Novinky - revmatoidní artritida

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.

Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.

Pomoc od základů 

Kmenové buňky jsou tělu vlastní, většinou „nezralé“ útvary, které ještě mají schopnost se vyvinout v některý buněčný typ a napomoci hojení a obnově postižených či poškozených tkání těla. Tyto buňky se nacházejí především v tukové tkáni a kostní dřeni. Jejich zdrojem je i pupečníková krev.

Obnovující proces 

Léčba potlačující imunitu a tlumící zánětlivou odpověď má u revmatoidní artritidy obrovský význam. S potlačením imunity je ale spojené i vyšší riziko infekce a některé nežádoucí účinky. V případě již postižených kloubů a mimokloubních tkání však konvenční léčba nemůže nabídnout už žádné zlepšení. Ne tak kmenové buňky.

  • Napomáhají právě hojení a obnově tkání postižených artritidou.
  • Poté, co se kmenové buňky dostanou do krevního oběhu, putují do tkáně napadené zánětem a vytvářejí zde protizánětlivě působící látky.
  • Účinek těchto mediátorů je přitom místní, a tlumí tak imunitu v oblasti postižené zánětem, a ne v celém těle.

Jaké kmenové buňky se užívají

Při terapii revmatoidní artritidy se využívají buňky pocházející z vlastní tukové tkáně (tzv. mesenchymální kmenové buňky). Tkáň potřebná k léčbě se získává odběrem (miniliposukcí) z podkoží, nejčastěji z břicha nebo hýždí pacienta. V některých zemích se využívají i buňky z pupečníkové krve pocházející od dárců, v České republice tomu ale tak zatím není.

Léčba kmenovými buňkami nemůže revmatoidní artritidu definitivně vyléčit, neboť jde o systémové onemocnění s odlišnostmi v imunitním systému. Je ale slibnou metodou v nápravě již vzniklých škod, která dokáže výrazně zlepšit stav postiženého kloubu.

(hak)

Zdroje:
www.cellmedicine.com
www.lecbakmenovymibunkami.cz

Hodnocení článku:
(3570 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jak pomoci dětem s artritidou, aby zůstaly aktivní?

Jak pomoci dětem s artritidou, aby zůstaly aktivní?

Děti s juvenilní idiopatickou artritidou trpí bolestmi, otoky a zhoršením hybnosti kloubů. Jedním z příznaků této nemoci bývá také únava. Napovíme, jak malého pacienta podpořit a čím mu vrátit chuť do života.
11. 7. 2017 Revmatoidní artritida
K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

Trpíte revmatickou chorobou? Jezte více zeleniny!

Už starověký lékař Hippokrates, otec medicíny, říkal: „Nechť tvoje strava je tvým lékem.“ A platí to i dnes. Při léčbě některých onemocnění se sice užívání prášků nevyhneme, ale i tak je možné vhodně zvolenou skladbou jídelníčku průběh choroby ovlivnit.
11. 4. 2018 Revmatoidní artritida
Znamená život s psoriatickou artritidou i život bez lepku?

Znamená život s psoriatickou artritidou i život bez lepku?

Řada pacientů s psoriatickou artritidou se svých ošetřujících lékařů ptá, zda bezlepková dieta může pomoci při jejich onemocnění a zda by ji měli dodržovat. V současné době žádné takové obecné doporučení neexistuje a jasné důkazy o vztahu stravy obsahující lepek a průběhu jednotlivých autoimunitních onemocnění chybí. Mimo to je lidský organismus velmi komplexní systém a choroba u každého jedince probíhá odlišně. Všechny tyto skutečnosti je proto nutné brát v úvahu a případné doporučení bezlepkové diety zvažovat s ohledem na potřeby konkrétního pacienta.
19. 8. 2024 Revmatoidní artritida
Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Pravidelný pohyb a cvičení jsou důležité pro zachování dostatečné svalové síly a udržení funkčního rozsahu pohybu ve všech kloubech. Cvičit byste měli pravidelně, nejlépe dvakrát denně – ráno a večer.
17. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: