Novinky - psoriáza

Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Lupénka pro svého majitele znamená velmi úpornou záležitost, které se jen tak nelze zbavit. Každý pacient proto často zkouší možné i nemožné.

aby se s nemocí popral. Jednou takovou účinnou zbraní by mohla být mast připravená z přírodního indiga. To alespoň tvrdí tým odborníků z nemocnice Chang Gung Memorial na Tchaj-wanu.

Indigo je tmavě modrý prášek užívaný v tradiční čínské medicíně. Jeho zdrojem je většinou zajímavá rostlina Indigofera tinctoria. Syntetické indigo se používá k barvení textilií nebo i potravin.

Pro čínskou medicínu nic nového pod sluncem

V tradiční čínské medicíně byla lupénka po staletí léčena rostlinnými přípravky. Indigo s potenciálními antipsoriatickými účinky je jedním z nich. Dlouhodobé systémové účinky byly ale občas spojeny s drážděním zažívacího traktu a nepříznivým ovlivněním jaterních funkcí. Nyní to ale vypadá, že by se lupénkářům mohlo blýskat na lepší časy.

Modrá je dobrá?

Autoři z tchajwanské nemocnice totiž publikovali studii, ze které vyplývá, že by použití indiga mohlo fungovat proti některým typům psoriázy. Odborníci do svého výzkumu zahrnuli 42 pacientů s lupénkou, která nereagovala na dosavadní léčbu. Lékaři těmto lidem indigovou mastí mazali postižená místa – pouze ale na jedné straně těla. Na tu druhou použili mastičku bez léčivých látek.

Po třech měsících léčení se místa léčená indigovou mastí výrazně zlepšila v olupování, nebyla již tak začervenalá a kůže byla ve srovnání s místy léčenými placebem hladší. U téměř 60 procent dobrovolníků se postižená místa téměř nebo úplně zahojila.

Budoucnost indiga v boji proti lupénce?

Podle autorů studie lze tedy mast s přírodním indigem použít v léčbě chronické lupénky. Tato léčba se totiž zdá být účinná a bezpečná. Do budoucna je potřeba tyto poznatky ověřit a doplnit o další přípravky s lepší absorpcí a více objasnit farmakologické účinky přírodního indiga. Vypadá to ale, že se psoriatikům na lepší časy opravdu blýská.

(jate)

Zdroj: www.sciencedaily.com
en.wikipedia.org/wiki/Indigo_dye

Hodnocení článku:
(2913 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Léto s psoriázou? Žádný problém!

Léto s psoriázou? Žádný problém!

Slunečné počasí a vyšší vlhkost vzduchu představují pro nemocné s psoriázou obvykle úlevu. Díky příznivým podmínkám často dochází ke snížení počtu ložisek a kůže je méně suchá. Čím ještě lze pokožce v letním období prospět?
27. 7. 2015 Psoriáza
Slunce může psoriatikům pomáhat i škodit

Slunce může psoriatikům pomáhat i škodit

Příznivé efekty slunečního záření na projevy lupénky jsou všem nemocným dobře známy. Ale pozor na přemíru slunění, spálení kůže může dokonce lupénku u lidí s genetickou predispozicí spustit. Slunění dokáže u řady lidí kožní projevy lupénky zlepšit...
28. 6. 2010 Psoriáza
Moderní léčba si s lupénkou poradí

Moderní léčba si s lupénkou poradí

Lupénka může být k zbláznění. Přestaňte se schovávat a raději nastražte uši. Zkoušeli jste fototerapii? Velmi dobré výsledky má i biologická léčba.
20. 7. 2016 Psoriáza
S lupénkou se potýkal roky, pomohla až cílená léčba

S lupénkou se potýkal roky, pomohla až cílená léčba

Od 16 let trápila mladého muže ze smíšeného česko-vietnamského manželství lupénka. Vyzkoušel různé typy lokální i systémové terapie, ale vždy jen s dočasným efektem. Léčbu komplikoval i fakt, že ne vždy dodržoval doporučení kožního lékaře.
4. 11. 2019 Psoriáza
Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Brzy se z oblohy posype sníh a teplota bude mrazivá. To může u řady jedinců způsobit nepříjemně suchou kůži a její pálení. Obtíže častěji vnímají lidé s ekzémem nebo lupénkou. Jak v zimním období udržet problematickou pokožku klidnou a bez výrazných projevů zánětu a nezkazit si vánoční svátky?
13. 12. 2019 Psoriáza
Inzerce: