Novinky - revmatoidní artritida

Chcete, aby vám klouby dlouho sloužily? Zhubněte

Chcete, aby vám klouby dlouho sloužily? Zhubněte

Nadváha představuje významné zdravotní riziko i pro zcela „zdravého“ člověka. Pro pacienty s revmatoidní artritidou je ale obezita daleko větším problémem. Chorobou postižené klouby jsou totiž nadbytečnými kilogramy nepřiměřeně zatěžovány a jejich degenerace probíhá o to rychleji...

avíc lidé trpící JIA (juvenilní idiopatickou artritidou) mají k obezitě jistě větší předpoklady. Jednak je jejich fyzická aktivita obvykle omezená kvůli bolesti kloubů, jednak někteří musí užívat léky – kortikoidy, jejichž nežádoucím účinkem je obezita.

Váha pod kontrolou

Dítě s JIA by tedy mělo mít takový režim, aby se vzniku obezity pokud možno zabránilo. Součástí léčby proto musí být jak přiměřená fyzická aktivita, tak adekvátní a zdravá strava, která dítěti na jedné straně zabezpečí všechnu potřebnou energii pro růst a boj s nemocí, ale na druhé straně nepovede k nadváze.

Různých „zaručených“ diet ke snížení nadváhy existují tisíce. Velká vědecká studie publikovaná v loňském roce v New England Journal of Medicine srovnávala čtyři typy diet u více než 800 obézních osob. Dietní režimy byly: nízkotučná strava s průměrným obsahem bílkovin, nízkotučná s vysokým obsahem bílkovin, vysokotučná s průměrným množstvím bílkovin a konečně dieta s vysokým množstvím tuků i bílkovin.

Omezte energetický příjem

Výsledky srovnávací studie vědce poněkud překvapily. Očekávali, že dieta s vyšším obsahem bílkovin povede k významnějšímu snížení hmotnosti, to se ale nepotvrdilo. Hlavním společným jmenovatelem bylo celkové snížení přijímaných kalorií bez většího rozdílu v jejich formě. Rozdíl byl ovšem v tom, že pacienti na dietě s vyšším obsahem bílkovin si zachovali více svalové hmoty a ztratili spíše tělesný tuk.

Drastické diety nejsou řešením

U dětí s JIA jsou rozhodně nevhodné veškeré „drastické“ typy diet, kterými se mnohdy moří dospělí lidé. Vždy by měla zůstat zachována pestrost stravy a její rovnoměrné složení, omezit je třeba hlavně sladké nápoje a smažená jídla. Dietní opatření je dobré konzultovat s revmatologem a přizpůsobit na míru dítěti.

(omat)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2013 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Kmenové buňky – hudba budoucnosti

Kmenové buňky – hudba budoucnosti

Chrupavka z kmenových buněk skýtá naději pro poškozené kolenní klouby. Vědci totiž zjistili, že chrupavka může vzniknout použitím dospělých kmenových buněk kostní dřeně a kůže, a v současnosti navíc experimentují s rozličnými chemickými a mechanickými stimuly, aby zlepšili její vlastnosti.
6. 12. 2009 Revmatoidní artritida
Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

V současné době je cílená biologická léčba standardem v léčbě mnoha onemocnění, včetně nádorových nemocí či autoimunitních chorob (včetně revmatoidní artritidy, psoriázy či Bechtěrevovy choroby). Její využití s sebou nese řadu benefitů, přesto však není vhodná pro každého. V některých případech nemůže být podána vůbec, v některých je na ošetřujícím lékaři, aby zvážil její přínosy a rizika.
6. 8. 2022 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak

Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak

Přestože se v názvu této nemoci skrývá slovo „arthros“ neboli kloub, není to jediné místo, které může postihnout. Nemocné revmatoidní artritidou totiž často trápí také různé postižení očí.
2. 9. 2012 Revmatoidní artritida
Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Navrhl vám lékař možnost využít biologickou léčbu a vy nevíte, co od ní očekávat? Kladete si otázky, jak tato léčba vlastně probíhá a nakolik ovlivní váš život? Zde najdete základní informace o cílené léčbě. Podrobnosti by vám ale vždy měl vysvětlit váš lékař...
1. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: