatoidní artritida
Tajuplná revmatoidní artritida – jak vzniká?

Tajuplná revmatoidní artritida – jak vzniká?

O příčinách některých nemocí víme vše. Revmatoidní artritida k nim bohužel nepatří. Přesto existují možnosti, jak riziko vzniku tohoto onemocnění snížit.
19. 9. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: