Novinky - revmatoidní artritida

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.

Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.

Pomoc od základů 

Kmenové buňky jsou tělu vlastní, většinou „nezralé“ útvary, které ještě mají schopnost se vyvinout v některý buněčný typ a napomoci hojení a obnově postižených či poškozených tkání těla. Tyto buňky se nacházejí především v tukové tkáni a kostní dřeni. Jejich zdrojem je i pupečníková krev.

Obnovující proces 

Léčba potlačující imunitu a tlumící zánětlivou odpověď má u revmatoidní artritidy obrovský význam. S potlačením imunity je ale spojené i vyšší riziko infekce a některé nežádoucí účinky. V případě již postižených kloubů a mimokloubních tkání však konvenční léčba nemůže nabídnout už žádné zlepšení. Ne tak kmenové buňky.

  • Napomáhají právě hojení a obnově tkání postižených artritidou.
  • Poté, co se kmenové buňky dostanou do krevního oběhu, putují do tkáně napadené zánětem a vytvářejí zde protizánětlivě působící látky.
  • Účinek těchto mediátorů je přitom místní, a tlumí tak imunitu v oblasti postižené zánětem, a ne v celém těle.

Jaké kmenové buňky se užívají

Při terapii revmatoidní artritidy se využívají buňky pocházející z vlastní tukové tkáně (tzv. mesenchymální kmenové buňky). Tkáň potřebná k léčbě se získává odběrem (miniliposukcí) z podkoží, nejčastěji z břicha nebo hýždí pacienta. V některých zemích se využívají i buňky z pupečníkové krve pocházející od dárců, v České republice tomu ale tak zatím není.

Léčba kmenovými buňkami nemůže revmatoidní artritidu definitivně vyléčit, neboť jde o systémové onemocnění s odlišnostmi v imunitním systému. Je ale slibnou metodou v nápravě již vzniklých škod, která dokáže výrazně zlepšit stav postiženého kloubu.

(hak)

Zdroje:
www.cellmedicine.com
www.lecbakmenovymibunkami.cz

Hodnocení článku:
(3413 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jídelníček u revmatoidní artritidy

Jídelníček u revmatoidní artritidy

Miliony lidí trpí bolestmi a otoky kloubů způsobenými artritidou. V současné době se na základně nových studií zjistilo, že právě úprava jídelníčku může průběh revmatoidní artritidy příznivě ovlivnit.
20. 2. 2009 Revmatoidní artritida
Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Léky, změny v životosprávě i pravidelný pohyb – to vše má pozitivní vliv na průběh revmatoidní artritidy. Aby vám však sport neublížil a cvičení mělo jen pozitivní dopady, to by měl ohlídat odborník, tedy fyzioterapeut.
2. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Je nutné, aby se pacienti zajímali o své onemocnění

Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covid-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Mj. na to jsme se zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
23. 5. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: