Novinky - psoriáza

Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Lupénka je v našich končinách poměrně časté onemocnění. Bez léčby se ale zhojí jen velice zřídka. Pokud tedy chcete vyzkoušet něco jiného než klasické pobyty u moře a masti, vyzkoušejte biologickou léčbu.

Lupénka je v našich končinách poměrně časté onemocnění. Bez léčby se ale zhojí jen velice zřídka. Pokud tedy chcete vyzkoušet něco jiného než klasické pobyty u moře a masti, vyzkoušejte biologickou léčbu.

Ohrožená imunita

Lupénka neboli psoriáza je jedním ze skupiny autoimunitních onemocnění. Znamená to, že buňky imunitního systému těla – bílé krvinky – se z důvodů dědičnosti a působením faktorů zevního a vnitřního prostředí aktivují. Vytvoří se kožní zánět, kožní buňky se zmnoží, rychleji rostou a nedokonale rohovatí. Normální kožní buňka totiž vyzraje a na povrch kůže se dostane za přibližně 28 dnů. U psoriázy je to ale už za 4 dny, tedy asi 7× rychleji. Nemoc se projevuje nejčastěji jako červená, ohraničená, šupinkovatá ložiska na kůži.

Mastičky, koupele, krémy a… biologická léčba

Mezi nejčastější léčbu patří používání různých krémů, mastí a léčebných koupelí. Ty přinesou úlevu od svědění, sníží nánosy šupin, ale málokdy jsou dostatečně silné, aby samotné vedly ke zhojení psoriázy. Tyto přípravky jsou volně prodejné v lékárnách.

Doporučené jsou také pobyty u velmi slaných moří, typicky u Mrtvého moře. Lékaři k léčbě lupénky používají světloléčbu především ultrafialovým světlem nebo léky, které se podávají buď injekčně, nebo ústy. Mezi ně patří především podávání kortikoidů a léků odvozených od vitaminů A a D. Novinkou v léčbě lupénky je tzv. biologická terapie.

Jak biologická terapie funguje?

Biologické přípravky jsou zacíleny na imunitní systém. Zde blokují činnost určitých buněk imunitního systému, které hrají v psoriáze určitou úlohu. Zatímco jiné možnosti léčby lupénky také ovlivňují imunitní systém organismu, je účinek biologických přípravků specifičtější. Tyto přípravky tak mohou být i bezpečnější.

Pro léčbu psoriázy se využívá dvou typů biologických léků – jedny působí přímo na buňky imunitního systému a tím přímo ovlivňují psoriatický zánět. Jiné jsou nespecifické, působí na tzv. cytokiny a ovlivňují zánět na mnoha úrovních.

Podle studií, které proběhly na celém světě, má tato metoda léčby nesporné výhody. Svým působením neovlivňuje a nepoškozuje ostatní buňky a orgány lidského těla. Navíc má ve skoro třech čtvrtinách větší účinnost než klasické postupy.

Asi jako nic na světě ani význam biologické léčby přeceňovat. Přece jen stále existuje poměrně velké skupina pacientů, která při použití této terapie vykazuje „pouze“ srovnatelné nebo menší úspěchy než při léčbě klasické.

(kam)

Zdroje: www.psoriaza.info
Medscape Dermatology (www.medscape.com)

Hodnocení článku:
(6587 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba? Jen bez infekce v těle!

Biologická léčba? Jen bez infekce v těle!

Řada imunosupresivních léků, používaných k léčbě autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida, Crohnova nemoc a lupénka, ovlivňuje kromě základního onemocnění také přirozený průběh infekčních onemocnění.
20. 5. 2007 Psoriáza
S lupénkou na slunce? Ano, ale s opatrností!

S lupénkou na slunce? Ano, ale s opatrností!

Většina jedinců trpících lupénkou si všimla, že jejich potíže se zmírňují během letních slunečných dnů. Není to náhoda, slunce skutečně může být pro psoriázu přínosné, musí se však využívat správně.
27. 6. 2018 Psoriáza
Lupénka nepostihuje jen kůži

Lupénka nepostihuje jen kůži

Pod pojmem lupénka si většinou představíme pouze suchou, šupinatou kůži. Toto onemocnění se ale může projevit i v podobě postižení kloubů, a to i bez kožních příznaků. Onemocnění kloubů v rámci lupénky je chronické a zánětlivé a postihuje až čtyřicet psoriatiků ze sta.
7. 3. 2010 Psoriáza
Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
S lupénkou u moře aneb „čtyřka“ pro pohodovou dovolenou

S lupénkou u moře aneb „čtyřka“ pro pohodovou dovolenou

Pro lupénkaře můžou být teplé měsíce dvousečným mečem. Vlhkost a sluneční záření sice uklidňují příznaky onemocnění kůže, ale klimatizace a chlór mohou naopak pokožku poškozovat. Přinášíme proto čtyři tipy, které umožňují strávit pohodovou dovolenou nejen u moře.
25. 8. 2014 Psoriáza
Inzerce: