Novinky - revmatoidní artritida

Užívání metotrexátu u dětí

Užívání metotrexátu u dětí

Hlavním cílem při léčbě juvenilní idiopatické artritidy je umožnit dítěti, aby vedlo co nejnormálnější život. Léčba je proto komplexní a kombinuje farmakologickou terapii spolu s fyzikálními metodami.

Hlavním cílem při léčbě juvenilní idiopatické artritidy je umožnit dítěti, aby vedlo co nejnormálnější život. Samozřejmostí je snaha předejít nezvratnému postižení nejen kloubů, ale také dalších orgánů – zejména oka. Léčba je proto komplexní a kombinuje farmakologickou terapii spolu s fyzikálními metodami.

Z farmakologické léčby jsou obecně známá především nesteroidní antirevmatika, která ovlivňují zánět, bolest a případně snižují teplotu. Protože ale někdy pouze tato varianta nepostačuje, musíme počítat i s nasazením tzv. bazálních léků. V tomto případě je pak lékem první volby většinou metotrexát, proto se v následujícím textu budeme věnovat právě tomuto léku.

Jak na to…

Metotrexát existuje v injekční a tabletové formě. Tablety se podávají jednou týdně v jedné dávce, užívají se nalačno a zapíjí se dostatečným množstvím vody. Injekční forma se může pro dítě zdát jako méně příjemná varianta, ovšem oproti tabletám má jednu velkou výhodu – vstřebává se úplně. Na druhou stranu je aplikace vázána na zdravotnické zařízení, což může představovat problém například v době dovolených či prázdnin.

Zapomeňte na mléko i acylpyrin

Při užívání metotrexátu není třeba nikterak omezovat pohybovou aktivitu, v rehabilitaci pokračujte tak, jak jste zvyklí. Na co ale naopak dejte pozor, je stravovací režim v den podání léku. Z jídelníčku vylučte zejména mléko a mléčné výrobky.

Pokud vaše dítě užívá metotrexát, myslete také na možné ovlivnění dalšími užívanými léky. Vždy o ostatních lécích informujte ošetřujícího lékaře. Vůbec byste neměli podávat acylpyrin, raději zvolte léky s paracetamolem (Paralen, Panadol, Mexalen). Pozor dejte při užívání penicilinů, antiepileptik, trimetoprimu či cotrimoxazolu.

Plané neštovice mohou pěkně potrápit

Kontaktu s planými neštovicemi při léčbě metotrexátem se lékaři neobávají nadarmo. Tato infekce totiž může mít mnohem těžší průběh. Pokud tedy onemocní někdo ve vašem okolí, ve škole či školce, kontaktu s ním se rozhodně vyvarujte.

A kdyby přesto k takovému kontaktu došlo, opět platí zlaté pravidlo: Informujte lékaře! Ten ideálně do 24 hodin nasadí léčbu antivirotiky, která mohou případným komplikacím zabránit.

(pes)

Zdroj: www.kloubik.estranky.cz

Hodnocení článku:
(4228 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je charakteristická poškozením kloubů páteře, hrudního koše a končetin. Onemocnění je však zrádné v tom, že může postihnout i jiné orgány, výjimkou nejsou ani plíce. Problémy s dýcháním mohou být způsobeny poškozením kloubů, ale také přímým poškozením plicní tkáně. Pro udržení funkce dýchacího systému je důležitý zdravý životní styl a pravidelné cvičení.
10. 12. 2022 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Co kloubům nyní dáte, bohatě se vám vrátí

Co kloubům nyní dáte, bohatě se vám vrátí

Zhruba tak by se dal charakterizovat fakt, že pokud kloubům zvláště v zimě trošku „nepřilepšíme“, důsledky by nás mohly pěkně bolet. Ve stávajícím období se zkrátka vyplatí věnovat zvýšenou pozornost výživě a nezapomínat ani na vhodné doplňky stravy.
25. 12. 2011 Revmatoidní artritida
Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Nestresujte se. Ničíte si imunitu!

Imunitní systém je v dnešní době zatěžován ze všech stran: znečistěným ovzduším, nekvalitním stravováním, nedostatkem odpočinku, pohybu, a také stresem. Psychika má totiž na imunitu velký vliv.
26. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: