Novinky - revmatoidní artritida

Užívání metotrexátu u dětí

Užívání metotrexátu u dětí

Hlavním cílem při léčbě juvenilní idiopatické artritidy je umožnit dítěti, aby vedlo co nejnormálnější život. Léčba je proto komplexní a kombinuje farmakologickou terapii spolu s fyzikálními metodami.

Hlavním cílem při léčbě juvenilní idiopatické artritidy je umožnit dítěti, aby vedlo co nejnormálnější život. Samozřejmostí je snaha předejít nezvratnému postižení nejen kloubů, ale také dalších orgánů – zejména oka. Léčba je proto komplexní a kombinuje farmakologickou terapii spolu s fyzikálními metodami.

Z farmakologické léčby jsou obecně známá především nesteroidní antirevmatika, která ovlivňují zánět, bolest a případně snižují teplotu. Protože ale někdy pouze tato varianta nepostačuje, musíme počítat i s nasazením tzv. bazálních léků. V tomto případě je pak lékem první volby většinou metotrexát, proto se v následujícím textu budeme věnovat právě tomuto léku.

Jak na to…

Metotrexát existuje v injekční a tabletové formě. Tablety se podávají jednou týdně v jedné dávce, užívají se nalačno a zapíjí se dostatečným množstvím vody. Injekční forma se může pro dítě zdát jako méně příjemná varianta, ovšem oproti tabletám má jednu velkou výhodu – vstřebává se úplně. Na druhou stranu je aplikace vázána na zdravotnické zařízení, což může představovat problém například v době dovolených či prázdnin.

Zapomeňte na mléko i acylpyrin

Při užívání metotrexátu není třeba nikterak omezovat pohybovou aktivitu, v rehabilitaci pokračujte tak, jak jste zvyklí. Na co ale naopak dejte pozor, je stravovací režim v den podání léku. Z jídelníčku vylučte zejména mléko a mléčné výrobky.

Pokud vaše dítě užívá metotrexát, myslete také na možné ovlivnění dalšími užívanými léky. Vždy o ostatních lécích informujte ošetřujícího lékaře. Vůbec byste neměli podávat acylpyrin, raději zvolte léky s paracetamolem (Paralen, Panadol, Mexalen). Pozor dejte při užívání penicilinů, antiepileptik, trimetoprimu či cotrimoxazolu.

Plané neštovice mohou pěkně potrápit

Kontaktu s planými neštovicemi při léčbě metotrexátem se lékaři neobávají nadarmo. Tato infekce totiž může mít mnohem těžší průběh. Pokud tedy onemocní někdo ve vašem okolí, ve škole či školce, kontaktu s ním se rozhodně vyvarujte.

A kdyby přesto k takovému kontaktu došlo, opět platí zlaté pravidlo: Informujte lékaře! Ten ideálně do 24 hodin nasadí léčbu antivirotiky, která mohou případným komplikacím zabránit.

(pes)

Zdroj: www.kloubik.estranky.cz

Hodnocení článku:
(5528 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

44letý Zdeněk patří mezi pacienty, které dlouhou dobu trápily bolesti zad, ovšem příčinu svých potíží neznal. Už na střední škole na tělocviku například při fotbale opakovaně upadl, měl problémy se zvednout a pak ho několik dní bolela záda. Stejně tak na vojně a později při nástupu do zaměstnání. Až pozorná oční lékařka jej v 27 letech nasměrovala na revmatologii.
12. 11. 2022 Revmatoidní artritida
Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.
21. 8. 2021 Revmatoidní artritida
Artritida a spánek. Pět tipů na dobrou noc

Artritida a spánek. Pět tipů na dobrou noc

Až 80 procent jedinců s revmatoidní artritidou si stěžuje na špatné spaní. Nemohou usnout, často se budí a vstávají s kohoutem. Bohužel nedostatek kvalitního spánku zhoršuje projevy nemoci. Proto přinášíme pět triků, jak se problémů se spaním zbavit.
8. 6. 2017 Revmatoidní artritida
Revmatoidní, nebo psoriatická artritida? Jak je rozeznat?

Revmatoidní, nebo psoriatická artritida? Jak je rozeznat?

Revmatoidní artritida i o něco méně známá psoriatická artritida jsou choroby charakteristické postižením kloubů. V obou případech je na vině imunitní systém, který napadá zdravé buňky vlastního organismu. Přesto se jedná o odlišná onemocnění a jako k takovým je nutné k nim přistupovat. V následujících řádcích budou popsány společné rysy obou chorob i znaky, pomocí kterých je možné je od sebe odlišit.
16. 9. 2024 Revmatoidní artritida
Pohyb s revmatem: které sporty raději vynechat

Pohyb s revmatem: které sporty raději vynechat

Existují pohybové aktivity, které lidem trpícím některou z revmatických nemocí nijak neubližují. Stejně tak však jsou jisté druhy sportovních disciplín, které pro revmatiky z hlediska jejich onemocnění vhodné rozhodně nejsou.
15. 4. 2012 Revmatoidní artritida
Vraťte kloubům kondici správným pohybem!

Vraťte kloubům kondici správným pohybem!

Stává se vám, že se po ránu probudíte s bolavými a ztuhlými klouby? Nemůžete se rozhýbat po dlouhém sezení v autě či u počítače? Jednoduchá, ale účinná cvičení jsou cestou, jak své klouby opět popohnat k činnosti.
21. 3. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: