Novinky - revmatoidní artritida

Užívání metotrexátu u dětí

Užívání metotrexátu u dětí

Hlavním cílem při léčbě juvenilní idiopatické artritidy je umožnit dítěti, aby vedlo co nejnormálnější život. Léčba je proto komplexní a kombinuje farmakologickou terapii spolu s fyzikálními metodami.

Hlavním cílem při léčbě juvenilní idiopatické artritidy je umožnit dítěti, aby vedlo co nejnormálnější život. Samozřejmostí je snaha předejít nezvratnému postižení nejen kloubů, ale také dalších orgánů – zejména oka. Léčba je proto komplexní a kombinuje farmakologickou terapii spolu s fyzikálními metodami.

Z farmakologické léčby jsou obecně známá především nesteroidní antirevmatika, která ovlivňují zánět, bolest a případně snižují teplotu. Protože ale někdy pouze tato varianta nepostačuje, musíme počítat i s nasazením tzv. bazálních léků. V tomto případě je pak lékem první volby většinou metotrexát, proto se v následujícím textu budeme věnovat právě tomuto léku.

Jak na to…

Metotrexát existuje v injekční a tabletové formě. Tablety se podávají jednou týdně v jedné dávce, užívají se nalačno a zapíjí se dostatečným množstvím vody. Injekční forma se může pro dítě zdát jako méně příjemná varianta, ovšem oproti tabletám má jednu velkou výhodu – vstřebává se úplně. Na druhou stranu je aplikace vázána na zdravotnické zařízení, což může představovat problém například v době dovolených či prázdnin.

Zapomeňte na mléko i acylpyrin

Při užívání metotrexátu není třeba nikterak omezovat pohybovou aktivitu, v rehabilitaci pokračujte tak, jak jste zvyklí. Na co ale naopak dejte pozor, je stravovací režim v den podání léku. Z jídelníčku vylučte zejména mléko a mléčné výrobky.

Pokud vaše dítě užívá metotrexát, myslete také na možné ovlivnění dalšími užívanými léky. Vždy o ostatních lécích informujte ošetřujícího lékaře. Vůbec byste neměli podávat acylpyrin, raději zvolte léky s paracetamolem (Paralen, Panadol, Mexalen). Pozor dejte při užívání penicilinů, antiepileptik, trimetoprimu či cotrimoxazolu.

Plané neštovice mohou pěkně potrápit

Kontaktu s planými neštovicemi při léčbě metotrexátem se lékaři neobávají nadarmo. Tato infekce totiž může mít mnohem těžší průběh. Pokud tedy onemocní někdo ve vašem okolí, ve škole či školce, kontaktu s ním se rozhodně vyvarujte.

A kdyby přesto k takovému kontaktu došlo, opět platí zlaté pravidlo: Informujte lékaře! Ten ideálně do 24 hodin nasadí léčbu antivirotiky, která mohou případným komplikacím zabránit.

(pes)

Zdroj: www.kloubik.estranky.cz

Hodnocení článku:
(4502 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Pět tipů, jak rozhýbat po ránu ztuhlé klouby

Pět tipů, jak rozhýbat po ránu ztuhlé klouby

Neohebnost kloubů provázející vstávání představuje jeden z nejtypičtějších příznaků artritidy. Potíže mohou trvat i déle než hodinu. Člověk pociťuje tuhost prstů na rukou a není schopen ohnout drobné klouby v pěst. Jak se rychle dostat do formy?
11. 4. 2016 Revmatoidní artritida
S revmatem na kole aneb Šlápněte do pedálů

S revmatem na kole aneb Šlápněte do pedálů

Pokračujeme v našem seriálu o doporučených pohybových aktivitách u revmatických onemocnění. Dnes se zaměříme na cyklistiku, jeden z nejvhodnějších sportů při těchto problémech.
12. 3. 2012 Revmatoidní artritida
Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
3. 9. 2024 Revmatoidní artritida
Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část první

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část první

Fibromyalgie – nevšední diagnóza, kterou mnozí lékaři jen těžko hledají v paměti. Nepochopené a často „poddiagnostikované“ onemocnění. Pro svého nositele však velmi zatěžující a svým chronickým průběhem až zničující. I proto je důležité ji diagnostikovat a začít léčit včas.
20. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Na výročním zasedání Radiologické společnosti v Severní Americe padlo v prosinci 2009 překvapivé tvrzení – nadměrná fyzická aktivita může u mužů a žen ve středním věku způsobit postižení kolenních kloubů a také zvyšovat riziko vzniku osteoartritidy.
17. 1. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: