Novinky - psoriáza

Probiotika prospívají nejen zažívání, pomáhají i při lupénce

Probiotika prospívají nejen zažívání, pomáhají i při lupénce

Na psoriázu neboli lupénku zatím neexistuje účinný lék. Při zmírňování příznaků se však mohou kromě jiných metod uplatnit i prospěšné střevní bakterie – probiotika. Které konkrétně a jak je můžete svému tělu dodat?

Střevní bakterie, jejich počty a složení zkoumají vědci již od počátku 90. let minulého století. Zajímá je hlavně to, jak může tzv. střevní bakteriální mikroflóra ovlivnit zdraví; druhové zastoupení a počet střevních bakterií se totiž liší u jednotlivých lidí. A současné výzkumy ukazují, že užívání probiotik může zmírnit i průběh lupénky a zlepšit stav osob s tímto onemocněním.

Probiotika fungují. Máme důkazy

Ve střevech pacientů s psoriázou se často nachází zvýšené množství „zlých“ bakterií vyvolávajících zánět, který je příčinou nepříjemných projevů lupénky. Dodání „hodných“ bakterií, tedy probiotik, podle dosavadních poznatků vede k nastolení rovnováhy mezi škodlivými a příznivě působícími bakteriemi. Prospěšné bakterie podporují správnou činnost imunitního systému a potlačují zánět. Probiotika také pomohou při léčbě:

  • onemocnění střev,
  • infekcí pohlavního a vylučovacího systému,
  • revmatoidní artritidy.

Kladný vliv probiotik na zmírnění projevů lupénky popsaly i studie:

  1. V roce 2012 byly ženě, u které naprosto nezabírala tradiční léčba, nasazeny laktobacily – jeden druh probiotických bakterií, který se přirozeně vyskytuje například v zakysaných mléčných výrobcích. Již během dvou týdnů se stav její kůže podstatně zlepšil.
  2. Ve studii z roku 2013 byl použit jiný typ probiotik (bakterie Bifidobacterium infantis) s podobně průkazným účinkem.

Jak probiotika získáte? Snadno…

Probiotika se přirozeně nacházejí například v:

  • jogurtech,
  • kefírech nebo acidofilním mléku,
  • některých sýrech,
  • kysaném zelí a další kvašené zelenině, třeba v okurkách.

Konzumací těchto potravin si zajistíte dobrý zdroj prospěšných bakterií. Probiotika se však dají užívat i ve formě tabletek. Jistě najdete způsob, který vám bude vyhovovat. Vyhněte se také spouštěčům psoriázy. Cigarety, alkohol a přemíra stresu mohou lupénku nejen spustit, ale také zhoršovat.

(brbr)

Zdroj: 
www.healthline.com

Hodnocení článku:
(2327 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Když nás opouštějí letní slunné dny a plíživě s podzimními větry přichází i chlad, řada lidí si oddechne a těší se na nadcházející zimu. Nemusí tomu tak být, pokud jste jedním z těch, kteří se léčí s lupénkou – chronickým onemocněním postihujícím kůži a klouby...
4. 1. 2010 Psoriáza
Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Lupénka je v našich končinách poměrně časté onemocnění. Bez léčby se ale zhojí jen velice zřídka. Pokud tedy chcete vyzkoušet něco jiného než klasické pobyty u moře a masti, vyzkoušejte biologickou léčbu.
25. 2. 2009 Psoriáza
Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
14. 12. 2013 Psoriáza
S lupénkou se potýkal roky, pomohla až cílená léčba

S lupénkou se potýkal roky, pomohla až cílená léčba

Od 16 let trápila mladého muže ze smíšeného česko-vietnamského manželství lupénka. Vyzkoušel různé typy lokální i systémové terapie, ale vždy jen s dočasným efektem. Léčbu komplikoval i fakt, že ne vždy dodržoval doporučení kožního lékaře.
4. 11. 2019 Psoriáza
Inzerce: