V případě těchto dvou chorob opravdu platí, že vše souvisí se vším. Psoriatická artritida je forma postižení kloubů, která sužuje některé lidi s lupénkou.
Umí potrápit
hlavními příznaky psoriatické artritidy jsou bolesti kloubů, ztuhlost a otoky
obtíže mohou postihnout kteroukoliv část těla, včetně konečků prstů a páteře
intenzita postižení se může lišit – od relativně lehčích až po velmi těžké problémy
u psoriatické artritidy, stejně tak jako u lupénky, se mohou střídat aktivní období (vzplanutí nemoci) s jejím zmírněním či ústupem (remisí)
zatím neexistuje léčba, která by psoriatickou artritidu zcela vyléčila, je ale k dispozici celá řada léků, které pomáhají udržet nemoc pod kontrolou a zabránit poškození kloubů; bez léčby může vést tato artritida i k těžké invaliditě
Kdy se psoriatická artritida objevuje?
Onemocnění vzniká, když imunitní systém začíná napadat zdravé buňky a tkáně vlastního těla. Nadměrná imunitní odpověď je příčinou nejen kožních změn a tvorby šupinek, ale i zánětu v kloubech. Není zcela jasné, proč se imunitní systém obrací proti zdravým tkáním, ale pravděpodobně hraje roli dědičnost i prostředí. U řady lidí s psoriatickou artritidou se objevila lupénka nebo postižení kloubů v rodině. Byly nalezeny i některé geny, které s rozvojem psoriatické artritidy souvisí. Nemoc může být u lidí, kteří k ní mají dispozice, spuštěna úrazem nebo infekcí.
V ohrožení
Některé faktory mohou zvýšit riziko, že se psoriatická artritida objeví právě u vás. Které to jsou?
Lupénka neboli psoriáza. Projevuje se červenými skvrnkami na kůži s bílými šupinami a představuje nejvýznamnější rizikový faktor rozvoje psoriatické artritidy. Nejvíce ohroženi jsou jedinci, u kterých se psoriatické změny objevily i na nehtech.
Rodinná zátěž. Řada lidí s tímto kloubním onemocněním má sourozence nebo rodiče, kteří se potýkají se stejným problémem.
Věk. Přestože psoriatickou artritidou může onemocnět každý, objevuje se nejčastěji u lidí mezi 30. a 50. rokem věku.
Lidé s lupénkou jsou oproti ostatní populaci až dvakrát více ohroženi rozvojem deprese. Vinu na tom mohou nést jednak biologické pochody, které psoriázu spouštějí, ale také častá společenská izolace těchto osob. Jak se tedy těžké skleslosti a „nenáladě“ bránit?
Spojitost nástupu zhoubného bujení a psoriázy zkoumají odborníci už dlouho. Nové poznatky naznačují, že jistý vztah mezi těmito onemocněními zřejmě existuje – ovšem jen v některých případech.
Každé porušení povrchu kůže zvyšuje riziko zanesení infekce do vzniklé rány. Protože lupénka postihuje právě tento orgán, nabízí se otázka, zda infekce ohrožuje i majitele této nemoci.
Koupání v solném roztoku z Mrtvého moře bohatém na hořčík zlepšuje bariérovou funkci kůže, zvyšuje její hydrataci a tlumí zánět. To je závěr německo-švýcarské studie.
Lupénka je velice nepříjemným chronickým autoimunitním onemocněním kůže. Dokáže svému nositeli způsobit mnoho potíží včetně těch psychických. Ale ani tato nemoc vás nemusí ze společenského života vyřadit. Důkazem toho jsou celebrity, které si lupénkou nenechaly svázat ruce, a naopak se snaží ostatní motivovat.
Termín biologická léčba se v posledních letech skloňuje stále častěji a častěji. Také na těchto stránkách najdete řadu užitečných informací o této terapeutické možnosti, konkrétně při onemocnění lupénkou. V následujícím textu se dozvíte, v jakých případech vám lékař může biologickou léčbu doporučit a v jakých nikoliv.