Novinky - revmatoidní artritida

Rady pro rodiče dětí s artritidou

Rady pro rodiče dětí s artritidou

Pro žádného rodiče není příjemné zjistit, že jeho dítě trpí závažnou chorobou, kterou juvenilní idiopatická artritida (JIA) bezesporu je. Velký nápor představuje nejen na psychiku, ale také na čas.

Pro žádného rodiče není příjemné zjistit, že jeho dítě trpí závažnou chorobou, kterou juvenilní idiopatická artritida (JIA) bezesporu je. Již od stanovení diagnózy se musí potýkat s velkým náporem zejména na psychiku a následně se objevují i vysoké nároky na čas.

Rodiče se svým potomkem musí denně cvičit, podstupovat řadu lékařských vyšetření, intenzivně rehabilitovat. Jak to všechno zvládnout a jak se neztratit v záplavě informací? Zkuste se držet následujícího přehledu.

1. Základním bodem je praktický lékař, kterému důvěřujete.

Jedná se o prvního z řady odborníků, s nimiž budete nadále v kontaktu. S ním budete konzultovat zdravotní stav svého dítěte, absolvovat zde pravidelné prohlídky a od něj dostanete také doporučení k řadě dalších lékařů z odborných ambulancí.

2. Zjistěte o nemoci co možná nejvíce.

Rozsáhlým zdrojem informací je samozřejmě internet. K základní orientaci je užitečný, nikdy se ale neřiďte pouze podle něj. To, co si přečtete, vždy zkonzultujte se svým ošetřujícím lékařem, ten by měl mít poslední slovo.

Vždy ho také informujte, pokud se jakkoliv změní zdravotní stav vašeho dítěte nebo pokud máte v úmyslu zahrnout do léčby například alternativní metody.

3. Najděte si nové známé s podobným problémem.

Můžete opět zapátrat na internetu nebo se poptejte v ordinaci lékaře. U nás existuje například Kloubík, klub, jehož cílem je pomáhat dětem i rodičům, kteří žijí s juvenilní chronickou artritidou. Dozvíte se, co komu pomáhá, kam jet do lázní, nebo se můžete zúčastnit třeba společného víkendu.

4. Zapojte celou rodinu i přátele.

Se svým problémem nezůstávejte sami. Otevřeně přátelům i členům rodině sdělte, že je vaše dítě nemocné. Promyslete si, jak by vám mohli být nápomocni, mnohdy postačí maličkost. Mohou vám mimo jiné i ušetřit čas, který vy pak můžete věnovat svému dítěti.

5. Zaveďte si diář.

Mnohdy může být obtížné všechno zorganizovat. Abyste nenosili všechny informace v hlavě, pište si poznámky do diáře. Ten budete mít vždy po ruce a odpadne vám stres, že něco zapomenete nebo promeškáte plánovanou schůzku s lékařem či cvičení.

6. Ptejte se.

Nebojte se zeptat se na cokoliv, co vás trápí nebo zajímá. Lékař, sestra nebo rehabilitační pracovník vám jistě rádi na všechny otázky odpoví. A vy budete mít jistotu, že jste nic nezanedbali.

(pes)

Zdroj: www.arthritisvic.org.au

Hodnocení článku:
(3646 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Jaké mohou být nenápadné projevy nonradiografické axiální spondyloartritidy?

Jaké mohou být nenápadné projevy nonradiografické axiální spondyloartritidy?

Bolest v dolní části zad, ranní ztuhlost, záněty končetinových kloubů a svalových úponů, ale také poruchy vidění. Poměrně vzácná forma autoimunitního onemocnění páteřních kloubů může mít řadu projevů, které nemusí vést ke stanovení správné diagnózy. Obzvláště když na rentgenových snímcích nejsou patrné zánětlivé změny v oblasti páteře.
28. 2. 2020 Revmatoidní artritida
Zbavte se podzimních depresí. Budete zdravější!

Zbavte se podzimních depresí. Budete zdravější!

Současné sychravé počasí a chladné šedavé dny na náladě nikomu nepřidají. Převážná část populace sice zvládá tohle roční období bez větších problémů, ovšem některé jedince doslova deptá.
24. 11. 2012 Revmatoidní artritida
Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Jedenáct tipů pro revmatiky, jak koupit správné boty

Jedenáct tipů pro revmatiky, jak koupit správné boty

Nalézt obuv, která by prospívala vašim chodidlům, není vždy tak snadné, jak by se mohlo zdát. Nemusíte se však obávat. Přívlastek kvalitní ještě rozhodně nemusí znamenat, že jsou boty předražené. Jak se tedy správně a rozumně obout, když tělo sužuje revmatická choroba?
10. 10. 2018 Revmatoidní artritida
Bolí vás klouby? Správná diagnóza možná chvíli potrvá

Bolí vás klouby? Správná diagnóza možná chvíli potrvá

Artritida je pojem popisující zánět kloubu, většinou bolestivý. Avšak existují různé typy artritid, mezi které patří i ta revmatoidní. Jak ji však poznat? Dobrat se k této diagnóze nebývá snadným ani rychlým procesem.
16. 8. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: