Novinky - revmatoidní artritida

Nepleťte si pojmy – revmatoidní artritida není artróza!

Nepleťte si pojmy – revmatoidní artritida není artróza!

Revmatoidní artritidu a artrózu mnoho lidí zaměňuje. Tato dvě onemocnění mají sice leccos společného, mají však také celou řadu odlišností. Jaké příznaku jsou pro ně typické?

Když trpí nejen klouby

Revmatoidní artritida je chronické kloubní onemocnění, které může ovlivnit nejen klouby. U asi 40 % pacientů nemoc zasáhne i další orgány – kůži, oči, srdce, plíce nebo krevní cévy. Vzniká na podkladě autoimunity – obranný systém funguje nesprávně a napadá struktury vlastního těla. K léčbě se používají léky, které tlumí reakci imunity. Patří sem kortikoidy, DMARDs nebo cílená léčba.

Opotřebované chrupavky

Osteoartróza je nemoc, která se týká pouze kloubů. I když může být zasažen jakýkoliv kloub, nejčastěji to bývají kolena, ruce nebo kyčle. Vzácně onemocní ramenní kloub, kotník nebo klouby zápěstí. Řešením jsou režimová opatření – úprava hmotnosti, zlepšení životního stylu, cvičení. Dále se využívají léky, které mají za cíl zpomalit nebo zastavit další ničení chrupavky. 

Rozdíly mezi oběma nemocemi shrnuje následující přehledná tabulka: 

  Revmatoidní artritida Osteoartróza
Věk, ve kterém onemocnění nejčastěji propukne Může se objevit kdykoliv Obvykle u starších lidí
Rychlost rozvoje onemocnění Často velmi rychlý, během týdnů či měsíců Onemocnění se zhoršuje pomalu, v řádu let
 Kloubní projevy Klouby bolí, jsou zatuhlé, oteklé Klouby bolí, ale obvykle neotékají
Postižené klouby Nemoc obvykle postihuje symetricky malé i větší klouby těla – oba lokty, obě kolena či zápěstí Obtíže obvykle začínají jedním kloubem a pak se nemoc šíří. Symptomy se projevují postupně a bývá postižena jedna skupina kloubů (páteř, kolena, kyčle)
Trvání ranní ztuhlosti kloubů Ranní ztuhlost kloubů obvykle trvá déle než 1 hodinu Ranní ztuhlost obvykle trvá méně než hodinu. Vrací se večer nebo po zvýšené zátěži
Mimokloubní příznaky Celková únava, postižení dalších orgánů Mimokloubní příznaky nejsou přítomné

(brbr)

Zdroj: https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/tc/comparing-rheumatoid-arthritis-and-osteoarthritis-topic-overview

Hodnocení článku:
(3034 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Těžká rána revmatiků

Těžká rána revmatiků

Ranní ztuhlost, omezená pohyblivost a pomalé pohyby v postiženém kloubu – to je obrázek běžného rána většiny pacientů s revmatoidní artritidou. Jenže ranní ztuhlost nezávisí jen na tom, kdy se kloubům začne chtít pracovat, ale například i na počasí a na psychickém rozpoložení člověka.
14. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Tajuplná revmatoidní artritida – jak vzniká?

Tajuplná revmatoidní artritida – jak vzniká?

O příčinách některých nemocí víme vše. Revmatoidní artritida k nim bohužel nepatří. Přesto existují možnosti, jak riziko vzniku tohoto onemocnění snížit.
19. 9. 2016 Revmatoidní artritida
V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

Cílenou léčbu si můžeme představit jako zkušeného odstřelovače. Její hlavní pracovní náplní je precizní zaměření terče, stisknutí spouště a úspěšné zneškodnění protivníka zásahem přesným na milimetr. Tajuplně znějící léčba vyvinutá díky pokrokům molekulární biologie se uplatňuje v terapii řady závažných onemocnění, a to včetně revmatoidní artritidy.
17. 9. 2020 Revmatoidní artritida
Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Rozhovor s odborníkem na téma Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se v České republice objevuje u jednoho procenta populace. Postihuje tak zhruba sto tisíc lidí. Nejčastěji tímto zánětlivým onemocněním trpí ženy, které mají dědičné predispozice. V pořadu U lékaře o revmatoidní artritidě mluvil profesor Jiří Vencovský - předseda české revmatologické společnosti Jana Evangelisty Purkyněho, který zároveň pracuje v revmatologickém ústavu v Praze.
12. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: