Novinky - revmatoidní artritida

Jedenáct tipů pro revmatiky, jak koupit správné boty

Jedenáct tipů pro revmatiky, jak koupit správné boty

Nalézt obuv, která by prospívala vašim chodidlům, není vždy tak snadné, jak by se mohlo zdát. Nemusíte se však obávat. Přívlastek kvalitní ještě rozhodně nemusí znamenat, že jsou boty předražené. Jak se tedy správně a rozumně obout, když tělo sužuje revmatická choroba?

Zlatá střední cesta

Co se týče obouvání, existují dva extrémní typy lidí. První typ si kupuje boty pouze podle toho, jak se mu líbí na pohled. Takoví lidé netrvají na pohodlí, nemyslí na zdraví, a při nošení vysněné obuvi jsou mnohdy dokonce ochotní snášet bolest. Jejich protipólem jsou osoby zaměřené hlavně na zdraví svých nohou. Chodívají často úplně naboso nebo v tzv. kristuskách – speciálních kožených sandálech. Pokud jsou výjimečně nuceni použít standardní obuv, většinou se snaží napřed důkladně prověřit, jaké výhody jejich nohám poskytuje. Ideální spotřebitel je osoba, která stojí někde uprostřed těchto dvou extrémních typů. Jakožto revmatici byste si sice měli boty vybírat především s rozvahou, ale alternativní způsob obouvání rozhodně není vhodný pro každého pacienta.

Není to složité

Následující tipy vás mohou uchránit před zásadními chybami, které můžete udělat při výběru a nákupu nových bot.

  1. Na lodičky na jehlovém podpatku raději zapomeňte. I zdravá obuv však může mít podpatek – nižší, širší a měkčí. Důležité pro vaše nohy je, aby byl podpatek především stabilní. 
  2. Pozor na chůzi na boso! Ani tento způsob není moc vhodný a klenbě nohy rozhodně neprospívá. 
  3. Nekupujte si boty, které jsou vám těsné. Noha nemá dosahovat až ke špičce, ba naopak. Před prsty byste měli mít půl až jeden centimetr volného prostoru.
  4. Nikdy nenoste pantofle. Pro zdraví vašich nohou je u obuvi důležitá plná pata.
  5. Při nákupu bot zohledněte také tvar své nohy. Pokud se vám v nich prsty kroutí do nepřirozené polohy, nejsou pro vás boty vhodné. 
  6. Boty si raději vybírejte osobně – vyzkoušejte je a nezapomeňte se v nich pro jistotu i vícekrát projít. Obuv nekupujte, pokud zaznamenáte jakýkoliv problém, například pokud vás bota tlačí, je příliš nízká, vysoká nebo na noze nesedí.
  7. Dejte si záležet na tom, abyste v každé roční době nosili kvalitní boty. Když se boty ošlapou, ztratí tvar, začnou propouštět vodu nebo prasknou, vyhoďte je a pořiďte si nové.
  8. Nikdy si nepořizujte boty, které už byly nošené, ani od známých. 
  9. Vždy si obujte boty vhodné pro nadcházející den – podle počasí, aktuální bolestivosti nohou a plánované vzdálenosti, kterou musíte ujít. Pokud je venku zrovna nevlídně, nehleďte na krásu ani na soulad barev a vyberte to nejpohodlnější pro vaše nohy.
  10. U obuvi dbejte na širokou patu pro větší pohodlí chodidel.
  11. Nebojte se investovat do ortopedických doplňků – kvalitních vložek, gelových polštářků, patěnek a dalších pomůcek. Ani ty ale neudělají z nevhodné boty vhodnou.

Správně vybraná obuv může zdraví vašich nohou zlepšit, ta nesprávně vybraná jim naopak může značně uškodit. Na nakupování nových bot si proto udělejte dostatek času a věnujte mu dostatečnou péči.  

(pez)

Zdroj: http://blog.arthritis.org

 

Hodnocení článku:
(3262 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

Léčba je vždy o spolupráci mezi lékařem a pacientem. A žádná úspěšná spolupráce se neobejde bez otevřené komunikace. Ani v případě revmatoidní artritidy tomu není jinak. Velmi pomůže, pokud budeme při pravidelných návštěvách v ordinaci upřímně mluvit o všech těžkostech, obavách a očekáváních spojených s nemocí a léčbou.
22. 1. 2021 Revmatoidní artritida
Borelióza a revmatoidní artritida? Záměna možná!

Borelióza a revmatoidní artritida? Záměna možná!

Dvě různá onemocnění, dvě různé vyvolávající příčiny. Přesto mají borelióza a artritida některé příznaky natolik podobné, že omyl není vyloučen. Medicína ale zná způsoby, jak odhalit pravdu.
6. 6. 2016 Revmatoidní artritida
  Přibývání na váze může pomoci revmatoidní artritidě

Přibývání na váze může pomoci revmatoidní artritidě

Podle nového výzkumu britských lékařů se zdá, že by mohl být překonán jeden z mýtů o revmatoidní artritidě. Revmatici už pravděpodobně nebudou varováni před pohybem, ale naopak jim pohyb a posilování mohou přinést úlevu!
4. 4. 2010 Revmatoidní artritida
Se zánětem si poradí zelený čaj

Se zánětem si poradí zelený čaj

Číňané považují zelený čaj za takřka zázračný nápoj. Současná západní medicína jim dává za pravdu. Nyní se zdá, že by zelený čaj mohl pomoci i pacientům s autoimunitními poruchami.
23. 4. 2009 Revmatoidní artritida
Počasí ovlivňuje bolest kloubů; změna klimatu (ne)pomůže

Počasí ovlivňuje bolest kloubů; změna klimatu (ne)pomůže

Řada lidí si spojuje chlad a vlhko mimo jiné se zhoršením kloubních bolestí. Věří, že počasí může souviset s mírou bolesti a potažmo tak ovlivňovat kromě kloubů i náladu. Opravdu zde existuje jasná souvislost, nebo je to jen další zakořeněný mýtus?
30. 11. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: