Novinky - revmatoidní artritida

  Přibývání na váze může pomoci revmatoidní artritidě

Přibývání na váze může pomoci revmatoidní artritidě

Podle nového výzkumu britských lékařů se zdá, že by mohl být překonán jeden z mýtů o revmatoidní artritidě. Revmatici už pravděpodobně nebudou varováni před pohybem, ale naopak jim pohyb a posilování mohou přinést úlevu!

Žádná čokoláda, ale cvičení!

Když lékaři mluví o přibývání na váze, nerozumí se tím vyšší konzumace čokolády a podobných vysokokalorických dobrot. Zvýšit hmotnost se totiž dá nejen nezdravým nabráním tuku, ale i poctivým cvičením, které vede ke zvětšení svaloviny. Právě to je pro člověka s revmatoidní artritidou velmi důležité.

Speciální zpevňující výcvik

Tato metoda byla vyzkoušena a provedena ve Velké Británii. Je to v podstatě silový trénink, odborně nazvaný postupující zpevňující výcvik (PRT). U této metody dochází k nárůstu tělesné hmotnosti, protože pravidelným posilováním svalů dochází ke zvětšení svaloviny. Když tuto léčbu odborníci zhodnotili, zjistili, že posílení svalů může zvýšit tělesné funkce u lidí s revmatoidní artritidou.

Více pohybu prospívá

Všichni, kdo se zúčastnili tohoto kurzu, si zvýšili nejen velikost svaloviny, ale také se jim podařilo zbavit se nadbytečného břišního, zádového a hrudního tuku. Také lidem, kteří vstupovali do kurzu s velmi nízkou hmotností, cvičení velmi pomohlo k tomu, aby zvýšili svoji svalovou hmotu.

Cvičení 3× týdně

Celý výzkum probíhal tři měsíce. Účastníci v něm 3× týdně cvičili vždy 3 soubory cviků (z celkových 8). V každém souboru cviků postupně procvičili stahování bicepsů, protlačení tricepsů, tlak na hruď, sezení do dřepu, tlak na nohy, natažení nohou, pokrčení nohou a stání se zvednutým bércem. Cviky, které lidé cvičili, nebyly novinkou, změnila se ale frekvence a intenzita.

Váha pod kontrolou

Britský odborník, který byl vedoucím v tomto výzkumu, má na závěr několik rad. Doporučuje, aby si lidé úvodní zvýšení svalové síly kontrolovali pomocí váhy. V druhé fázi je vhodné posilování pomocí činek pod dohledem zkušeného instruktora a po několika měsících úspěšného tréninku přechod na udržovací cvičení, které se tak stane běžnou denní součástí.

(Syna)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2954 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Zánětlivé autoimunitní onemocnění revmatoidní artritida ovlivňuje nemocné po všech stránkách. Mají bolesti, zejména zad a kloubů, bývají unavení, a proto obvykle musí výrazně ubrat ze svého životního tempa. Pochopitelně se to týká i zaměstnání. Říci, či neříci o své nemoci zaměstnavateli? Žádat o snížený úvazek? Případně změnit kvalifikaci? To vše a mnoho dalšího pacienti řeší, jak vyplývá i z příběhů dvou mladých žen s revmatickou nemocí.
18. 5. 2020 Revmatoidní artritida
Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příběh mé revmatoidní artritidy: Hlavně zůstat silnou

Příznaky revmatoidní artritidy se mohou projevit již v raném dětství. V různé formě postihují revmatické nemoci více než sto ze sta tisíc dětí. Dnes téměř 30leté Američance diagnostikovali revmatoidní artritidu již ve čtrnácti měsících věku. Přes kvalitní biologickou léčbu se s nemocí a s problémy, které s sebou přináší jak revmatoidní artritida sama, tak její léčba, potýká dodnes.
16. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy jsou látky, které se jako součásti různých enzymů účastní řady pochodů v těle. Přijímáme je v potravě a většinou o nich ani nevíme. Když řekneme například větu „Vezmi si mrkev, abys dobře viděl,“ ve skutečnosti tím říkáme: „Vitamin A v mrkvi obsažený dokáže ochránit oči před případnou infekcí.“
16. 1. 2011 Revmatoidní artritida
Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.
5. 6. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: