Novinky - revmatoidní artritida

Poznejte revmatoidní artritidu včas

Poznejte revmatoidní artritidu včas

Pokud vás bolí klouby a vaše pohyblivost a s ní i kvalita života se zhoršuje, něco je jistě v nepořádku. Možná se jedná o revmatoidní artritidu, lidově revma.

Nepodceňte lékařskou prohlídku

Váš praktický lékař může vyslovit podezření na tuto autoimunitní chorobu na základě vašich příznaků. Proto vás pošle na vyšetření ke specialistovi – revmatologovi. Ten musí určit, jestli se opravdu jedná právě o revmatoidní artritidu, nebo o jiný kloubní zánět. Aby byla diagnóza spolehlivá, lékař se vyptá na vaše obtíže a rodinnou anamnézu (onemocnění vyskytující se u vašich blízkých příbuzných). Pečlivě vás vyšetří a následně vás odešle k provedení různých testů.

Lze poznat revma z krve?

Při posuzování vašeho zdravotního stavu je zásadní, aby lékař pečlivě prohlédl a vyšetřil všechny klouby vašeho těla. Zaměří se na otoky, bolest, zarudnutí kůže a omezení pohyblivosti. Pro revmatoidní artritidu je typické, že postihuje klouby symetricky. Při tomto tzv. fyzikálním vyšetření se může rovněž prokázat i zvýšená teplota či přítomnost revmatických uzlíků. Následně vás revmatolog odešle na krev. Jak lze poznat artritidu z krve? Revmatoidní artritida je, jak již bylo zmíněno, autoimunitní onemocnění charakteristické tím, že tělo vytváří protilátky proti strukturám kloubu. Tyto protilátky lze z krve zjistit. Někdy je to ovšem svízelné – revmatoidní faktor se prokáže u 80 % pacientů a na druhou stranu tento faktor prokazujeme i u jiných kloubních onemocnění. To protilátka anti-CCP ukazuje na diagnózu revmatoidní artritidy více jednoznačně, ale prokazujeme ji jen u 60 % pacientů. Posuzuje se i sedimentace a hodnoty CRP (signalizují přítomnost zánětu).

Posviťme si na klouby

Dále přichází ke slovu zobrazovací metody – rentgen, ultrazvuk, magnetická rezonance. Pokud se ale například na rentgenu nenaleznou žádné změny, neznamená to, že je revmatoidní artritida vyloučena. Jen změny v kloubu ještě nejsou tak velké, aby se projevily na snímku.

(brbr)

Zdroj: 
www.arthritis.org

Hodnocení článku:
(2697 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jarní úklid zvládnou i lidé s artritidou

Jarní úklid zvládnou i lidé s artritidou

S nadcházejícím jarem se blíží i období velkého úklidu. Ten může ale pro některé nemocné znamenat nepředstavitelnou překážku. Například lidé s artritidou díky své omezené hybnosti zkrátka nemohou vykonávat všechny činnosti tak efektivně jako zdraví jedinci.
4. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Pomozte si cvičením od bolestí zad

Pomozte si cvičením od bolestí zad

Základem zdraví je zůstávat fyzicky aktivní. Pravidelný a různorodý pohyb pomůže ulevit od bolesti a ztuhlosti zad i těla, posílit svaly, spálit kalorie, zlepšit náladu a snížit riziko některých závažných onemocnění.
16. 9. 2013 Revmatoidní artritida
Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Pravidelný pohyb a cvičení jsou důležité pro zachování dostatečné svalové síly a udržení funkčního rozsahu pohybu ve všech kloubech. Cvičit byste měli pravidelně, nejlépe dvakrát denně – ráno a večer.
17. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Osm tipů pro správné cvičení revmatiků

Pohyb je pro osoby trpící revmatickou nemocí bezpochyby nesmírně přínosný. Ovšem pouze za předpokladu, že cvičí správně. Následující rady napoví, co je velmi důležité při tréninku ohlídat.
13. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

Pacientská organizace Revma Liga, která pomáhá lidem s revmatickými onemocněními, si jako jednu z hlavních náplní své činnosti v roce 2020 zvolila pořádání podpůrných workshopů pro pacienty a jejich blízké. V návaznosti na sebe tak proběhly začátkem letošního roku semináře Jak zvládnout svoji nemoc a Komunikace (nejen) s lékařem.
30. 6. 2020 Revmatoidní artritida
Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Léky, změny v životosprávě i pravidelný pohyb – to vše má pozitivní vliv na průběh revmatoidní artritidy. Aby vám však sport neublížil a cvičení mělo jen pozitivní dopady, to by měl ohlídat odborník, tedy fyzioterapeut.
2. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: