Novinky - revmatoidní artritida

Revmatici, vyrážíte za teplem? Nezapomeňte na důkladnou přípravu!

Revmatici, vyrážíte za teplem? Nezapomeňte na důkladnou přípravu!

Nejenom zima, ale i teplé počasí může kloubům značně přitížit. Ať už vyrážíte do teplých krajin na dovolenou, nebo v rámci služební cesty, důkladná příprava je nezbytná. Přinášíme vám několik tipů, které vám usnadní cestování a pomohou vám vyvarovat se nepříjemných zdravotních komplikací.

Než vyrazíte…

Štěstí přeje připraveným. To platí dvojnásobně v případě cestování s chronickým onemocněním, tedy například s revmatoidní artritidou. Několik týdnů před plánovaným odjezdem zajděte za svým lékařem a ujistěte se, že vám zdravotní stav umožní cestovat. Odborník s vámi bude nejspíše konzultovat i vhodnost očkování do dané lokality, proto návštěvu neodkládejte na poslední chvíli. Očkování je u lidí s revmatoidní artritidou velmi důležité kvůli poruchám imunity, které jsou způsobené samotným onemocněním i užívanými léky.

Nechte si předepsat dostatečné množství potřebných léků, které vám vystačí i v případě nenadálého prodloužení dovolené. Co se týče balení, platí jednoduchá zásada: Snažte se zabalit pouze potřebné věci, které dáte do kufru na kolečkách. Jsou to totiž vaše klouby, jež budou muset všechna ta zavazadla přenášet.

Pokud užíváte biologické přípravky, platí následující zásady: Biologické přípravky musí být uchovávány při teplotách 2 až 8 °C. Některé z nich mohou být po dobu 2–4 týdnů před aplikací mimo lednici při teplotách do 25 °C. Přesné informace jsou uvedené v příbalových letácích konkrétních přípravků. Plánujete-li použít leteckou dopravu, zeptejte se v předstihu dopravce nebo příslušných orgánů, zda si můžete vzít biologické přípravky na palubu jako součást příručního zavazadla a zda je možné je během letu uchovávat v chladničce. Doporučuje se nosit u sebe předpis na biologické přípravky a lékařské potvrzení pro případ, že budete muset celním úřadům a letištní ochrance vysvětlit, k čemu tyto léky potřebujete.

Cestou necestou

Pro cestování platí v zásadě několik jednoduchých pravidel: Je dobré vyhnout se dlouhému sezení nebo stání ve frontách a udělat si čas na jednoduché cvičení kloubů. Pohybový systém postižený revmatickým onemocněním totiž snadno otéká a tuhne. Pokud pojedete v dopravním prostředku se zapnutou klimatizací, přibalte si i rukavice. Klouby rukou totiž mohou zareagovat na náhlé ochlazení bolestmi, ztuhlostí a otokem.

Vždy se ujistěte, že máte dostatek místa na nohy, a snažte se udělat si co nejvíce pohodlí, například cestovním krčním límcem nebo polštářkem. Posloucháte při cestování písničky? Pak pro vás máme dobrou zprávu! Podle výzkumu provedeného ve Spojených státech amerických poslech písniček během cestování snižuje bolestivost u revmatických onemocnění až o 20 %.

Konečně na místě

Při pobytu v teplých oblastech je zapotřebí dbát na dostatečnou hydrataci, nošení světlého a prodyšného oblečení, pohodlné obuvi, ale také na umírněné slunění. Vybírejte hotely, které nabízejí klimatizované pokoje a v období největšího horka, tedy mezi polednem a 3. hodinou odpolední, pobývejte na chladných stinných místech.

I když si dovolenou chcete naplno užít, najděte si čas na pravidelný relax. Pokud se ráno probudíte a nebudete se cítit dobře, raději své plány odložte na zítřek a věnujte se méně náročným aktivitám. Nezapomínejte však na pravidelnou fyzickou aktivitu. V horku je ideální například cvičení v bazénu, které spolehlivě protáhne vaše klouby a současně vás ochrání před přehřátím.

(holi)

 

Zdroj: 1. https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/ra-traveling#1

2. http://www.healthmonitor.com/rheumatoid-arthritis/inspiration-motivation/written-article/make-your-summer-more-rheumatoid

3. https://www.healthcentral.com/slideshow/hot-weather-and-ra-pain-0#slide=1

Hodnocení článku:
(3894 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Poznejte revmatoidní artritidu včas

Poznejte revmatoidní artritidu včas

Pokud vás bolí klouby a vaše pohyblivost a s ní i kvalita života se zhoršuje, něco je jistě v nepořádku. Možná se jedná o revmatoidní artritidu, lidově revma.
18. 7. 2016 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida: jíte správně?

Revmatoidní artritida: jíte správně?

Starší pacienti s revmatickým onemocněním si možná ještě vzpomínají na dříve používané „revmatické diety“. Ty se však již dlouho nedoporučují, přestože role výživy u této nemoci nevýznamná není.
1. 2. 2012 Revmatoidní artritida
Těžká rána revmatiků

Těžká rána revmatiků

Ranní ztuhlost, omezená pohyblivost a pomalé pohyby v postiženém kloubu – to je obrázek běžného rána většiny pacientů s revmatoidní artritidou. Jenže ranní ztuhlost nezávisí jen na tom, kdy se kloubům začne chtít pracovat, ale například i na počasí a na psychickém rozpoložení člověka.
14. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Jeden z nejčastějších omylů – revma je nemocí starších lidí

Jeden z nejčastějších omylů – revma je nemocí starších lidí

Velká část z více než 80 tisíc lidí, které u nás trápí revmatická onemocnění, je v produktivním věku, v podobě juvenilní idiopatické artritidy se ale vyskytují i u dětí. Potřebnou změnu pohledu na současnou léčbu revmatoidní artritidy nastartovala kampaň Revma výzva, díky níž se podařilo prosadit úhradu biologické léčby už ve stadiu střední závažnosti onemocnění. Jak moc důležitý je tento krok pro pacienty a co dalšího jim pomáhá, se dozvíte v rozhovoru s Editou Müllerovou, předsedkyní pacientské organizace Revma Liga Česká republika, z.s.
16. 7. 2019 Revmatoidní artritida
Prevencí proti artritidě může být i slunce

Prevencí proti artritidě může být i slunce

Opalování má možná vedle negativních dopadů i jeden pozitivní: podle nového zjištění by mohly mít starší ženy, které mají pravidelný přísun slunečního záření, nižší riziko rozvoje revmatoidní artritidy.
27. 4. 2013 Revmatoidní artritida
Inzerce: