Novinky - psoriáza

Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Onemocněním lupénkou často trpí celé rodiny, takže o jeho dědičném podkladě není pochyb. Který gen má ale onemocnění na svědomí, to bylo dlouho záhadou. Vědci nyní poodhalili roušku tajemství, která genetické příčiny psoriázy zakrývá.

Onemocněním lupénkou často trpí celé rodiny, takže o jeho dědičném podkladě není pochyb. Který gen má ale onemocnění na svědomí, to bylo dlouho záhadou. Vědci nyní poodhalili roušku tajemství, která genetické příčiny psoriázy zakrývá.

Stačí jediná mutace 

Najít gen odpovědný za vznik psoriázy nebylo jednoduché. Mutace jsou tak malé, že bylo považováno za nemožné je odhalit. Více než dvacet let výzkumů a nejmodernější technika na analýzu DNA však přinesly své ovoce.

  • Ukázalo se, že stačí mutace jediného genu – CARD14 –, aby došlo k rozvinutí onemocnění.
  • Tento gen se objevuje u 80 % pacientů s ložiskovou lupénkou a je zodpovědný i za poškození kloubů.
  • K mutaci dochází působením vnějšího prostředí, proto je psoriáza spojována s řadou rizikových faktorů. Někdy stačí prodělané infekční onemocnění nebo poranění kůže, jindy může za vypuknutí nemoci životní styl – kouření, stres či obezita. 

Imunita až v druhé řadě

Ačkoliv byla lupénka vždy považována převážně za onemocnění imunity, genetika tomu nenasvědčuje. Ukazuje se, že primárně jde o poškození kůže, na které až v druhé řadě odpovídají imunitní buňky. V normální situaci jsou tyto buňky aktivovány poraněním nebo infekcí a jejich úkol je místo „zahojit“. Co se však v kůži děje při lupénce?

  • Genetická mutace zvyšuje aktivitu buněk kůže (keratinocytů) k tvorbě specializovaných signálních molekul.
  • Signální molekuly k sobě lákají imunitní buňky, ty rozjíždějí imunitní reakci a způsobují v kůži chronický zánět.
  • Vlivem zánětu kožní buňky předčasně stárnou a odlupují se ve formě šupin.

Hledání nekončí

Tyto objevy pomohly nejen odhalit genetickou predispozici k onemocnění, ale i lépe porozumět, co se vlastně při psoriáze v kůži děje. Výzkumy ale zdaleka nejsou u konce. Genetika je nejen klíčem k nalezení příčiny, ale hlavně k vyvinutí správného léku na toto nepříjemné onemocnění. 

(jez)

Zdroj: www.sciencedaily.com

Hodnocení článku:
(3945 hodnocení - 3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Lupénka a lázeňská léčba? Ano!

Lupénka a lázeňská léčba? Ano!

Lupénka se řadí mezi nejčastější chronická nevyléčitelná onemocnění. Víte, že lázeňská léčba je účinným nástrojem k omezení příznaků nemoci? V článku se mj. dozvíte, jaké konkrétní procedury jsou vhodné pro psoriatiky a také do jaké míry pacientům pomáhá pobyt u moře.
8. 10. 2019 Psoriáza
Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Kde se tyto diagnózy objevují ruku v ruce a kde se jen náhodně potkávají? To může být různé. Ovšem jednu věc víme jistě: oba tyto problémy mají účinná řešení.
6. 10. 2020 Psoriáza
S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.
9. 2. 2015 Psoriáza
Průzkum genů znamená naději v léčbě lupénky

Průzkum genů znamená naději v léčbě lupénky

Představte si situaci, kdy se ve vašem těle odehrává krutý boj. Podrážděný imunitní systém kolem sebe kope jak vzteklý kůň a mnohdy zuřivě útočí proti pokožce. Všechny bitvy se pak na kůži objevují v podobě lupénky.
9. 10. 2011 Psoriáza
Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Lupénka je v našich končinách poměrně časté onemocnění. Bez léčby se ale zhojí jen velice zřídka. Pokud tedy chcete vyzkoušet něco jiného než klasické pobyty u moře a masti, vyzkoušejte biologickou léčbu.
25. 2. 2009 Psoriáza
Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Revmatické nemoci je možné léčit mnoha způsoby. V některých případech ale obvykle užívané léky (chorobu modifikující léky) selhávají a nezbývá nic jiného než sáhnout po nové biologické neboli cílené léčbě. U pacientů, kterým jsou biologické léky podávány, dosahují až 70procentní účinnosti.
29. 4. 2010 Psoriáza
Inzerce: