Novinky - revmatoidní artritida

Obezita a revmatoidní artritida? Souvislost prokázána!

Obezita a revmatoidní artritida? Souvislost prokázána!

Vědci prokázali souvislost mezi obezitou a rizikem vzniku revmatoidní artritidy. Podle výsledků výzkumu hrozí ženám s kilogramy váhy navíc větší nebezpečí rozvoje této chronické zánětlivé choroby.

Obezita zdraví nesvědčí

Kilogramy váhy nad normu přinášejí četná zdravotní rizika. Mezi možné komplikace nadváhy a obezity patří rozvoj artrózy, cukrovky, vysokého tlaku či poruchy složení tuků v krvi. Porucha metabolismu cukrů a tuků vede časem ke vzniku cévních poruch, mezi které patří infarkt, mozková příhoda, diabetická noha, poruchy zraku a funkce ledvin. Podle výsledků nového výzkumu lékařů z Harvardské univerzity ale obezita zapříčiňuje i častější rozvoj revmatoidní artritidy. Proč tomu tak je, není úplně jasné. Pravděpodobně se jedná o komplikaci systémového chronického zánětu, jež obezita způsobuje. Tukové buňky totiž produkují zánětlivé látky, jejichž působením může dojít k rozvoji revmatoidní artritidy. Na vině také může být nevhodné složení stravy, které jde ruku v ruce se vznikem obezity.

V řeči čísel

Onemocnění revmatoidní artritidou hrozí především ženám, které bojovaly s kilogramy váhy navíc během dospívání. U dospělých žen s nadváhou a obezitou je riziko rozvoje revmatoidní artritidy mírně zvýšené oproti běžné populaci. Horší situace nastává u žen na prahu dospělosti, tedy v 18. roce života. Podle výzkumu je riziko vzniku revmatoidní artritidy v této skupině vyšší o 35 % oproti zbytku populace. Riziko vzniku takzvané séropozitivní revmatoidní artritidy je u těchto mladých žen dokonce o polovinu vyšší než u stejně starých vrstevnic. Sečteno a podtrženo: nadváha a obezita u mladých žen je pravděpodobně významným rizikovým faktorem pro rozvoj chronického onemocnění kloubů.

Epidemie moderní doby

Obezita se s trochou nadsázky dá označit za moderní epidemii vyspělých zemí. Závažnost problému potvrzuje i fakt, že v České republice trpí nadváhou asi 34 % lidí a obezitou pak kolem 23 % jedinců. Více než polovina naší populace tak nesplňuje normy zdravé váhy. Smutnou vizitkou nadváhy a obezity je podíl na zvýšeném výskytu úmrtí na nádorové bujení nebo nemoci srdce a cév. Ke vzniku obezity přispívají nezdravé stravovací návyky, které si jedinec vytváří v mládí. Mezi další příčiny patří nedostatek pohybu, stres a dědičné vlohy.

Vědcům se tak podařilo objevit další spojitost mezi obezitou a vznikem závažných nemocí, jakou je bezpochyby i revmatoidní artritida. Výčet zdravotních komplikací obezity však zřejmě nebude konečný. Chronický zánět, který vyvolává tuková tkáň, může stát za rozvojem mnoha závažných chorob. Boj proti obezitě se tedy stává jedním z hlavních úkolů moderní medicíny.

(holi)

Zdroj: www.medpagetoday.com

Hodnocení článku:
(2681 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

Léčba je vždy o spolupráci mezi lékařem a pacientem. A žádná úspěšná spolupráce se neobejde bez otevřené komunikace. Ani v případě revmatoidní artritidy tomu není jinak. Velmi pomůže, pokud budeme při pravidelných návštěvách v ordinaci upřímně mluvit o všech těžkostech, obavách a očekáváních spojených s nemocí a léčbou.
3. 11. 2020 Revmatoidní artritida
Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Budete-li kojit své dítě co nejdéle, snížíte tak pravděpodobnost, že u vás propukne revmatoidní artritida. Zjistili to vědci z Fakultní nemocnice v Malmö ve Švédsku. Cílem jejich studie bylo zjistit, zda kojení či užívání orální antikoncepce ovlivňuje budoucí riziko revmatického onemocnění.
17. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.
5. 6. 2022 Revmatoidní artritida
Nasbírali jste v létě dost „déčka“?

Nasbírali jste v létě dost „déčka“?

Vitamin D je spíše látkou na pomezí vitaminu a hormonu. Můžeme ho přijímat z vnějších zdrojů nebo si ho sami tvořit – stačí vystavit kůži slunečnímu záření. Vitamin D velmi významně zasahuje do metabolismu vápníku. Ale nejen to, má i řadu dalších účinků.
6. 9. 2017 Revmatoidní artritida
Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva

Díky za biologickou cílenou léčbu: Obavy vystřídala úleva

Revmatoidní artritida dovede velmi znepříjemňovat a komplikovat život. Zkušenosti s tím má i 58letá paní Milena. Nedávno zahájila nový způsob léčby a po prvních pozitivních zkušenostech napjatě očekává, jaké bude mít cílená léčba dlouhodobé výsledky.
26. 8. 2019 Revmatoidní artritida
Inzerce: