Navrhl vám lékař možnost využít biologickou léčbu a vy nevíte, co od ní očekávat? Kladete si otázky, jak tato léčba vlastně probíhá a nakolik ovlivní váš život? Zde najdete základní informace o cílené léčbě. Podrobnosti by vám ale vždy měl vysvětlit váš lékař...
Navrhl vám lékař možnost využít biologickou léčbu a vy nevíte, co od ní očekávat? Kladete si otázky, jak tato léčba vlastně probíhá a nakolik ovlivní váš život? Zde najdete základní informace o cílené léčbě. Podrobnosti by vám ale vždy měl vysvětlit váš lékař – proto se neobávejte před začátkem léčby, v jejím průběhu i po jejím ukončení klást jakékoliv dotazy.
Biologická léčba neboli cílená léčba je vhodná pro pacienty s těžší variantou následujících revmatologických onemocnění, která nereagují na jiné způsoby léčby:
revmatoidní artritida (RA),
juvenilní idiopatická artritida u dětí (JIA),
psoriáza, psoriatická artritida a psoriáza u dětí,
ankylozující spondylitida (Bechtěrevova nemoc).
Před vlastním doporučením biologické léčby je třeba, aby lékař zhodnotil váš celkový zdravotní stav a vyloučil možnost infekčního onemocnění.
Pokud vše probíhá v pořádku a vy jste vhodným kandidátem pro biologickou léčbu, budete lék pravidelně aplikovat v podkožních injekcích podle schématu, které určí váš lékař. Jde vlastně o velmi podobný způsob, jakým si diabetici píchají injekce s inzulinem. Injekce se píchají buď do středu stehen, do břicha (s výjimkou okolí pupku v průměru kolem 2 cm), či na vnější stranu paží. Místa, do kterých se injekce aplikuje, by se měla pokaždé pravidelně střídat. Je třeba se vyhnout místům, která jsou zarudlá, citlivá nebo se na nich nacházejí modřiny.
Buď můžete na injekce docházet, nebo dostanete k dispozici injekční pero, kterým si lék můžete aplikovat sami. Nemusíte se nijak obávat, že byste to sami nezvládli, lékař a sestra vás zaškolí a doma si můžete injekce s lékem samostatně píchat až poté, co si budete jisti tím, že techniku dokonale ovládáte. Tento způsob léčby vám ale umožní zachovat si nezávislost, výhodou je, že můžete v průběhu léčby například i cestovat. Vždy je ale třeba dbát na pravidelnost aplikace léku.
V průběhu léčby bude třeba, abyste docházeli na pravidelné kontroly, jejichž termín určí váš lékař. Pokud jste byli zařazeni do některé z klinických studií, bude třeba ještě bedlivějšího sledování.
Sexualita je nedílnou součástí člověka. Prolíná se zde naše fyzické zdraví se zdravím psychickým i s našimi emocemi. Je úzce propojena s kvalitou našeho života a s naším vnímáním sebe sama, sebepojetím i sebevědomím. Život s artritidou, která s sebou nese bolest, ztuhlost, únavu, deprese, omezení pohybů i fyzických sil, může snižovat sexuální touhu a ovlivnit i to, jak si sex (ne)dokážeme užít.
Astronautům, kteří se vydají na dlouhé lety vesmírem, hrozí závažné poškození kostí. Za všechno přitom může stav beztíže. Kosmonautům se dostává nejlepší péče a lékaři se i snaží, aby jejich pobyt ve vesmíru byl co nejbezpečnější.
Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
Zánětlivé autoimunitní onemocnění revmatoidní artritida ovlivňuje nemocné po všech stránkách. Mají bolesti, zejména zad a kloubů, bývají unavení, a proto obvykle musí výrazně ubrat ze svého životního tempa. Pochopitelně se to týká i zaměstnání. Říci, či neříci o své nemoci zaměstnavateli? Žádat o snížený úvazek? Případně změnit kvalifikaci? To vše a mnoho dalšího pacienti řeší, jak vyplývá i z příběhů dvou mladých žen s revmatickou nemocí.
Základem zdraví je zůstávat fyzicky aktivní. Pravidelný a různorodý pohyb pomůže ulevit od bolesti a ztuhlosti zad i těla, posílit svaly, spálit kalorie, zlepšit náladu a snížit riziko některých závažných onemocnění.
Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.