Novinky - psoriáza

Lupénkáře častěji trápí cukrovka

Lupénkáře častěji trápí cukrovka

Psoriáza neboli česky lupénka patří mezi častá autoimunitní onemocnění. Je velmi často spojena i s dalšími nemocemi a mezi velmi častou komplikaci patří i vznik cukrovky. Jak je ale toto riziko velké?

Psoriáza neboli česky lupénka patří mezi častá autoimunitní onemocnění. Je velmi často spojena i s dalšími nemocemi, jako například Crohnovou chorobou, bércovými vředy, akné, ekzémy, alergiemi. Mezi velmi častou komplikaci patří i vznik cukrovky. Jak je ale toto riziko velké?

Lupénka, častá nemoc

Slovo psoriáza (lupénka) je odvozeno ze slova psora, což znamená olupování nebo škrábání. Patří mezi nejstarší popsaná kožní onemocnění – první zmínka se nachází v díle Corpus Hippocraticum, vydaném 100 let po smrti Hippokrata (460–370 př. n. l.). Teprve roku 1842 brněnský rodák Ferdinand von Hebra ve Vídni přesně definoval lupénku a popsal její různé klinické formy.

Lupénka patří mezi tzv. autoimunitní choroby. To znamená, že imunitní systém lidského těla vyrábí protilátky proti buňkám svého vlastního těla. Lupénkou jsou postiženy asi 2 % středoevropské populace, další 2–3 % pak mají formu skrytou.

Současná medicína umí sice lupénku „zklidnit“, ale nikoliv trvale odstranit. Co je tedy příčinou, že se již jednou zhojená nemoc opět projeví na kůži? Jsou to tzv. provokační faktory.
Mezi hlavní provokační faktory patří:
  • psychické vlivy (stres, rozrušení, úmrtí blízkých osob, pracovní nebo finanční obtíže, partnerské krize, smutek)
  • infekční onemocnění (streptokoková onemocnění v oblasti krční a nosní, dýchacích cest, chřipky, gynekologická onemocnění u žen, záněty prostaty u mužů, chronické zubní záněty)
  • léky (zhoršení mohou vyvolat některé léky na vysoký tlak, léky užívané v psychiatrii, např. lithium a další, proto je pro správnou léčbu nutné, abyste svého lékaře informovali, že se léčíte s lupénkou)
  • celková onemocnění (např. cukrovka, jaterní poruchy atd.)
  • životospráva (užívání alkoholu, tabáku nebo drog zhoršuje toto onemocnění).

Druhá strana mince…

Platí to ale i naopak. V posledních několika málo letech se potvrdilo, že lupénka je zánětlivá nemoc a tento zánět způsobuje aktivaci procesů ve svém výsledku vedoucích k rychlejšímu rozvoji aterosklerózy, cukrovky, vzestupu krevního tlaku a přibývání na hmotnosti s rozvojem obezity.

Cukrovka (diabetes mellitus), především 1. typu (tzn. typ, při kterém imunitní systém napadá buňky vlastní břišní slinivky, jež produkují inzulin), se u pacientů s lupénkou vyskytuje asi dvaapůlkrát častěji než u zdravých jedinců bez tohoto kožního onemocnění. Je to pravděpodobně způsobeno tím, že už tak „zblázněný“ imunitní systém zaútočí kromě kožních buněk i na buňky slinivky a zničí je. To má za následek pokles produkce inzulinu a tím vznik tzv. IDDM (na inzulinu závislého diabetu) s jeho typickými příznaky.

Kontrola může zachránit život

Nemocný s lupénkou by proto měl být pravidelně kontrolován svým praktickým lékařem nebo internistou. Doporučuje se kontrola krevního tlaku, hladiny cukru v krvi, hmotnosti a hladiny cholesterolu. Při zjištění zvýšených hodnot je třeba včas zahájit léčbu, protože jedině tak můžeme nemocným s lupénkou snížit riziko vzniku tak závažných chorob, jakými jsou srdeční infarkt, mozková mrtvice nebo diabetes.

(kam)

Zdroj: www.dermatology.cz

Hodnocení článku:
(5905 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Pokožka s lupénkou: Co jí (ne)prospívá

Pokožka s lupénkou: Co jí (ne)prospívá

Máte-li psoriázu, pak je vaše pokožka citlivější než kůže zdravých lidí. Chcete-li o ni správně pečovat, pamatujte si, co jí škodí, a čím jí naopak dodáte vše, co potřebuje.
18. 11. 2013 Psoriáza
Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Lupénka je vleklé onemocnění, které život sice neohrožuje, ale dokáže ho pořádně znepříjemnit. Některé zevní podněty přitom mohou nemoc zhoršit, jiné naopak vylepšit.
3. 7. 2013 Psoriáza
Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
S lupénkou na slunce? Ano, ale s opatrností!

S lupénkou na slunce? Ano, ale s opatrností!

Většina jedinců trpících lupénkou si všimla, že jejich potíže se zmírňují během letních slunečných dnů. Není to náhoda, slunce skutečně může být pro psoriázu přínosné, musí se však využívat správně.
27. 6. 2018 Psoriáza
Inzerce: