Novinky - psoriáza

Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Lupénka pro svého majitele znamená velmi úpornou záležitost, které se jen tak nelze zbavit. Každý pacient proto často zkouší možné i nemožné.

aby se s nemocí popral. Jednou takovou účinnou zbraní by mohla být mast připravená z přírodního indiga. To alespoň tvrdí tým odborníků z nemocnice Chang Gung Memorial na Tchaj-wanu.

Indigo je tmavě modrý prášek užívaný v tradiční čínské medicíně. Jeho zdrojem je většinou zajímavá rostlina Indigofera tinctoria. Syntetické indigo se používá k barvení textilií nebo i potravin.

Pro čínskou medicínu nic nového pod sluncem

V tradiční čínské medicíně byla lupénka po staletí léčena rostlinnými přípravky. Indigo s potenciálními antipsoriatickými účinky je jedním z nich. Dlouhodobé systémové účinky byly ale občas spojeny s drážděním zažívacího traktu a nepříznivým ovlivněním jaterních funkcí. Nyní to ale vypadá, že by se lupénkářům mohlo blýskat na lepší časy.

Modrá je dobrá?

Autoři z tchajwanské nemocnice totiž publikovali studii, ze které vyplývá, že by použití indiga mohlo fungovat proti některým typům psoriázy. Odborníci do svého výzkumu zahrnuli 42 pacientů s lupénkou, která nereagovala na dosavadní léčbu. Lékaři těmto lidem indigovou mastí mazali postižená místa – pouze ale na jedné straně těla. Na tu druhou použili mastičku bez léčivých látek.

Po třech měsících léčení se místa léčená indigovou mastí výrazně zlepšila v olupování, nebyla již tak začervenalá a kůže byla ve srovnání s místy léčenými placebem hladší. U téměř 60 procent dobrovolníků se postižená místa téměř nebo úplně zahojila.

Budoucnost indiga v boji proti lupénce?

Podle autorů studie lze tedy mast s přírodním indigem použít v léčbě chronické lupénky. Tato léčba se totiž zdá být účinná a bezpečná. Do budoucna je potřeba tyto poznatky ověřit a doplnit o další přípravky s lepší absorpcí a více objasnit farmakologické účinky přírodního indiga. Vypadá to ale, že se psoriatikům na lepší časy opravdu blýská.

(jate)

Zdroj: www.sciencedaily.com
en.wikipedia.org/wiki/Indigo_dye

Hodnocení článku:
(3674 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Psoriáza: pravda o nemoci v pěti bodech

Psoriáza: pravda o nemoci v pěti bodech

Přestože bylo již tolikrát řečeno, že lupénka nepatří mezi přenosná onemocnění, stále si to ještě mnoho lidí myslí. Tato a mnohé další dezinformace, kterými je tato choroba opředena, přitom komplikují život všem – zdravým i nemocným. Pravdu nabízí následující řádky.
9. 11. 2015 Psoriáza
I s lupénkou můžete být hvězdou večera

I s lupénkou můžete být hvězdou večera

Ať už vyrážíte na ples, svatbu, či večírek, určitě se chcete cítit krásná a sexy. Nevzhledně vyhlížející defekty na kůži však přitahují spíše obtěžující pohledy. Nezoufejte, i pro ženy trpící lupénkou existují kosmetické přípravky, kterými lze onemocnění alespoň částečně zakrýt.
3. 3. 2014 Psoriáza
Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Není to tak dávno, co se u pacientů s lupénkou začala využívat nová léčebná možnost – laser. Lasery, které vysílají světlo ve vlnové délce od ultrafialového k infračervenému, mají v dermatologii obecně široké využití, ovšem pro lupénku je jejich využití naopak vysoce specifické.
29. 10. 2009 Psoriáza
Léto s psoriázou? Žádný problém!

Léto s psoriázou? Žádný problém!

Slunečné počasí a vyšší vlhkost vzduchu představují pro nemocné s psoriázou obvykle úlevu. Díky příznivým podmínkám často dochází ke snížení počtu ložisek a kůže je méně suchá. Čím ještě lze pokožce v letním období prospět?
27. 7. 2015 Psoriáza
Doktor Ryba ví, jak na lupénku

Doktor Ryba ví, jak na lupénku

V médiích se objevují zprávy o zázračných rybičkách, které ožírají šupinky kůže a mohou pomoci lidem léčícím se s lupénkou. Rybičky Garra rufa, také nazývané „Doktor Ryba“, jsou využívány k takzvané ichtyoterapii – tedy doslova léčbě pomocí ryb. Poprvé byly jejich účinky popsány v tureckých lázních...
1. 3. 2010 Psoriáza
Inzerce: