Bezpečné a pohodlné vaření je dostupné i pro revmatiky
30. 8. 2011
Revmatoidní artritida omezuje nemocné v mnoha každodenních činnostech, vaření nevyjímaje. Práce v kuchyni je tak obtížnější a méně bezpečná než u zdravých lidí. S našimi tipy vám půjde vaření snadněji.
Neobratné ruce
Revmatoidní artritida je zánětlivá choroba, která postihuje především klouby. Ty jsou bolestivé a ztuhlé, což omezuje praktickou použitelnost rukou. Problematické činnosti v kuchyni jsou hlavně zvedání těžších předmětů (třeba hrnců), otevírání sklenic a jiných nádob a porcování potravin na drobné kousky.
Zvednout hrnec a neopařit se – jak na to:
Nádobí pečlivě vybírejte – Nemocní s revmatoidní artritidou mají kromě menší obratnosti rukou také menší sílu. Obtížná je manipulace s velkými pánvemi nebo kastroly s jednou rukojetí, které nemusí nemocný udržet a může se opařit. Lepší je pořídit si nádobí se dvěma uchy proti sobě, které lze bezpečně vzít oběma rukama.
Držadla pro revmatiky – speciální pomůcka, díky nimž lze i horké nádobí bezpečně uchopit předloktími. Tvarem připomínají ortézu na předloktí, takže při použití není třeba ani ohýbat prsty. Jsou vyrobena z teplu odolných plastů v několika barvách tak, aby ladila s ostatním vybavením kuchyně. Tato speciální držadla vyvinul jeden ze studentů designu Technologické univerzity v Queenslandu a jsou zařazena do mezinárodní soutěže v kuchyňském designu.
Chytří pomocníci do kuchyně:
hlavy na otevírání PET lahví – nasadí se na víčko a tím usnadní otáčení uzávěrem;
elektrické automatické otvírače – lehce s nimi otevřete sklenice se zavařeninami nebo kompoty;
elektrické nože a roboty – zajistí pohodlné krájení a strouhání potravin; zejména strouhání s robotem je totiž pro revmatiky výrazně bezpečnější než se struhadlem.
TIP: Některé z těchto přístrojů a nástrojů mohou být i vhodný tip na dárek pro vaše blízké s revmatoidní artritidou. Zpříjemní jim vaření a vrátí zpět kus samostatnosti.
Lázeňská léčba různých onemocnění má v naší republice dlouhou tradici. Tato zařízení navštěvují i lidé s revmatoidní artritidou. Poradíme, jak si o lázně požádat a kam se s touto chorobou můžete vypravit.
Cílenou léčbu si můžeme představit jako zkušeného odstřelovače. Její hlavní pracovní náplní je precizní zaměření terče, stisknutí spouště a úspěšné zneškodnění protivníka zásahem přesným na milimetr. Tajuplně znějící léčba vyvinutá díky pokrokům molekulární biologie se uplatňuje v terapii řady závažných onemocnění, a to včetně revmatoidní artritidy.
Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.
Trpíte-li revmatoidní artritidou, měli byste být obeznámeni s dalšími chorobami, které s ní souvisí. Mohou být způsobeny zánětlivou reakcí provázející artritidu nebo vedlejšími účinky její léčby. Často se však objevují i ze zcela neznámých příčin.
Myslete na své zdraví. Pečujte o své tělo. Tyto věty dnes a denně vidíme a slyšíme takřka na každém kroku. Zdaleka ne každý si však tyto rady bere k srdci. Přitom pár hodin týdně stačí na to, abyste se cítili mnohem lépe. U lidí s revmatoidní artritidou to platí dvojnásob.
Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.