Novinky - revmatoidní artritida

  Přibývání na váze může pomoci revmatoidní artritidě

Přibývání na váze může pomoci revmatoidní artritidě

Podle nového výzkumu britských lékařů se zdá, že by mohl být překonán jeden z mýtů o revmatoidní artritidě. Revmatici už pravděpodobně nebudou varováni před pohybem, ale naopak jim pohyb a posilování mohou přinést úlevu!

Žádná čokoláda, ale cvičení!

Když lékaři mluví o přibývání na váze, nerozumí se tím vyšší konzumace čokolády a podobných vysokokalorických dobrot. Zvýšit hmotnost se totiž dá nejen nezdravým nabráním tuku, ale i poctivým cvičením, které vede ke zvětšení svaloviny. Právě to je pro člověka s revmatoidní artritidou velmi důležité.

Speciální zpevňující výcvik

Tato metoda byla vyzkoušena a provedena ve Velké Británii. Je to v podstatě silový trénink, odborně nazvaný postupující zpevňující výcvik (PRT). U této metody dochází k nárůstu tělesné hmotnosti, protože pravidelným posilováním svalů dochází ke zvětšení svaloviny. Když tuto léčbu odborníci zhodnotili, zjistili, že posílení svalů může zvýšit tělesné funkce u lidí s revmatoidní artritidou.

Více pohybu prospívá

Všichni, kdo se zúčastnili tohoto kurzu, si zvýšili nejen velikost svaloviny, ale také se jim podařilo zbavit se nadbytečného břišního, zádového a hrudního tuku. Také lidem, kteří vstupovali do kurzu s velmi nízkou hmotností, cvičení velmi pomohlo k tomu, aby zvýšili svoji svalovou hmotu.

Cvičení 3× týdně

Celý výzkum probíhal tři měsíce. Účastníci v něm 3× týdně cvičili vždy 3 soubory cviků (z celkových 8). V každém souboru cviků postupně procvičili stahování bicepsů, protlačení tricepsů, tlak na hruď, sezení do dřepu, tlak na nohy, natažení nohou, pokrčení nohou a stání se zvednutým bércem. Cviky, které lidé cvičili, nebyly novinkou, změnila se ale frekvence a intenzita.

Váha pod kontrolou

Britský odborník, který byl vedoucím v tomto výzkumu, má na závěr několik rad. Doporučuje, aby si lidé úvodní zvýšení svalové síly kontrolovali pomocí váhy. V druhé fázi je vhodné posilování pomocí činek pod dohledem zkušeného instruktora a po několika měsících úspěšného tréninku přechod na udržovací cvičení, které se tak stane běžnou denní součástí.

(Syna)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(3242 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Chřipka a artritida – to je nebezpečná kombinace!

Chřipka a artritida – to je nebezpečná kombinace!

Chřipka je nepříjemný zážitek pro každého. Pokud máte revmatoidní artritidu, platí to dvojnásob. To proto, že každé autoimunitní onemocnění poškozuje funkci imunitního systému, takže se obtížněji brání infekcím.
26. 2. 2018 Revmatoidní artritida
Těžká rána revmatiků

Těžká rána revmatiků

Ranní ztuhlost, omezená pohyblivost a pomalé pohyby v postiženém kloubu – to je obrázek běžného rána většiny pacientů s revmatoidní artritidou. Jenže ranní ztuhlost nezávisí jen na tom, kdy se kloubům začne chtít pracovat, ale například i na počasí a na psychickém rozpoložení člověka.
14. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Osm tipů, jak artritické klouby udržet ve formě

Osm tipů, jak artritické klouby udržet ve formě

Pravidelné cvičení utužuje fyzické i psychické zdraví. Toto pravidlo platí dvojnásob pro jedince trpící revmatoidní artritidou. Vědecké výzkumy totiž ukazují, že pohyb zlepšuje pohyblivost kloubů, brání rozvoji svalové slabosti a přispívá k udržení duševní pohody.
25. 6. 2015 Revmatoidní artritida
Chcete, aby vám klouby dlouho sloužily? Zhubněte

Chcete, aby vám klouby dlouho sloužily? Zhubněte

Nadváha představuje významné zdravotní riziko i pro zcela „zdravého“ člověka. Pro pacienty s revmatoidní artritidou je ale obezita daleko větším problémem. Chorobou postižené klouby jsou totiž nadbytečnými kilogramy nepřiměřeně zatěžovány a jejich degenerace probíhá o to rychleji...
17. 10. 2010 Revmatoidní artritida
 Proč nás v zimě bolí klouby

Proč nás v zimě bolí klouby

Revmatoidní artritida postihuje nejen klouby samotné, ale i tkáně kolem – šlachy a svaly. Je to onemocnění dlouhodobé a bolestivé. Řada pacientů popisuje zhoršení svých obtíží v souvislosti se změnou počasí, zvláště pak se snížením venkovní teploty.
5. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: